تاریخ درج خبر : 1391/11/16
کد خبر : ۱۰۰۰۳
+ تغییر اندازه نوشته -

کاهش 80 تا 90 درصدی تولید عسل در استانهای جنوبی کشور

سایت استان: مدیر عامل اتحادیه زنبورداران کشور گفت:63 هزار زنبوردار با 5.5 میلیون کلونی زنبور در کشور وجود دارد .

عفت رئیسی سرحدی که دوشنبه ،16 بهمن ماه در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد سخن می گفت ، افزود: میزان برداشت سالانه عسل درکشور 60 هزار تن است که در سالجاری نسبت به سال قبل 25 درصد افزایش داشته است .
وی اظهار کرد: این افزایش ناشی از شرایط جوی برخی استانها و روی آوردن مردم به این شغل می باشد.
مدیر عامل اتحادیه زنبورداران کشور خاطرنشان کرد: تولید عسل در استانهای جنوبی کشور بخصوص استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل گردو غبار و ریزگردها 80 تا 90 درصد کاهش داشته است.


رئیسی سرحدی بیان کرد:در کشور چین به ازای هر کلونی زنبور 90 تا 100 هزار تومان یارانه می دهند اما در کشور ما دقیقا برعکس عمل می شود.
وی با اشاره به این مطلب که هم اکنون ایران اسلامی عضو ناظر سازمان جهانی WTO می باشد، ادامه داد: برای اینکه بتوانیم عضو اصلی این سازمان شویم باید به زیرساخت های لازم ازجمله بحث گردافشانی توجه داشته باشیم.
مدیر عامل اتحادیه زنبورداران کشور ابراز کرد:اینکه هم اکنون صنعت مرغ کشور با مشکل مواجه است بدلیل نبود گردافشانی مطلوب می باشد.
رئیسی سرحدی با بیان این مطلب که صنعت زنبورداری کشور نیاز به حمایت دارد،عنوان کرد:زنبورداری یک صنعت مادر است و بعلت نبود دان مشکلاتی برای صنعت دام وطیور کشور ایجاد شده که دانی که گردافشانی می کند زنبور عسل است.
وی تصریح کرد: زنبور عسل حافظ امنیت غذایی، کشاورزی ، محیط زیست و اکوسیستم است بنابراین جداشدن بخش زنبور عسل از دام و طیور و تعیین ردیف بودجه جداگانه برای افزایش پژوهش‌ها در این حوزه در ایجاد امنیت غذایی و حفظ اکوسیستم‌ها بسیار موثر است.
مدیر عامل اتحادیه زنبورداران کشور عنوان کرد:ما باید برای توسعه جهانی نگه کنیم و نگاه جزیره ای نداشته باشیم ، کجای اصل 44 قانون اساسی را به ما دادند و ما نگرفتیم ، ما به فلاکت افتادیم و به ما می گویند بروید توانمند شوید با این وضعیت چطور توانمند شویم.
رئیسی سرحدی با بیان این مطلب که وضعیت تولید عسل دراستان کهگیلویه و بویراحمد اسف ناک است و جای کار بسیاری دارد،اضافه کرد: این استان با پتانسلها و ظرفیت هایی که دارد می تواند بعنوان اکوتوریسم در جهان مطرح شود ، ما فشارهای خارجی را داریم اما خود تحریمی نکنیم . استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن گیاهان دارویی متنوع و ظرفیت ها و پتانسیلهای خوب و مناسب و دو اقلیم آب و هوایی می تواند قطب تولید عسل اورگانیک کشور شود.
وی تأکید کرد: سهم تولید جهانی به ازای هر کلونی زنبور 25 کیلوگرم است در ایران اسلامی 13.5 کیلو گرم و در استان کهگیلویه و بویراحمد متأسفانه 6 کیلوگرم است و واقعا در این استان وضعیت بدی وجود دارد و مظلوم تر نسبت به سایر نقاط کشور است.
مدیر عامل اتحادیه زنبورداران کشور گفت: بهترین مکان برای پرورش زنبور عسل و فعالیت در عرصه های مختلف این صنعت استان کهگیلویه و بویراحمد است که اگر مسوولان امروز کمک نکنند فردا خیلی دیر است و در صورتی که توجه نشود باید منتظر تعطیلی زنبورداری این استان باشیم.
رئیسی سرحدی افزود: برخی مدیران در بعضی از استانهای کشور پز می دهند که بیشترین تولید عسل را داریم اما متأسفانه باید بگویم که عسل خالص و با کیفیت نیست و شاید شکر فرز شده است اما زنبورداران استان کهگیلویه و بویراحمد به شفای بخشی عسل که در قرآن آمده خیانت نکرده اند و عسل آنها خالص است.
وی اظهار کرد:در صورت همکاری و حمایت مسوولان استان کارخانه بسته بندی عسل اورگانیک ، ژله و قرص در استان کهگیلویه و بویراحمد ایجاد و راه اندازی می شود.

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد