تاریخ درج خبر : 1391/11/17
کد خبر : ۱۰۰۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -

رقابت تاجگردون و اله کرم پور در شورای شهر گچساران

سایت استان: اگرچه پیش بینی تصمیمات جریان اصلاح طلب در گچساران و باشت با اراده این طیف گسترده در تهران و دیگر شهرستان ها گره خورده است ولی نفوذ تاریخی و اجتماعی خانواده تاجگردون در این طیف سیاسی، یکی از تاثیرگذارترین مولفه ها برای تصمیم سازی و تصمیم گیری اصلاح طلبان می باشد.
آخرین بار که تاجگردون ها بنا بر ورود رسمی به انتخابات شورای شهر گرفتند سال ۱۳۷۷ و ۱۳۸۱ و در شورای اول و دوم بود. در آن سال ها ولی اصلاح طلبان شکست سختی خوردند.
اگرچه لیست های ارائه شده بیشتر متمایل به جریان قدرتمند انجمن اسلامی معلمان این شهرستان بود و در نهایت این جریان موفق به حضور در عرصه مدیریت شهری نشد.
این بار ولی اصلاح طلبان مانند همیشه قصد ندارند جذابیت های قدرتمند حضور در کرسی های اجتماعی و شهری مانند شورای شهر را انکار نمایند و احتمالا بار دیگر در این عرصه حاضر خواهند شد.
در این بین ولی آنچه ببش از هر موضوع دیگری، تردیدها را به این قوم سیاسی وارد کرده است، تعدد کاندیداها و دشواری در انتخاب لیست های نهائی می باشد.
این دشواری گرچه در همه طیف های سیاسی در گچساران موجود می باشد ولی در میان قشقائی ها و طیف سیدقدرت حسینی کمتر به چشم می خورد و البته در میان جریان راست سنتی به رهبری موتلفه نیز دشواری هائی در این بین وجود دارد.
شاید دیرپائی و قدمت دو جریان سنتی چپ و راست در صحنه سیاسی گچساران به این دشواری ها دامن زده باشد.
علی اله کرم پور و حمیدرضا تاجگردون بزرگترین سوالات این روزهای این دو جریان سنتی می باشد.
اگرچه نزدیکان این دو نفر و حتی خود انها تلویحا و تصریحا حضورشان در این عرصه را تکذیب کرده اند ولی برخی دیگر این گونه موضعگیری ها را سیاسی و برای رفع التهابات احتمالی عنوان می کنند.
در مورد حمید تاجگردون ولی تکذیب ها جدی تر به نظر می رسد. حمید که از محبوبیت و اقتدار فراوانی در میان هواداران برادرش غلامرضا برخوردار است ممولا علاقه مند به حضور در این شوی پرده نمی باشد. او در چندساله اخیر مرد تصمیم ساز طیف قدرتمند به رهبری خانواده تاجگردون ها در میان اصلاح طلبان بوده است.
حمید یک فرهنگی با سابقه است که در میان ورزشکاران هم از نفوذ سنتی برخوردار است و در میانه جمع قرار گرفتن از او نیروئی کاریزماتیک ساخته است که انکارش برای این جریان سیاسی چندان معقول به نظر نمی رسد.
شاید مهم ترین عاملی که بتواند مانع حضور حمید تاجگردون در انتخابات شود برادرش کوچکترش باشد که در مجلس حضور دارد و این روزها سخت نیازمند به مشاوره های برادر و دیگر همفکرانش در منطقه می باشد. حمید در این بین با چند نفر دیگر امین ترین مشاوران حاج غلام در منطقه هستند و غلامرضا درباره تصمیمات منطقه ای اش نم تواند روی نظرات آنها خط قرمز بکشد.
درست مانند علیمراد جعفری که نمی تواند نیروی قدراتمند و جریان سازی مانند علی اله کرم پور را انگار نماید.
مردی که اگر چه در دوره ای ریاست آموزش و پرورش گچساران را عهده دار بود و با برخورد جریان سیدقدرت از قدرت بیرون رفت ولی همواره تلاش نموده پشت پرده جریان سنتی موسوم به موتلفه یا راست سنتی باشد.
اگرچه تمایل او به نمایش بیرونی کمی بیش از حمید تاجگردون به نظر می رسد ولی شواهد متعددی بر فقدان زمینه های لازم در اله کرم پور برای حضور در عرصه های عمومی به چشم می خورد.
او تا کنون در هیچ انتخاباتی کاندیدا نشده است و حتی در دور اول شورای شهر که اکثر بزرگان طوایف حضور داشتند حاضر به رقابت با آنان نشد و قدرتش را همچنان در پس پرده های تودرتوی سیاست پنهان نگه داشت.
او که همچون دیگر همولایتی هایش در دیل، تودار و سیاس است و تاکنون به جز همراهی علنی در انتخابات های مرحوم نبی زاده و جعفری و تا حدودی موحد، حاضر نشده در هیچ صحنه رسمی حضور چشمگیر داشته باشد.
اله کرم پور که از معتمدین سیاسی جریان حاکم بر کشور می باشد و در نهادهای نظارتی نفوذ قابل توجهی دارد اما همچنان آنگونه که خود می گوید و خیلی ها در طیف متبوعش آن را تکذیب کرده و نشانه ماخوذ به حیا بودنش می گذارند معتقد استهیچ گاه در این عرصه شرکت نخواهد کرد و به پشتیبانی از جریان موتلفه و راست سنتی ادامه خواهد داد.
حالا اله کرم پور و حمید تاجگردون هر دو فرهنگی هائی هستند که ظاهرا مانند دیگر همکاران شان که در دوران بازنشستگی شان به مدیریت شهری فکر می کنند، آنگونه تصوری ندارند و همچنان تمایل به هدایت جریان های قدرتمند سیاسی شان در پشت پرده دارند.
ملوم نیست حمید تاجگردون و علی اله کرم پور در سال ۱۳۹۲ چه فکری برای خود کرده اند. اینکه آیا انها می خواهند چه زمینه سیاسی و اجتماعی را برای آینده خود انتخاب کنند بر کسی هویدا نیست. مردم و هواداران شان اما تصمیمات متناقضی برای این دو گرفته اند.
برخی می گویند این دو باید مدیریت جریان ها را به صورت علنی عهده دار شوند و به عبارتی در جرگه مدیران بیایند و عده ای نیز معتقدند این دو بایستی همچنان لیدر پشت پرده باشند و از حضور در این سوی پرده خودداری کنند.
این دوگانگی را تا وقت هست این دو باید به صراحت روشن کنند. می خواهند لیدر باشند یا مدیر. اله کرم پور به صراحت لیدری را انتخاب کرده و نمی خواهد به شورا برود، حمید تاجگردون ولی تا حالا به هیچ کس چیزی نگفته است. شاید فقط برادر کوچکتر حمید تاجگردون چیزهائی در این باره بداند.
غلام تاجگردون البته هنوز خود دچار درگیری های ذهنی فراوانی برای حضور یا عدم حضور در انتخابات شورا هست. همان طور که علیمراد جعفری هم چنین گرفاری هائی را دارد و انگار دوقطبی چپ و راست که با بهرام تاجگردون و مرحوم نبی زاده در این شهر شکل گرفته بود و به حاج غلام و حاج علیمراد رسیده بود، حالا قرار است در دو چهره دیگر عینیت پیدا کند؛حمید تاجگردون و علی اله کرم پور.

منبع:آنکس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بماند نگم بی دردسرتره گفت:

    ………………… و ………………………. خیلی وقته سوار مردم این شهرند .عده ای نادان که منافعشان با این اقایان است بقیه مردم را هم مجبور به حمایت از اینها میکنند

پربازديد