تاریخ درج خبر : 1391/11/18
کد خبر : ۱۰۱۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

سهم مردم کهگیلویه و بویراحمد از انتخابات

سایت استان: چند ماهی بیشتر به برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده است. از گوشه و کنار اشخاص و جریانات سیاسی مختلف با شعارها و دیدگاههای گاه خیلی نزدیک به هم، برای کاندیداتوری در این انتخابات اعلام آمادگی کرده اند. شاید در غیاب طیف بزرگ اصلاح طلبان، انتخابات پیش رو رقابتی درون گروهی بین اصولگرایان حامی دولت ازیک سو و اصولگرایان منتقد دولت از سویی دیگر باشد .

هر چند از درون جبهه اصولگرایان منتقد دولت موضع گیریهایی مبنی بر ائتلاف بر روی یک کاندید خاص برای رقابت با جریان حامی دولت که با شعار” دولت مهر جهانی” و به احتمال زیاد با کاندیداتوری شخص رحیم مشایی و یا یکی از نزدیکان جریان احمدی نژاد، به صحنه می آید، شده است،اما تاکنون نشانه هایی از این ائتلاف به چشم نمی خورد.

قالیباف که با شعار “برنامه ریزی اقتصادی با عقل و منطق” قرار است پا به عرصه انتخابات بگذارد به ائتلافی مشهور به 1+2 به همراه غلامعلی حداد عادل و دکتر ولایتی پیوسته است،که قرار است یک نفر از بین خودشان را برای کاندیداتوری انتخاب کنند. ومحسن رضایی کاندیدای ثابت دو دوره قبلی ریاست جمهوری، این بار با شعار “عبور از تحریم ها و دولت امید” به صحنه می آید .

تب کاندیدا شدن به نمایندگان اصولگرای مجلس هم سرایت کرده است . محمد رضای باهنر با شعار “صدای عدالت “به این میدان مبارزه پا میگذارد و علی رضا زاکانی “گفتمان پیشرفت اسلامی با نگاهی نو به آینده انقلاب” را مطرح میکند.خبرهایی مبنی بر کاندیدا شدن حسن سبحانی نماینده پیشین مجلس و عضو مجمع نمایندگان ادوار مجلس ، با شعار “دولت قانون” هم به گوش میرسد .

کار به همینجا ختم نمیشود؛ چرا که وزرای سابق دولت احمدی ن‍ژاد نیز خواهان حضور در انتخابات ریاست جمهوری هستند .

مصطفی پورمحمدی وزیر معزول دولت احمدی نژاد که اینک رئیس سازمان بازرسی کل کشور است قرار است با شعار عجیب “توسعه مدنی ” در انتخابات پیش رو شرکت کند و زمزمه هایی مبنی بر کاندیداتوری محمد سعیدی کیا وزیر سابق مسکن دولت احمدی نژاد هم به گوش میر سد.

از میان چهره هایی که دوست دارند با عنوان “معتدل” شناخته شوند نیز ، حسن روحانی با شعار” میزان رای ملت است” و محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی دولت خاتمی در قالب “جنبش اعتدال خواهان ایران” قرار است در انتخابات پیش رو شرکت کنند.

اما در طیف بزرگ اصلاح طلبان حکایت از آمدن یا نیامدن است.در حالی که اکثر چهره های برجسته و شاخص اصلاحات در موضع گیریهای رسمی و غیر رسمی این اواخر خود، شرایط را برای حضور اصلاح طلبان به صورت گروهی و یکپارچه مساعد نمی بینند، اما تک چهره های گاه نه چندان مطرحی با شعارهایی معتدل تر و به صورت شخصی اعلام کاندیداتوری کرده اند .

مصطفی کواکبیان دیبر کل حزب مردمسالاری با طرح غریبی موسوم به “مناسک” می آید، محسن مهرعلیزاده که در سال 84 هم کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بود ودر عین ناباوری در چند استان هم رای اول را آورد با شعار “دولت رفاه ” قرار است دوباره کاندیدا شود و دکتر عارف به عنوان اصلاح طلبی معتدل و مخالف دولت وحدت ملی خود را برای کاندیداتوری معرفی می کند.

شاید در روزهای آینده چهره های دیگری با شعارهای متفاوت تری نیز قصد شرکت در انتخابات را داشته باشند و یا از بین کاندیدای ذکر شده تعدادی از کاندیداتوری انصراف دهند.

اما………

سهم ما از این همه شعار چیست؟

مردم استان کهگیلویه و یویراحمد که در تمامی انتخاباتهای گذشته همواره مشارکتی بیشتر از میانگین کشوری داشته اند و در همین انتخابات مجلس قبلی با 88درصد بیشترین نرخ مشارکت درسطح کشور را به خود اختصاص داده اند، چه جایگاهی در برنامه های انتخاباتی و شعارهای مطرح شده این کاندیداها خواهند داشت؟

استانی که همواره در پایین ترین رده های توسعه یافتگی ، اشتغال و برخورداری قرار دارد.

در اصل 148 قانون اساسی،ماده 180برنامه پنجم توسعه کشوری و ماده 43 قانون بودجه سال 91 کل کشور، به صراحت بر بحث توازن منطقه ای، محرومیت زدایی و توجه به استانهای غیربرخوردار به صورت “ویژه و خاص” تاکید شده است.

ولی اگر نیک بنگریم؛ با وجود اینکه کهگیلویه و بویراحمد همیشه در رده های بالای حضور در انتخابات بوده است ، اما نگاه “ویژه و خاص” دولت های گذشته هیچ وقت شامل حال این استان نشد .

استان کهگیلویه و بویراحمد همواره حیاط خلوت دولتهای گذشته و مردم این استان همیشه شهروند درجه چندم برای دولتهای گذشته بوده اند. …… چه باید کرد؟

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شهریار سخن گفت:

  با نظر جانباز دل سوخته موافقم و پیشنهاد بازنشسته هم میتونه جالب باشه…

 • دانشجویی از تهران برگشته گفت:

  بازنشسته پیشنهاد خیلی خوب و جالبی دادند ولی فکر کنم ضرب المثلی که این مهندس بدون کنکور گفتن نشان دهنده وضع امروز ما باشد ..
  ما فرزندان آرزوهای محال و دست نیافتنی هستیم…
  و هر چقدر در روزنامه ها و سایتها دوستان ما انتقاد کنند ره به جایی نخواهد برد ..
  واقعا جمله “چه باید کرد ” بهترین پایان برای این نوشتار بود که نویسنده به خوبی برای مقاله اش انتخاب کرد و نوشت ..سپاس فراوان و آفرین

 • مهندس بدون کنکور گفت:

  برو فکر نان باش که خربزه آب است

  • شهریار سخن گفت:

   از کوزه همان برون تراود که در اوست …..
   مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد…..

   همه چی به خودمون بستگی داره و چه زیباست این ضرب المثل که: از ماست که برماست …. باید بشینیم و فکر کنیم به خودمون آینده مون

   ما مستحق و شایسته بهترین ها هستیم همیشه اما چرا این وضعیت ماست امروز…

 • باز نشسته گفت:

  ای کاش به جای این همه همایش و سمینار که تو این استان برگزار میشه یه جلسه می گذاشتن در مورد واکاوی همین حضور بالای مردم در انتخاباتها و راهپیمایی ها و دیگر صحنه ها و آسیب شناسی می کردن …

 • mohajer گفت:

  با نظر جانبازدل سوخته موافقم ……………..

 • غریبه گفت:

  ای که دستت میرسد کاری بکن/// امیدوارم روزی شاهدشکوفایی گل آگاهی در فکر مردم خوب استانمون باشیم///

 • جانباز دل سوخته گفت:

  و باز آفرین.مطلب خوبی بود که در این برهه نزدیک به انتخابات مطرح شد؛ و نکته قابل تاملی داشت ،شاید هم استانی ها با خوندن این مطلب از این جوان عزیز، آقاصادق، به خودشون بیان و از دعواهای طایفه ای و گروهی که موقع انتخاباتها متاسفانه در استانون مشاهده میکنیم کم بشه.ان شاله به امید خدا

 • جانباز دل سوخته گفت:

  ضمن تشکر از سایت استان و نویسنده جوان این مطلب، برای نکته سنجی و زدن این تلنگر به مردم استان؛به راستی چه باید کرد؟
  به نظر من میشه یک بار با شرکت نکردن ویا مشارکت پایین به مسولین کشور این پیام را بدیم که ما از وضعمان راضی نیستیم
  ببینید این نظام بحمدالله تثبیت شده است و فکر نکنم مشارکت کم،خللی درش بوجود بیاره ولی میشه با این تاکتیک مثل همه کشورهای دموکرات به صورت قانونی نارضایتی مونو نشون بدیم.

 • احسان گنجی گفت:

  مطلب خوبی بود. سپاس.

پربازديد