تاریخ درج خبر : 1391/11/19
کد خبر : ۱۰۱۸۲
+ تغییر اندازه نوشته -

بد نکنید، بد نخواهید و بد نگویید

در حالی که سوزش سرمای زمستانی از یک طرف و سوزش گرانی از طرف دیگر امان را از مردم این دیار بریده بود، در همین حال و هوا شاهد سخنان نسنجیده ای که بر زبان برخی از مسؤلان استانی جاری می شود هستیم و تاسف بارتر این که به جای این که در مقابل مردم پاسخگو باشند با قیافه ای حق به جانب مردم را پاسخگوی خود می دانند و با این اوصاف شاید بتوان با آن دو سوز سر کرد(سرما و گرانی) ولی این یکی (سخنان نسنجیده) تحملش به مراتب سخت تر است.کسانی که می بایست در این بازار آشفته به فکر راه حل باشند یا اینکه دغدغه جذب بودجه پروژه های عمرانی را داشته باشند،سخن از مسائلی میرانند که در حوزه اختیاراتشان نیست، یکی از این سخنوری ها نطقی بوده که در شهرستان گچساران توسط یکی از مسؤلین، رانده، شده و نگارنده را برآن داشت تا چند نکته ای در حد بضاعت خود به قلم فرسایی وا دارد.

اساسا هر اخلاق و رفتاری که از عامه صورت پذیرد برگرفته از اخلاق و رفتار خواص می باشد به بیان دیگر اخلاق و رفتار عامه ی یک جامعه بسته به اخلاق و رفتار خواص آن جامعه می باشد که در این صورت مسؤلان ما هم در قبال اخلاق و رفتار خود باید پاسخگو باشند و هم در قبال اخلاق و رفتار آن جامعه و حال اینکه اگر مشکلات اقتصادی را ناشی از اثر تحریم ها بدانیم پرسیدنی ست این فضای بی اخلاقی و سخنان نسنجیده ای که بر زبان جاری می شود هم نشأت گرفته از تحریم هاست؟ حال اگر ما نگاهی گذرا به آموزه های دینی و سخنان بزرگانمان داشته باشیم به اهمیت ویژه موضوع پی خواهیم برد و در خواهیم یافت حداقل در این یک حوزه بایست خودکفا می بودیم . حاجت به گفتن نیست که فلسفه بعثت پیامبر اکرم(ص) تکمیل فضیلت های اخلاقی بوده و در همین راستا محتوای انقلاب ما به فرموده حضرت امام (ره) اسلام، اخلاق انسانی و تربیت انسانها بر موازین انسانیت بوده است.امام علی (ع) می فرمایند: ای مردم ! سوگند به خدا من شما را به هیچ اطاعتی امر نمی کنم مگر اینکه خودم در آن اطاعت به همه ی شما سبقت بگیرم و شما را از هیچ معصیتی نهی نمی کنم مگر اینکه خود پیش از شما از ارتکاب گناه امتناع ورزم.

بفرموده یکی از بزرگان : رحمت کردن بر خلق خدای عزوجل، کمترش آن بود که بد نکنی و بد نخواهی و بد نگویی و برتر از وی آن است که اگر بد کند مکافات نکنی، و نیز برتر از این آنکه جهد کنی تا اگر بد کنند تو با ایشان نیکی کنی.
و در آخر اینکه، ای سخن نسنجیده ، به قضای خداوند عزوجل راضی باش و به جفای خلق بردبار باش تا نیکخو گردی، آن خواه که خداوند عزوجل خواهد و بار جفا بکش، آن معاملت کن که خلق خواهد تا به دو جهان آن یابی که تو خواهی.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هانیه وکیلی گفت:

  تا دیروز مسلم بودی اما امروز پویا و از این قلم مدبرانه ات متشکریم

 • میلاد وکیلی گفت:

  عمو جان دوست داریم

 • ؟؟؟؟ گفت:

  ؟

 • احسان تیموری گفت:

  با تشکر از از آقایان ذکاوت و .. عزیز از بابت سایت زیباشون الحق که اسم پویا برازنده جناب وکیلی می‌باشد. اما در مورد متن به حق پویای عزیز (چه بگویم که سکوتم بهتر است)

 • سعید گفت:

  باتشکر از وکیلی یه مقدار در به روز رسانیه چاپ روزنامه ابتکار بیشتر تلاش شود چون ما هرروز درانتظار روزنامه ابتکار هستیم همیشه طرف مردم بوده یابه فول علیجانی توکار ملته نه دولت

 • مصطفی وکیلی گفت:

  با تشکر فراوان از برادر مسلم که اینقدر خوب قلم میزنه ایشاالله که برادر پویا (مسلم ، سعید،افشین و ….) همیشه همینی باشی که هستی

 • فرهاد گفت:

  دم این وکیلیا گرم همشون منتقدن درهرحالتی

 • مهندس دانشی گفت:

  با سلام ،با تشکر از مهندس پویا وکیلی،سردبیر روزنامه ابتکار استانی،به خاطر توجهشون به این مساله و این که با قلم زیباشون اینقدر جالب این موضوع رو به رخ کشیدند، امیدواریم که این مقاله پر محتوا و رسای شما جلب توجه مسئولین و یا مسئول مورد نظر رو داشته باشه،نه تنها ایشان بلکه سایر مسئولین و این موضاعات در حالی است که سران کشور هم مسائل مملکتی رو رها کردند و افتاده اند به جون هم،آقای مهندس وکیلی،دوباره قلم فرسایی کنید،در این باب.حرف دل مردم را به گوش های کر برسانید.

 • فتاحی گفت:

  سایت فک کنم اسم وکیلی رواشتباه زده ایشان مسلم هست

پربازديد