تاریخ درج خبر : 1391/11/19
کد خبر : ۱۰۱۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -

موضوعی شدن جشنواره هنرهای تجسمی فجر اتفاق خوشایندی است

سایت استان: حسن غفاری دبیر بخش عکس پنجمین جشنواره تجسمی گفت: جای بسی خوشحالی است که بخش عکس که پیشتر در جشنواره های تئاتر و سینما در بخشی در حاشیه این جشنواره ها برگزار می شد؛ امروزه به صورت بخش مستقلی در جشنواره تجسمی فجر در حال برگزاری است.

وی با بیان این مطلب که موضوعی برگزار شدن جشنواره تجسمی فجر اتفاق بسیار خوبی برای جامعه عکاسان به شمار می رود گفت: در طول سال جشنواره ها و دوسالانه های متعددی در حوزه عکس برگزار می شود و موضوعی برگزار شدن جشنواره تجسمی فجر موجب شد که زمینه ای برای خلق آثار جدید به ویژه در بخش عکس بوجود آید.

این عکاس ادامه داد: تا 10 سال پیش وقتی پدری با فرزندش در خیابان راه می رفت و اتفاقی عکاسی را می دید؛ درباره اهمیت عکاسی به فرزندش توضیح می داد اما امروزه جایگاه عکاسی در جامعه تغییر کرده است و با تولد یک کودک عکس و دوربین عکاسی وارد زندگی او می شود.

وی با اشاره به موضوع شادی های زندگی در بخش عکس گفت: زمانی که این موضوع از سوی جشنواره تجسمی فجر به عکاسان اعلام شد همه عکاسان استقبال کردند اما مدتی گذشت همه تماس گرفتند که موضوع این دوره از جشنواره بسیار دشواراست و برخی حتی اعلام کردند که حتی یک فریم عکس با این موضوع ندارند.

غفاری با اشاره به سخن امیرنیا که جشنواره تجسمی فجر؛ جشنواره جشنواره ها است؛ گفت: باید جشنواره فجر زمینه ای را بوجود آورد تا عکاسان نسبت به موضوعات مختلف فکر کنند و با نوآوری آثار جدیدی خلق کنند.

وی افزود: با انتخاب موضوع شادی های زندگی برای بخش عکس؛ قصد داشتیم که تلنگری به جامعه بزنیم و شاهد خلق عکس های جدید در جامعه یا موضوع شادی باشیم متاسفانه انتخاب 77 عکس از میان بیش از پنج هزار عکس به بخش رقابتی جشنواره تجسمی فجر نشان می دهد که موضوع شادی های زندگی موضوعی است که در دو سال گذشته یا در جامعه ما کمرنگ شده است یا عکاسان به آن نپرداخته اند.

غفاری ادامه داد: با برپایی بخش نمایشگاهی جشنواره تجسمی فجر؛ حالا نوبت منتقدان هنری و عکس است که بررسی کنند چرا کمترعکاسان به این موضوع پرداخته اند.

در نمایشگاه عکس جشنواره فجر، 77 عکس با موضوع “شادی های زندگی و امید به زندگی” از 70 عکاس از هنرمندان ایران، هند، مقدونیه، ازبکستان و بنگلادش، 61 پوستر با موضوع وحدت ازهنرمندان ایران و یک هنرمند لهستانی و 28 اثرسفال و سرامیک با موضوع ارزش های انسانی و الهی در فرهنگسرای نیاوران به نمایش گذاشته شد.

گفتنی است، بخش رقابتی پنجمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تا 13 اسفند در فرهنگسرای نیاوران ادامه دارد. موزه امام علی (ع) و موزه هنرهای معاصر نیز این روزها پذیرای جشنواره تجسمی فجر هستند.

منبع:هنرآنلاین

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بنیامین گفت:

    درود بر شما جناب آقای غفاری .همه عکسهایت حرف های زیبای زندگی را می زنند

پربازديد