تاریخ درج خبر : 1392/07/16
کد خبر : ۱۰۲۶۲۷
+ تغییر اندازه نوشته -

انتخابات شورای شهر یاسوج و مشارکت زنان

سایت استان: ارسلان خرم پی

انتخابات را می توان به معنای مشارکت در سرنوشت تعریف کرد. این مشارکت در سرنوشت، در مقیاس های کوچک مثل انتخابات شورای خوابگاه های دانشجویی و مدارس دانش آموزی تا انتخابات مهم ریاست جمهوری در کشورمان برگزار می گردد.
انتخابات شورای شهر و روستا یکی از انتخابات و وقایع اساسی مهم در هر حوزه شهری و روستایی است. با نگاهی جامعه شناسی و حقوقی به این شوراها و نقش مثبت و آثار نسبتاً خوب این مجلس های محلی، بر روند زیست اجتماعی آشکار می شود که بر خلاف انتخابات ریاست جمهوری و مجلس، که در سطح کلی تر و وسیع تر برگزار می شود، انتخابات شوراها، به معنای مشارکت مردم در موضوعات ریز و روزمره زندگی اجتماعی است.
هنگامی که ادارات و نهاد های دولتی قصد خدمت رسانی در روستاها را دارد، به جای حضور صدها نفر از اهالی هر روستا در ادارات مزبور که به پیچیده تر شدن شرایط می انجامد.این اعضای شورای روستای مربوطه هستند که به عنوان نمایندگان روستائیان،از تحمل هزینه های مالی و زمانی بر روستایان که هم از لحاظه سطح درامد و هم از لحاظ تولیدی بودن روستاها در امر کشاورزی و دامداری –کاسته و در مقیاس بزرگتر شوراهای شهر و نقش آن، بسیار پر رنگ تر می باشد.
مدیریت شهری و شهرداری ها به علت وجود جمعیت شهرها و به تبع نیاز های بیشتر، نیازمند متخصصان و تحصیل کردگان رشته های دانشگاهی متنوع،جهت پیش بینی و پیگیری/نیاز های متفاوت جمعیت شهری می باشد.تحصیل کرده گان رشته های دانشگاهی مثل مهندسی شهرسازی و جغرافیا و مدیریت و برنامه ریزی شهری،حقوق و … می توانند نقش مؤثری در زمینه معماری و فضای شهری و حقوق شهروند ایفا نمایند.
در کنار توضیحات قبلی، نکته ای که برای نویسنده این مقاله جالب بوده کسب حداکثر آرای مردم و رتبه اول توسط سرکار خانم زهرا زمانی، به عنوان کاندیدای شورای شهر یاسوج می باشند. نگارنده ضمن تبریک به قبول شدگان شورای شهر یاسوج و خسته نباشید به سایر کاندید هایی که آراء لازم را کسب ننموده اند، این انتخاب را می توان به فال نیک گرفت.
چرا که در جامعه ای که هنوز تفکرات مردم سالارانه و همچنین تفکرات و دیدگاه های نه چندان امروزی، نسبت به زنان و نقش آنان در جامعه وجود دارد، کسب بالاترین آراء مأخوذه توسط زهرا زمانی، آن هم در رقابت با بسیاری از کاندیدهایی که در شهر یاسوج بسیار سرشناس تر و نام آشنا تر از ایشان بودند و مدت زمان و هزینه بیشتری را جهت جلب آراء رای دهندگان به انجام رساندند، نوید دهنده این موضوع است که جامعه شهری ما، در حال گذر به تفکرات نوین و اعتماد به نقش و کارایی زنان در جامعه است. زنان نیمی از جمعیت هر جامعه ای را تشکیل می دهند که در زمینه های ورزشی و حتی اختراعات و … هم پای مردان و حتی در بعضی اوقات جلوتر از مردان جامعه خود قدم برداشته اند و اثبات شده که تفاوت زن و مرد در میزان استفاده از استعداد و توانایی های فردی است. زنان جامعه شهری یاسوج و حتی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز همانند سایر زنان جامعه کشورمان ایران این حق و توانایی را خواهند داشت تا در زمینه نمایندگی مجلس نیز، شانس خود را محک بزنند. در خصوص انتخاب زهرا زمانی نکته و توصیه ای که به ایشان لازم به بیان است اینکه؛ وی به عنوان اولین بار به عنوان یک زن، به عنوان عضو شورای یک شهر در استان کهگیلویه و بویراحمد و آن هم با کسب بالا ترین درصد آراء رای دهندگان، قبول شده اند که این خود مسئولیت خانم زمانی را بسیار سنگین تر می نماید چرا که هم مردم به وی اعتماد کردند و هم نماینده قشر زنان هستند و در صورت ایفای نقش مثبت و کارامد در شورای شهر یاسوج، پایه پیشرفت های بعدی خود را محکم تر می نماید و مهم تر اینکه، اعتماد مردم این استان در خصوص نقش زنان در جامعه و تزریق روح توانایی حضور در فعالیت های اجتماعی به زنان و همچنین ایجاد باور به توانایی زنان استان در فعالیت های اجتماعی، به هم استانی عزیز می باشد.

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم می باشد و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  برو بابا
  تو دفترخونتو هم به زور میچرخونی
  لازم نیست اظهار نظر کنی

 • سید مصطفی عبدالهی گفت:

  جناب خرم پی خیلی متن و زیبا قلم زدید ه اید.
  و خصوصاً در جواب دوست عزیز ستار:
  در طبیعت هر موجودی نقشی دارد و خصوصاً آن نقش ها ذات آن موجود می باشند البته میتواند بصورت اکتسابی نقش هایی را بپذیرد ولی به قدرت نقش ذاتیش نمی شود.
  همانطوریکه هیچوقت در باز کردن پیچ بزرگ دم باریک به اندازه آچار فرانسه قدرت ندارد.
  یک زن می تواند راننده خوبی برای ماشین های سواری باشد ولی نمی تواند راننده خوبی برای ماشین آلات سنگین و راهسازی باشد. ذات زن زیبایی و ظرافت هست. زیبایی و آلایش ذهن عاطفی برای تربیت مردان بزرگ.
  قطعاً نمی توان در این کامنت توضیح بیشتری داد ولی ای کاش هر کس در نقش خود ایفای نقش می نمود. نه زنان و دختران ادای مردان را درمی آوردند و مردان و پسران به نقش های زنانه روی می آوردند.
  نقش هایی مانند پرستار، معلم و استاد دانشگاه و… شایسته زنان هست نه نقش های که نیاز به لابی گری و چانه زنی برای مدیریت شهری و… باشد
  این کامنت در رد یا تایید هیچ اندیشه ای نیست و نظر کاملاً مستقل یک شخص است.

 • ستار گفت:

  با تشکر از استاد ارجمند دکتر خرم پی
  زنان باید به بسط مواهب طبیعى خود در جهت و سرشت خاص خویش، بدون تقلید کورکورانه از مردان بکوشند. وظیفه آنان در راه تکامل بشریت، چه بسا بیشتر از مرد هاست و نبایستى آن را سرسرى بگیرند و رها سازند..
  زنان و مردان داراى استعدادهاى مشابهى هستند و زنان مى‏توانند همان وظایفى را عهده‏دار شوند که مردان عهده‏دار مى‏شوند و از همان اختیاراتى بهره‏مند گردند که مردان بهره‏مند مى‏گردند البته این امر نیاز به خود باوری زنان دارد خصوصا در استان ما

پربازديد