تاریخ درج خبر : 1391/11/22
کد خبر : ۱۰۳۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

مدیرکل تعاون:درآمد بافندگان هزینه کم‌سو شدن چشمانشان هم نمی‌شود

اردلان زینل‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج اظهار داشت: متاسفانه برنامه هدفدار و منسجمی برای رونق دادن بازار بافندگان و تولیدات صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد و مهم‌تر از همه این‌ها رغبت بافندگان و تولیدکنندگان این محصولات صادراتی وجود ندارد. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه اداره تحت مدیریتش در مورد مشکلات و نارسایی‌های تولیدکنندگان و بافندگان مصنوعات صنایع دستی کار کارشناسی انجام داده است، افزود: بر اساس این کارهای کارشناسی مشکل اصلی بافندگان ما در روستاها و مراکز تولیدی شهری، مشکل سودآوری و درآمد بسیار پایین است. وی ادامه داد: اکنون یک بافنده محصولات صنایع دستی با همه زحمات طاقت‌فرسایی که می‌کشد ولی در ماه کمتر از 100 هزار تومان درآمد دارد که بسیار بسیار ناچیز است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد با تأکید بر اینکه در این بازار کمترین سود به بافنده می‌رسد، گفت: این درآمد ماهیانه هزینه کم‌سو شدن چشمان آن ها و فرسودگی ستون فقرات آن‌ها نیز نمی‌شود و باید یک فکر اساسی کرد.

زینل‌زاده تصریح کرد: اگر هنوز بافنده‌ای هم در این استان داریم از روی بیکاری و بی‌برنامگی است و گرنه فعالیت در شرایط فعلی و در این حرفه سودی ندارد.

وی با بیان اینکه حق و عدالت این است که کسی که زحمت می‌کشد، سود هم ببرد، تأکید کرد: باید وضعیت صنایع دستی و دیگر تولیدات روستایی را به گونه‌ای سامان دهیم که تولیدکننده و بافنده بیش از واسطه سود ببرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد اذعان کرد: در این استان زیرساختی که مواد اولیه تولید صنایع دستی را به سهولت و به قیمت مناسب به دست بافنده برساند وجود ندارد و چون بافنده مواد اولیه را به دشواری و به قیمت گران می‌خرد سود حاصل از فروش تولیداتش بسیار ناچیز است.

وی با اشاره به فراهم بودن مهارت لازم در میان بافندگان صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد خواستار برنامه‌ریزی به منظور ایجاد رغبت در میان بافندگان و از طرفی جلوگیری از اجحاف به آنان و سودهی شد.

این مسئول در استان کهگیلویه و بویارحمد گفت: اکنون مهارت و مواد اولیه وجود دارد ولی چیزی که وجود ندارد سود برای بافنده و تولیدکننده است.

زینل‌زاده خاطرنشان کرد: آموزش‌های کمی خوبی در حوزه صنایع دستی و بافندگان صورت گرفته ولی باید این آموزش‌ها را در مرحله نخست به دار تولید بیاوریم و در مرحله دوم این فعالیت‌ها را درآمدزا و سودده کنیم.

منبع :فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد