تاریخ درج خبر : 1392/07/18
کد خبر : ۱۰۳۹۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -

سلامى و کلامى با “سیاست مردان” جدید استان

سایت استان: دکتر علی مندنی پور

با قدر دانى از خدمات همه کسانى که درحد وسع وتوان با قلم، قدم وزبان خویش در مسیر خدمت به مردم این سامان از گذشته ى دور تابه امروز گام برداشته وعزمى دارند ودرک تمامى موانع ومشکلات توسعه دراین حوزه ى فرهنگى ؛ مایلم خرسندی خود را از انتخاب فرزندی از خیل فرزندان شایسته این دیار در جایگاه رفیع مدیریت ارشد سیاسی-اجرایی استان ابراز داشته برای این بزرگوار و تمامی دست اندرکاران راستین خدمت به مردم ، توفیق در انجام وظیفه آرزو نمایم. موفقیت فرزندی از جمع شایستگان این خطه و برآمده از بطن و متن این فرهنگ آن هم پس از ده ها سال انتظار و درنگ نه فقط خواست چون منی بلکه با شناختی که همگان از روحیه و نگرش دلسوختگان این فرهنگ داشته و داریم، خواسته بحقّ و چه بسا آرزوی دیرپای همه ی شهروندان بویژه نیروهای خودساخته، توانمند، مبتکر، خلاق و با پشتکار در رده های گوناگون مسؤولیتی درون و برون استان بوده و می باشد.

t2
اگرچه دیر و با تأخیر، اما به دنبال پیام رسا و پرمعنای مردم مبنی بر ،،تغییر،، در ٢۴ خرداد ٩٢ و مقدمات استقرار دولت ،،تدبیر و امید،، در راستای اقبال به تفکر و بینش میانه روی و اصلاح طلبی و رویگردانی از تندروی و پرهیز از افراط و تفریط زمینه ای مناسب پدید آمد تا در آستانه برگزاری آزمونی بزرگ و تحولی بنیادی قرار گیریم. آزمونی که کمترین اشتباه را برنتافته و شکست در آن به قیمت بر باد رفتن زحمات و نابودی کشته ها و هزینه شدن پس انداز حیثیتی مان تمام خواهد شد. چه، به خوبی واقفیم، بی دقتی، اهمال، کج روی، انحراف و تخطی از موازین شناخته شده در مسیر انجام این مهم همان ، و مردود شدن و یا بهتر بگویم سوختن مهره هاى کارساز، ضایع شدن و از دور خارج کردن شایستگان استان در آزمون های پیش رو برای سال های سال و به تبع آن درجا زدن و عقب ماندن از کاروان توسعه کشور همان.

همگان می دانیم ، موفقیت در این آزمون چه رهاورد عظیمی برای آینده منطقه به دنبال داشته و راه را برای حرکت آیندگان به جلو هموار خواهد ساخت و از طرف دیگر بر این واقعیت تلخ نیز اذعان داریم که ناتوانی و ضعف در رسیدن به مقصد به هر دلیل و بهانه به مثابه ضربه ی کاری و سنگینی خواهد بود بر جایگاه و موقعیت فرزندان ،،بی پایگاه و بی دفاع ،،این دیار وآینده کارى آنان که هرگز چنین مباد. چه، در آن صورت بسیار همت و زمان باید تا قادر به پاک کردن صفحه کدر چنین ذهنیتى از اذهان ناآگاه، بهانه جو و منفی نگر، هم آنان که برای رسیدن به اهداف نه چندان اخلاقی خویش از کاه ، کوهی می سازند باشیم.

کیست نداند که: عدم موفقیت در این مسیر خطیر و پر خطر چه بهانه هایی که به دست دیگران برای تنگ تر کردن حلقه فشار بر شایستگان در رسیدن به درجات بالای مدیریتی استان و حرکت در میدان رقابت ملی نخواهد داد و چه برچسب های غیر منصفانه و موجباتی را که در توجیه ناکارآمدی، ضعف و ناتوانی فرزندان لایق این خانواده برای بهانه جویان فراهم نخواهند ساخت؟! نوع نگرشی که تا همین زمان نیز هزینه های کمرشکنی بر شایستگی و لیاقت نیروهای بومی و در نتیجه جایگاه توسعه استان در مقام مقایسه با دیگر منطقه های کشور تحمیل نموده است.

تا جائیکه پس از گذشت چند دهه هنوز هم افتخار کسب مقام نخست البته از آخر و گاهاً رتبه یکی مانده به آخر کلاس توسعه کشور را در کارنامه عملکرد خویش حفظ کرده و همچنان در دایره ی این رقابت بی رقیب یکه تاز میدان بوده و با تأسف در این جایگاه درجا زده و جا خوش کرده ایم.

نخستین تجربه از این دست انتخاب دیگری جز موفقیت در این آزمون برایمان باقی نمی گذارد و در یک کلام محکوم به گرفتن نتیجه مطلوب ایم چه، در غیر اینصورت مجبور به عقب گرد بوده و امید به پیشرفت و توسعه به تناسب نیازها و انتظارات سرابی بیش نخواهد بود.

آزمونی که مسؤولیت و تولیت برگزاری آن در پیام ٢۴ خرداد ٩٢ از جانب اکثریت مردم شرکت کننده در پای صندوق های رأی به تیم ،،تدبیر و امید،، دکتر حسن روحانی با میانداری میانه روهای اصلاح طلب و یا اصلاح طلب های میانه رو سپرده شده و خوب یا بد نتایج آن به نام و به حساب این مجموعه ی فکری پیرو مشرب تعامل در حافظه تاریخ سیاسی- اجتماعی ما ثبت و ضبط خواهد شد. فضایى که خواسته یا ناخواسته،میدانی را برای نمایش عملی این تفکر باز کرده و در صورت کسب نمره ی قابل قبول و تأیید عملی آن از سوی مردم نقطه ی عطفی خواهد بود در روندتاریخ سیاسی ایران و دریچه ای روشن به دموکراسی و مردم سالاری واقعی.

وقت تنگ است و تجربه های تلخ و شیرین گذشته به ویژه در آنچه به دوره ی اصلاحات از آن یاد می کنیم، پیش روی ماست. از این تجربه ها درس گرفته و اجازه ندهیم اشتباهاتی که به زمین گیر شدن نهضت اصلاح و اصلاح طلبی منجر گردیدند دوباره تکرار شوند. امّا و اگر ها و شاید و بایدها و قول و قرارهای بدون پشتوانه و وعده های تو خالی این بار از مسؤولان و امانت داران مردم پذیرفته نیست. از مدعیان شناخته شده و اصیل اصلاح طلبی و در رأس آنها کارگزاران این نگرش انتظار می رود قاعده بازی را رعایت نموده، اصول و ارزش ها را پاس داشته و عقلانیت را سرلوحه ی کارهای خود قرار داده، به حقوق دیگران احترام گذاشته، حساب دوره ی مسؤولیت خود را چنانکه بازی دموکراسی ایجاب می نماید پس داده و پاسخگو باشند. به خود آمده زبان زمانه خود را درک کرده و بپذیریم که بدون داشتن نقشه راه و برنامه منسجم و کارشناسی شده ره به جایی نبرده و همچنان در مرحله شعار باقی می مانیم و این درجا زدن ها و تکرار شعارهای بی حاصل و دوری از عمل گرایی نقض غرض است و نتیجه اش دلسردی و بی تفاوتی مردم و انزوای هرچه بیشتر آنها در کارها. قبل از آنکه به مرحله درمان برسیم ریشه یابی و پیشگیری را دریابیم و اجازه ندهیم به کوچه بن بست رسیده و به در بسته بخوریم. با عوامل و موانع توسعه که از قضا در فرهنگ گفتاری، رفتاری و کرداری ما بنا به عللی که از حوصله این نوشته خارج است ریشه دوانیده و از بام تا شام به گونه ای آزار دهنده در جای جای این شهر و دیار چهره زشت خود را نشان می دهند در قالب قواعد آسیب شناسی اجتماعی و با بکارگیری اصول علمی برخورد نمائیم. ملاک و معیارهامان در استفاده از نیروی انسانی در جایگاههای مختلف بویژه در ارتباط با مدیریت کلان امور استان توانائی جسمی، تخصصی و حرفه ای، سابقه کار، تعهد عملی، انگیزه ى بالا، آشنایی با فرهنگ، پاک دستى و مهم تر از هر چیز قانون مداری قرار داده شود. از گذشته های دور تا به امروز با توجه به علل، عوامل و تحت تأثیر انگیزه های گوناگون این استان از مرزبندی های ذهنى و خطوط اعتباری، وابستگی های قومی، قبیله ای، گروهی، خطی و باندی رنج برده و هنوز نیز از این درد مزمن سخت در عذاب است و بر خلاف انتظار ورود به مرحله جدید زندگی و آشنایی با شیوه شهرنشینی نیز نتوانسته این سم مهلک را از کالبد جامعه بزداید. برای درمان این درد جانکاه چاره ای اصولى اندیشیده و آثار مخرب آن را از پیکره شهر و دیار خود بزداییم.

نقد و نقادی سازنده و فرهنگ پرسش و پاسخ را پاس داشته و از جانب هر شخصیت حقیقی و یا حقوقی در چارچوب منطق آن راپذیرا بوده، و از طرح آن هراسی به دل راه ندهیم. سزاوار است خود را در برابر تمامی شهروندان مسؤول و پاسخگو بدانیم و نه فقط جماعتی خاص!

نقش وسایل ارتباط جمعی به ویژه مطبوعات را سازنده و مثبت تلقی و رسالت سازنده آنها را در راستای دفاع از حقوق شهروندى و کمک به رشد و توسعه جامعه و آگاهى عمومى ارزیابی نماییم. پست های مدیریتی را غنایم جنگی نپنداشته و چونان ارثیه ى به جای مانده از نزدیکان به این جایگاه ها نگاه نکنیم و اجازه ندهیم مصالح و منافع عمومی و حقوق قانونی مردم در پشت درهای بسته به پای منافع و مصالح فردی، خانوادگی، گروهی، خطی، باندی، قومی و قبیله ای قربانی گردد. معیار تمامی تصمیم گیری های خود را مصالح و منافع مردم قرار داده و همّ خویش را در رعایت بی چون و چرای این مهم به کار گیریم و هرگز از یاد نبریم کهمدیریت شفاف، مردم محور، قانون مدار و کلان نگر در کنار جلب مشارکت عمومی در کارها با تکیه بر تقویت عملی نهادهای مدنی نسخه شفابخش دردهای کهنه مردمان این دیار است. از این نسخه به درستی بهره گیریم. کلام آخر، به خاطر بسپاریم که : مسئولیت مردم در آزمون پیش رو سنگین است ؛اما مسئولیت مسئولان ودر راس آنها استاندار به مثابه ى ،،رئیس جمهوراستان،، در انجام این مهم بسى سنگین تر وپررنگتر. به امید ثبت نمره قبولى در این آزمون بزرگ وآرزوى داورى بهتر آیندگان در باره ى عملکرد ما.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد