تاریخ درج خبر : 1391/11/26
کد خبر : ۱۰۴۴۴
+ تغییر اندازه نوشته -

پیشگیری از جرم، مقدمه واجب در تحقق خواست عمومی

مدیر مسئول نشریه ندای ایل در گفت و شنود اختصاصی با سایت استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص لزوم برنامه پیشگیری و نقش آن بر جلوگیری از وقوع جرایم، گفت: پرداختن به علل و عوامل شکل‌گیری جرایم، تخلفات، فنون و راهکارهای جلوگیری از این آسیبها، دیدگاههای حقوقی متفاوت و زیادی وجود دارد که پرداختن به آن در این مجال نمی گنجد.

محمود مومن نسب در همین ارتباط افزود: اگر دقت کنیم بطور کلی جامعه ما بعضی مواقع دچار یک سری بیماری مزمن از جمله جرایم و تخلفاتی می‌شود که حاصل آن تراکم تردد به محاکم قضایی و افزایش پرونده‌ها در دستگاه قضایی است.

وی در خصوص بحث پیشگیری گفت: بارها از سخنان، برنامه‌ها و مصاحبه‌های رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در منابع مختلف خوانده و یا شاهد بوده‌ام که موضوع پیشگیری از وقوع جرم به عنوان اولویت اصلی برای کاهش ناهنجاریها در دستور کار وی و حوزه های قضایی در سطح استان بوده است.

مومن‌نسب با تأکید بر ضرورت فوق‌العاده مسئله پیشگیری از جرم و ناهنجاری‌ها، افزود: متأسفانه بعضی وقتها حتی در روز روشن شاهد یکسری رفتارهای نامطلوب، نگران کننده و تنفرزای تعداد اندکی افراد ناآگاه و بی‌مسئولیت بودیم که از فرصت‌ها سوء استفاده کرده و با ایجاد اخلال و ناامنی موجب دردسر مردم، خانواده‌ها و بعضاً مسافرین و گردشگران می شدند.

مدیر مسئول ندای ایل اظهار داشت: به نظر می‌رسد توجه جدی و بیش از پیش مسئولین حوزه های قضایی و بالا رفتن سرعت عملیات کنترل، شناسایی و دستگیری عوامل اصلی ناامنی توسط پلیس، بخصوص پشتیبانی و همکاری فراگیر اکثریت مردم مهربان و فهیم استان که در صداقت و مردانگی منحصر هستند، منجر به کار ساز شدن برنامه های پیشگیری از جرم شد. بطوری که اکنون منطقه به لحاظ کاهش جرایم نسبت به قبل از ضریب امنیتی باثبات و بالاتری برخوردار شده است.

مؤمن‌نسب یادآوری کرد: هرچند دستگیری اشخاصی که به اشکال مختلف موجب ایجاد آسیب، ناهنجاری و اتلاف وقت مردم می‌شوند بسیار ممدوح و پسندیده است، اما لازم است تعقیب و گریزها (دستگیریها) و سایر جرایم در قالب منشور پیشگیری، مشاوره و اعمال نظارت های لازم بر عملکرد قضات و ضابطین قضایی با هدف کنترل رفتارهای افراطی و یا تفریطی انجام شود (چرا که امکان دارد برخی به رغم اخلاص در عمل و نیت پاک ولی ناآگاهانه درامور محوله افراط و بی‌اعتمادی کنند).

 مدیر مسئول ندای با تایید کار ساز بودن برنامه های پیشگیری گفت: همچنان انتظار بر این است مسئولین امنیتی و انتظامی، خاصه دادگستری کل استان با تداوم تمهیدات اتخاذی و استفاده از توانمندیهای دیگر دستگاهها قبل از اینکه اتفاقی رخ دهد در قالب برنامه‌های پیشگیری در برخورد با اخلال‌گران در نظم عمومی و خصوصی همچنان قاطع، به وقت، جدی، بجا، دایمی و همه جا باشند.

مومن نسب در پایان خاطر نشان کرد: برنامه پیش گیری از وقوع ناهنجاریها و رعایت فاکتور های ایمنی به عنوان یک ضرورت اساسی، نه تنها هزینه محسوب نمی شود، بلکه عملا سرمایه گذاری است.

وی افزود: پیشگیری در واقع زیر بنایی اعتماد، اطمینان، پیشرفت، تحول و توسعه همه جانبه بوده و باید همچنان به عنوان یک مقدمه واجب و کار ساز در صدر برنامه ها و راهبردهای تشکیلات قضایی استان جهت تحقق خواست عمومی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد