تاریخ درج خبر : 1392/07/18
کد خبر : ۱۰۴۴۷۸
+ تغییر اندازه نوشته -

توصیه در بازنگری و یا لغو یک تصمیم

سایت استان: دارا کریمی نژاد

قبلا مطلبی با عنوان «مرحوم کردن محرومان» در رسانه ها انتشار دادم .اینک در جهت نادیده گرفتن آن مطلب و عیان شدن آثارنامطلوب یک تصمیم نا بجا ، مجبور به نگارش این سطور شدم به این امید که شاید موثر افتد.

یکی از اقدامات ارزشمند آموزش و پرورش در طول سالهای گذشته ایجاد خوابگاههای شبانه روزی برای مدارس نمونه دولتی بود. این امر از یک طرف در کاهش مهاجرت روستاییان به شهر موثر بود و از طرف دیگرموجب می شد که نخبگان روستایی با فراغت بال بیشتری به ادامه تحصیل بپردازند .اینک درد مندانه باید گفت بعد از سالها که روستازادگان دانشمند می توانستند از این مزیت استفاده و در این امتحانات شرکت نمایند ،ولی به علت وضعیت بد اقتصادی و تذکر این نکته که « مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی راهنمایی و متوسطه در سال 93-92 فاقد خوابگاه می باشند» قدم نامیمونی در راستای مرحوم نمودن محرومان برداشته شد.

در طول سالیان گذشته دختران و پسران روستایی با تحصیل در این خوابگاهها با حداقل امکانات و سرانه ،در بهترین دانشگاههای ایران و در رشته های بسیار خوب قبول می شدند . اما امسال اکثریت فرزندان مستعد روستایی در این آزمون شرکت نکردند و عده کمی هم که قبول شدند در حال ترک تحصیل اند. گویا هدف تصمیم گیران کاهش هزینه های آموزش و پرورش بوده ولی از افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها و ترک تحصیل فرزندان آنهایی که قادر به مهاجرت نیستند بی توجه بودند.

آیا سیاست گذاران و مجریان می دانند: هنگامی که مردم ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم شکست خوردند با حداقل پولی که دولت به آنها کمک کرد و پس انداز ناچیز خودشان ففقط و فقط مدرسه ساختند و حالا دارند ثمره شرین آن سختیها را می چشند؟

با این شرایط آیاحذف خوابگاه به آموزش و پرورش و یا اقتصادی که باید در خدمت آموزش باشد کمکی می کند؟ آینده ثابت خواهد نمود که این تصمیم چیزی جز خیانت به آینده سازان این مملکت نبوده است..
بنابر این توصیه مشفقانه به مسئولان امر به خصوص استاندار محترم و شورای عالی آموزش و پرورش که همه به نوعی زجر محرومیت را چشیده اند این است که نگذارند این روستا زادگان دانشمند به گدایی و بیکاری و……..شهرها اضافه شوند، اگر این بخشنامه وزراتی است تلاش جهت لغو و بازنگری آن به عمل آید و چناچه از اختیارات استان باشد در جهت رفع این مشکل اقدام شود.این مطالبه خیلی سختی نیست،بلکه حق مردمی است که استانشان بیشترین ذخایر زیر زمینی وروی زمینی را دارد و لی فرزندانشان آرزوی یک خوابگاه جهت تحصیل و آماده شدن برای خدمت به آینده کشورشان را در سر دارند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • فرشیدعزیزی گفت:

    خانه از پایبست ویرانست ای عزیز. وضعیت اقتصادی کلی تحت تاثیر عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد, خزانه و توانایی دولت را علیرغم صورت سرخ نگه داشته با سیلی کاهش داده که امید است در رویکردهای صحیح در رابطه جهانی مشکلات حل شود

  • محسن گفت:

    سلام بر استاد کریمی با عرض پوزش فکر نکنم کار جالبی باشه شما اصرار دارید تو همه ی حوزه ها مطلب بزنید . مطلب خوب بود اما ذهن من به شناخت دیگری از قلم و نگاه شما عادت کرده .مقاله نویسی اصول و اداب خاص خود را دارد .

  • بهلول گفت:

    بسیار عالی و بجا بود . چقدر باید افسوس خورد . به اعتقاد من تصمیم گیرندگان برای لغو این خوابگاهها و مدارس ، هیچگونه آشنایی با وضعیت دانش آموزان روستایی نداشتند .

پربازديد