تاریخ درج خبر : 1391/04/13
کد خبر : ۱۰۴۸
+ تغییر اندازه نوشته -

کشت ذرت در کهگیلویه 50 درصد رشد داشته است

سایت استان:  رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه گفت: 100 هکتار زمین زیر کشت ذرت در کهگیلویه وجود دارد که با حمایت بیشتر می‌توان سطح آن را افزایش داد.
سید عمران تقوی اظهار داشت: ذرت یکی از غلات گرمسیری و از خانواده گندمیان متعلق به گیاهان تک لپه است و امروزه در تغذیه بسیاری از مردمان دنیا نقش اساسی دارد.

وی ذرت را پرمحصول‌ترین غله دنیا دانست و اضافه کرد: ذرت یکی از محصولات پر کاربرد و غنی است که از لحاظ مقدار تولید پس از گندم و برنج قرار می‌گیرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: شرایط کاشت ذرت در زمین‌های حاصلخیز کهگیلویه فراهم است.

رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه عنوان کرد: کشورهای عمده تولیدکننده ذرت عبارتند از ایالات متحده آمریکا، روسیه، ایتالیا، چین و در ایران ذرت معمولاً در گرگان، خوزستان، کرمانشاه، خراسان، گیلان و مازندران تولید می‌شود.

تقوی ذرت را بومی نواحی مکزیک و گواتمالا دانست و ابراز داشت: ذرت یک گیاه گرمسیری است اما نمی‌تواند آب و هوای بسیار گرم را تحمل کند.

وی به دمای کشت ذرت اشاره کرد و یادآور شد: مناسب‌ترین محیط برای کشت ذرت، ناحیه‌ای است که دمای آن دست کم به مدت سه تا چهار ماه متوالی 21 تا 32 درجه سانتیگراد باشد.

این مسئول تصریح کرد: بهترین زمان برای کاشت ذرت، زمانی است که دمای خاک در عمق هفت تا هشت سانتیمتری به مدت سه تا چهار روز متوالی در فصل بهار تقریباً 13 درجه سانتیگراد باشد.

مدیر جهاد کشاورزی کهگیلویه ادامه داد: اگر کشاورز قادر نیست دمای خاک را اندازه‌گیری کند می‌تواند از میانگین دمای هوا در هفت صبح و 12 ظهر استفاده کند.

تقوی خاطرنشان کرد: ذرت علاوه بر ارزش غذایی زیادی که برای انسان دارد برای خوراک دام نیز اهمیت و کاربرد فراوانی دارد که این خود بر ارزش این گونه گیاهی می‌افزاید.

وی متذکر شد: سعی کردیم برای کشت ذرت در منطقه کهگیلویه از ارقام وارداتی سیمون و سینگل 704 که با شرایط آب و هوایی دهدشت سازگار هستند، استفاده کنیم.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه افزایش سطح زیر کشت ذرت در دهدشت را نسبت به سال قبل 50 درصد عنوان کرد و اذعان داشت: امیدواریم با حمایت مسئولان و همچنین استقبال کشاورزان سطح زیر کشت این محصول استراتژیک افزایش یابد.

 

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد