تاریخ درج خبر : 1391/11/27
کد خبر : ۱۰۴۹۳
+ تغییر اندازه نوشته -

بیم‌ها و امید‌ها

سایت استان: طاهر اکوانیان / فیلم بلند او خوب سنگ می‌زند با کارگردانی هادی محقق که اولین ساخته بلند این کارگردان جوان است با رنگ و رویی بومی و در فضای روستایی شکل می‌گیرد. داستان فیلم نیز بر گرفته از آداب و رسوم و شرایط زندگی اغلب مردم منطقه است. برای من که هم از مخاطبان سینمایم و هم در جغرافیای این فیلم زندگی کرده‌ام، دیدن فیلم فرصتی بود تا از قاب دوربین داستان زندگی‌ای را ببینم که فراوان از دور و نزدیک با مواردی از آن برخورد کرده‌ام و قصه تلخ‌کامی‌هایش را چشیده یا شنیده‌ام.

خشونت عریان و نهفته در فیلم همراه با مهربانی‌ها و بیم و امیدهای همیشگی از ویژگی‌های دیر‌پا و مستمری است که در تاروپود طبیعت محیط و آدم‌های آن وجود دارند و به سادگی در فیلم نیز خود را نشان می‌دهند. پسر نوجوان پدر مرده فیلم که ناگزیر باید به جای پدر بار ناکامی‌های خانواده را به دوش بکشد خود در‌گیر ماجرایی می‌شود که با چند گره ساده در داستان، تقریبا همه به تصویر کشیده می‌شوند. آدم‌های فیلم از جنس این محیط‌اند. شاید بتوان گفت از همه گروه‌های مختلف سنی و فکری در فیلم، یک تیپ حضور دارد. پسر نوجوان پدر مرده، مادر داغدار و وابسته به شوهر، برادر کوچکتر، پیرزن مهربان فامیل، رییس پاسگاه، مجرمان و قاچاقچیان، قاتل فراری، چوپان، راننده نیسان، ‌سرباز شهری، خانواده دامدار عشایری و… همه و همه به شکلی فشرده در فیلم حضور دارند. کارگردان سعی دارد همه این‌ها را به نوبت وارد فیلم کند تا روایت کامل و کاملتر شود و آنچه را در این محیط دیده و شنیده به هر شکلی در فیلم جای دهد. شاید این تلاش کارگردان برای وارد کردن تیپ‌های مختلف و استفاده از تمامی نماهای زندگی سخت و طاقت‌فرسای روستایی باعث شده فیلم که به نظر می‌آمد می‌توانست کوتاه‌تر از این باشد، کمی طولانی شود و به همه جای زندگی مردم منطقه سر بزند. «بردو» که گویا خوب سنگ می‌زند در فیلم از این توانایی خود در جاهایی که باید استفاده کند، نمی‌کند، یا اصلا فرصتی به دست نمی‌آورد تا از این توانایی محلی که از دل طبیعت این منطقه به دست می‌آید استفاده کند. در صورتی که در چند جا هنر خوب سنگ‌زدن او می‌توانست به او کمک کند و کارگردان می‌توانست با کشش بیشتر بعضی صحنه‌ها او را در این موقعیت قرار دهد. صحنه‌های برداشت شده از پاسگاه و دادگاه می‌توانست جذاب‌تر از این از کار در آید، اگرچه صحنه بازجویی پاسگاه کمی جذاب و تا حدی حرفه‌ای به تصویر کشیده شده است. صحنه مربوط به دادگاه و دندان درد قاضی که معلوم نیست چه کمکی به روایت فیلم می‌کند. از نقطه ضعف‌های فیلم است و چند بار هم تکرار می‌شود که با بازی ضعیف این ضعف مشهودتر هم می‌شود. کارگردان فیلم می‌توانست با تلاش بیشتری و با استفاده از تجربه دیگران صحنه دادگاه را با برداشتی موفق‌تر و حرفه‌ای‌تر به پایان برد یا آن را از این شکل کسل‌کننده و با ریتم کند به صحنه‌ای واقعی‌تر با بازی‌های جذاب‌تر تبدیل کند.

هادی محقق که تجربه ساخت چند فیلم کوتاه را در کارنامه خود دارد با ساختن این فیلم بلند می‌خواهد از تجارب چندین ساله خود در این فیلم استفاده کند که در بعضی از جاها تا حدودی نیز موفق شده است. از جمله صحنه بازجویی از متهمان در پاسگاه که هم رییس پاسگاه و هم متهمان نقش خود را تقریبا باورپذیر ایفا می‌کنند و دیالوگ‌ها جذاب و گیرا هستند. با این همه، این فیلم که با زحمت زیاد و با کمترین امکانات ساخته شده است، توانسته گوشه‌ای از زندگی گذشته، حال و شاید آینده این گوشه از کشورمان را به تصویر کشد. زندگی‌ای که با طبیعت جان سخت و گاه بی‌رحم منطقه درهم آمیخته شده و باعث به وجود آمدن چنین حوادث و ماجراهایی می‌شود. کارگردان فیلم در جایی گفته که من این فیلم را با استفاده از تجربه‌ها و خاطرات خود و برادرم ساخته‌ام. این گفته کارگردان تکلیفش را با خودش و مخاطبش از قبل روشن می‌کند و به همه به راحتی می‌گوید که قصد انجام دادن چه کاری را داشته و چه مقدار انتظارش را برآورده کرده است. اما از طرف دیگر با بیرون رفتن از قرارداد از پیش تعیین شده آن را به چالش بکشد. این کشاکش تجربه شخصی و عمومی در فیلم که ناخودآگاه داستان را به طرف روایت تجربه شخصی‌تر می‌برد گاهی مخاطب بومی فیلم را کمی آزار می‌دهد. فیلم او خوب سنگ می‌زند می‌تواند راهگشای ساخت فیلم‌های دیگری باشد که این کارگردان و دیگران که دغدغه ساخت این‌گونه فیلم‌ها را دارند با جسارت بیشتری دست به تولیدشان بزنند و از دل طبیعت بکر و سوژه‌های ناب و دست نخورده این منطقه آثاری پدید بیاورند که توان این را دارند تا به اثری جدی و ماندگار تبدیل شوند.

منبع:شرق

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد