تاریخ درج خبر : 1391/11/29
کد خبر : ۱۰۵۴۰
+ تغییر اندازه نوشته -

نرده های شهری در دراز مدت ایجاد خشونت می کنند

گسترش شهرها و تراکم اجتناب ناپذیر جمعیت در آنها و در پی آن افزایش بزهکاری و اختلالات رفتاری، ساکنان شهر های بزرگ و پر جمعیت موجب شده است که برخی از پژوهشگران درباره ی آثار نامطلوب تراکم بیش از حد جمعیت که باعث افزایش رفتار های تهاجمی شده و در صورت استمرار، موجب بروز رفتارهای بیمار گونه و نامطلوب خواهد شد. در حال حاضر با بزرگ شدن شهر ها و کوچک شدن منازل و با توجه به اینکه به علت مشکلات روزمره زندگی، اکثریت مردم در حال تلاش و فعالیت هستند، لذا نیازی احساس می شود مبنی بر این که این افراد بعد از گذراندن یک هفته کار و تلاش برای پشت سر گذاشتن خستگی های کاری و روحی برای ساعات و شاید حتی لحظه هایی چند از طبیعت بهره گرفته و با دیدن منظر دلپذیر و قدم زدن در محیطی که به دور از هیاهو و مشغله های ذهنی و سر و صداهای مزاحم باشد، اوقات فراغتی پشت سر گذارند و تمام خستگی ها، از تن آدمی رخت بر بندد، بنابراین اینجاست که تغییر محیط ایجاد آرامش در روان افراد نموده و آنها را (از محیط خیابان، محیط کار و آلودگی بیش از حد منابع مختلف که موجب خستگی اعصاب و آشفتگی روحی آنها بوده) به فضای پارک که محیط مناسبی برای آرامش روان انسان فراهم می کند سوق می دهد.
در شهرها، وجود موانع فیزیکی مثل نرده، حفاظ و جدول در نظر افراد ایجاد خشونت کرده و در دراز مدت تاثیر خود را در رفتار مردم نمایان می سازد، بنابراین حذف دیوارهای بلند و نرده ها در محیط، خصوصا دیوار پارک ها و ایجاد تنوع رنگ و نورپردازی صحیح، گلکاری، به کار بردن رنگ در ایجاد آبنماها و فواره های زیبا، تغییر رنگ چراغ های پارک از سفید به زرد آفتابگون می تواند از اقدامات مهم و موثر در زمینه ی فراهم نمودن محیطی آرام بخش برای ساعاتی در روز و شب، جهت رفع خستگی و گذران اوقات فراغتی دلپذیر باشد.از نظر زیبایی شناسی تماشای درختان سر سبز و گلهای زیبا و رنگارنگ و آرایش بدیع گونه های مختلف گیاهان که در ابعاد مختلف در کنار یکدیگر به چشم می خورد،انسان را به آرامش و آسایش فکری می رساند و امروزه ثابت شده است که بعضی درختان با ترشح ماده ای به نام فیتونسید ایجاد یک حالت آرامش و خلسه در انسان می کنند. بنابراین فضای سبز در ایجاد تعادل عصبی انسان نقش موثر و عمده ای ایفا می کند.گیاهان با توجه به سیمای ظاهری خود می توانند در تزئین محیط و ایجاد چشم اندازی مطلوب کمک کنند.فضای سبز علاوه بر تلطیف و پاکسازی هوا، در اصلاح و بهبود شرایط زیست محیطی شهر و زیبا سازی آن نقش انکار ناپذیر دارد و هر چه قدر شرایط طبیعی و ساختار مطلوب تری داشته باشد، ارامش بیشتری را به وجود می آورد و به این دلیل است که ارتباط انسان با طبیعت در چنین محیطی بهتر حاصل می شود.فضاهای سبز شهری و به خصوص پارک ها، باید به گونه ای طراحی شوند که کلیه ی اقشار جامعه نه تنها امکان بهره گیری از انجا را داشته باشند بلکه محیط این اماکن به گونه ای جذاب و ارامش بخش باشد که افراد ناخود آگاه جذب آن شوند. با توجه به اهمیت طبیعت و تعادل اجزاء ان در کمک به رشد صحیح و متناسب روانی در دوران کودکی و نوجوانی لازم است تدابیر اصولی اندیشید تا این گروه سنی هر چه بیشتر با فضای سبز شهری مانوس شده و از مواهب کوتاه و دراز مدت آن استفاده نمایند. در طراحی پارک بایستی تا حد امکان از به کار بردن وسایل خطرافرین از جمله نرده های کوتاه، لبه های تیز، کانال های روباز و فواره¬های سنگی غیر استاندارد با لبه های تیز پرهیز کرد و حتی المقدور از میزان شدت خطر کاست. برای مطلوب تر نمودن محیط پارک های شهری بهتر است، تا حد امکان، صدای ریزش اب همراه با موسیقی ملایم پخش شود( زیرا که پخش موسیقی خوب تاثیر مطلوبی بر روان انسان دارد)، تا همواره محیط هایی دلپذیر و لذت بخش باشند. هر کجا که آبی و درختی باشد، ناخود آگاه صدای پرندگان هم شنیده می شود و محیط را دلپذیر تر می سازد، بنابراین کاشت درختان و درختچه ها ،پرندگان مختلف را به محیط وارد می کند و محیط حالت بیرونی خود را از دست می دهد.مسلما صدای دلنشین پرندگان و حضور آن ها می تواند ثمر بخشی محیط را دوچندان کند. بنابراین می توان با توجه به پوشش گیاهی آن محیط، پرندگان و جانورانی برگزید که بین مردم پر بیننده تر بوده اندو نظر آنها را به خود جلب کنند و همه ی مردم از دیدن آنها لذت ببرند.
* مهندس سیده پریا دانشی پور- فارغ التحصیل مهندسی فضای سبز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سعيد رضايي - محلات گفت:

  مهندس خانم کاش این فکرا باعث می شد پول کسی خوردن نشه!!!

 • محمود گفت:

  سلام مهندس پریا دانشی ای کاش مینوشتی ازکجاهستی ………………

 • علی کوچیکه گفت:

  فیگو رعکست وطرز نوشتنت بهش میادکه میخوای کاندیدشورابشی درسته ؟

 • نيكزاد گفت:

  اینایی که می نویسیو ایشالا که مسولین مربوطه هم بخونن.نه فقط ما که می تونیم بخونیم و اه بکشیم ،کاری برنمیاد از ما ، ولی اگه از شما برمیاد خدا وکیلی شما دیگه فقط حرف و شعار نباشید مهندس دانشی.

 • ليلا.ش گفت:

  ایا فقط اجرای مصوبات مهم است.
  حرف خیلی از ما بود که نوشتی،مقالات علمیت که علمیه.
  اما این یکی یه چیز دیگه بود.حرفات حرفای اکثریت بود.موفق و استوار باشی.

 • حق دوست گفت:

  با سلام،خانم مهندس،اولین تبریک ما رو پذیرا باشید.حضورتون در جشنواره پر رنگ بود،انشالا سال دیگه مقام اول نصیب شما بشه ،لایقش هستید،تبریک دوم رو پذیرا باشید،شماها که جایگاهشو پیدا کردید،عرضشم که دارید،خانما هم که مصمم ترن در کارای اجرایی و با دقت تر عمل می کنند، مقالاتتون رو در عمل نشون بدید.پاینده باشید و موفق.

 • مهندس بهرامی گفت:

  دید بسیار جزئی نگر و روانشناسانه و در عین حال کارشناسی دارید . امیدوارم که به گسترش ایده های خود هم در فضای مجازی و هم در روزنامه ادامه دهید. با تشکر از پژوهش های شما

 • نماینه مردم ایران گفت:

  واقعا دلت بحال شهر میسوزه یا منظور دیگه داری فکر نکنم کسی گیر بیاد وقتش را واسه کسی بزاره جز اینکه منفعتی داشته باشه واسه خودش

 • احمد وند گفت:

  بسازید مهندس بسازید اینایی که می گید.فضاهایی که ازش حرف میزنید رو در سطح شهر اجرا کنید .
  نوشتن کی بود مانند عمل کردن.
  چیزهای جالبی می نویسید.جلب توجه ما رو داره ولی اگه در طرح ها اجرایی رعایت بشن چی میشه….یاسوج گلستون میشه.

 • آیین گفت:

  من ، با این نوشته هاست ک امیدوار موندم به آینده
  امیدوارم خاموش نشه این صدا “محکم باش و پاینده”

 • موسوي گفت:

  خانم مهندس ،این مقالات فقط حرفه یا در جهت اجرای مطالبی که گوشزد می کنید فعالیت اجرایی هم دارید؟
  مقالاتتون علمیه و وقتی خواندم به مواردی که اشاره کردید توجه کردم.امیدوارم که مسئولین هم متوجه باشند.جریان مقاله 29 بهمن چی بوده.متاسفانه موفق نشدم دسترسی پیدا کنم .چجوری میشه همه مقالاتتون رو تهیه کنیم؟

 • محمدي گفت:

  با سلام،مهندس مقالاتتون هر روز بهتر از دیروز.راستی این جریان کاندید شدن قطعی شد؟
  مقالاتتون در روزنامه ابتکار رو دنبال می کنیم مهندس.
  کارتون قابل تحسینه ، جامعه شهرسازی استان نیاز داره که تخصصی تر عمل کنه.مقالاتتون پر باره استفاده می کنیم.

 • مشکل گشا گفت:

  مطلبتان در چاپ 29بهمن روزنامه ابتکار را خاندیم و باز هم آه از نهادمان بلند شد.مسولین بی مسوولیت به فکر باشید

 • مشکل گشا گفت:

  مطلبتان در چاپ 29بهمن روزنامه ابتکار را خواندیم باز هم افسوس خوردیم بحال شهرمان که حال و روز خوشی ندارد.کاش مسولین تخصصی تر فکر کنند هرچند که این شهر هیچ متخصصی ندارد

پربازديد