تاریخ درج خبر : 1392/07/22
کد خبر : ۱۰۶۵۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -

چاه آلوده ای که مردم لنده از آن آب می نوشند!

سایت استان: سید مجید خرمی

مطلب پیش رو توسط آقای خرمی از مخاطبان محترم سایت استان نگاشته و برای ما ارسال شده است.

تعریف ساده آلودگی آب عبارت است از هر گونه ناخالصی آب که برای حیات موجودات زنده مضر باشد.
وقتی به مردم شهرم می نگرم ، آثار بیماری بسیاری را بر آن ها می بینم.کلیه هایی که فرسوده از بیماری اند. روده هایی که بارها و بارها بیماران خود را به کام مرگ کشانده اند. معده هایی مملو از بیمارهای ناشی از مصرف آب آلوده! البته و صد البته که این وضعیت اسف انگیز روز به روز افزوده می شود و گریزی از این وضع نیست!واگر خیلی ساده به پوشال کولر آبی خانه نگاهی بکنیم به عمق فاجعه پی می بریم.!؟

 

عکس تزئینی است

عکس تزئینی است

وقتی شاه لوله آب لنده را دنبال می کنی به جایی می رسی که عقل از کله ات می پرد! چاهی حفرشده در کنار رودخانه مارون؟!
در کنار حوض کارگاه پرورش ماهی ایستاده ای ، مقداری میوه در دست داری .باید آنها را بشویی و برای خانواده ات که آن سوی رود موگرمون ایستاده اند ببری. از شستن امتناع می کنی و به سرچشمه می روی .هنوز شک داری که آب سالم بوده باشد.
از پایین دست برنج زارهای زیبا می گذری .آبی روان از بدنه شالیزار جدا می شود .دوست داری آب سردی به صورت بزنی .اما حتی حاضر نیستی دست هایت را در آب بشویی!
کودک خردسال ات را به زیر پل ایدنک می بری برای تفریح. تشنه است. بچه دست در آب می کند که آب بخورد. پرخاش می کنی و مانع آن می شوی. بچه را مجبور می کنی که تشنگی را تحمل کند تا به خانه برگردی.
روزانه دهها مورد مشابه در کناره رود مارون اتفاق می آفتد. به شهر لنده می روی . از کناره رود برگشته ای و تشنه و خسته سراغ یخچال می روی .آب خنکی برمیداری و به آرامی تمام نوش جان می کنی .تلخی آب را درکام خود احساس می کنی. غافل از اینکه این آب همانی بوده که ساعتی پیش حاضر به شستن دستت درآن نبوده ای. و از شستن میوه ات درآن پرهیز کرده ای !وجگر گوشه ات را از خوردن آن منع فرموده ای!!!!!!!
این تمام واقعیت آب آشامیدنی لنده است. شهری در کناره های نزدیک مارون.
رودخانه مارون از شعبات متعددی ایجاد شده است.اگر به سرچشمه های رود مارون از سادات، جن ، چاروسا و سایر مناطق بالا دست بنگریم آنوقت می توانیم حجم آلودگی این آب را باور کنیم. رود مارون حاصل دهها چشمه در نقاط دوردست استان است که از دهها و شاید صدها کیلومتر آن طرف تر به سوی مارون سرچشمه گرفته اند ، از زمین های کشاورزی گذشته اند.فاضلاب های حیوانی و انسانی را در خود جای داده اند، کود های شیمیایی و پس آب های نیمه صنعتی را در خود تجربه کرده اند.حجم انبوهی از پساب ها ناشی از کارگاه های بزرگ پرورش ماهی را در خود پذیرایی کرده اندواکنون با لوله آبی رنگ مشکوکی به نام آب لنده پس از گذر کردن از روستای آبرزگه، به درب خانه های مردم لنده راه باز نموده است تا شاهد بار بزرگ ناشی از اندوه بیماری های کلیوی ، روده ، معده و …. در منطقه لنده باشیم.
آلاینده های خاصی که سبب آلودگی آب می شوند، شامل طیف وسیعی از مواد شیمیایی، بیماریزا ها و تغییرات حسی و فیزیکی از قبیل افزایش دما و تغییر رنگ هستند. غلظت های بالای یک جرء طبیعی آب می تواند اثرات نامطلوبی بر زندگی گیاهان و جانوران ساکن در آب داشته باشد. چیزهایی که اکسیژن آب را مصرف می کنند ممکن است مواد طبیعی از قبیل گیاهان (برگ ها یا علف ها) بوده یا مواد شیمیایی ساخته دست بشر باشند.از علل آلودگی این رودخانه‌ می‌توان به پساب کارگاهها، زباله‌های روستایی، فاضلاب‌های بین مسیر و کودهای شیمیایی کشاورزی اشاره کرد.
رودخانه مارون دارای ظرفیت پایینی از خودپالایی است و چون آلاینده‌ها بیش از حد پذیرش رودخانه می باشد، مشکلات زیست‌محیطی در آن پایدار می‌شود و می‌تواند عواقب غیرقابل جبرانی داشته باشد.هم‌اکنون اکوسیستم طبیعی رود مارون دچار تغییرات شده که علاوه بر خطر نابودی کامل رودخانه‌ها و گونه‌های متنوع آبزیان موجود در آن‌ها، زندگی انسانها را نیز به خطر انداخته است.
بهتر است مقداری هم به تاثیرات بیماری زای آب بپردازیم تا شاید مسئولین و مردم در جریان خطر تهدید کننده سلامتی خود و خانواده قرار بگیرند.
آب رودخانه دارای پتانسیل حمل موجودات ریز بیماری زا که سلامتی و زندگی را به خطر می اندازند می باشد. میکربهای بیماری زا متناوبا در سراسر آب منتقل می شوند و می توانند باعث عفونت در ناحیه روده (تیفوئید، اسهال خونی، پاراتیفوئید، وبا) شوند و مسئولیت ایجاد بیماری فلج اطفال و یرقان را بر عهده دارند. از لحاظ تاریخی اولین دلیل برای کنترل آلودگی آب ها، جلوگیری از بیماری هایی است که مولد آنها در آب وجود دارد. عوامل ایجادکننده بیماری را نمی توان کنترل و سلامت کامل را تامین کرد.

اهم بیماری هایی که توسط آبهای آلوده به انسان سرایت می کنند شامل:

الف: بیماری انگلی (لیپتوسپیرا ایکترو هموراژه) که به تب یا ویل معروف شده است.
ب: کرم ها، تخم کرم هایی مانند اسکاریس، تریکوسفال (کرم شلاقی) و کرم قلابدار ممکن است از طریق خاک و آب آلوده به آنها وارد بدن انسان شود و ایجاد بیماری نمایند.
ج: بیماری وبا
د: بیماری های ویروسی (آب در انتقال دو نوع ویروس پولیویروس و هپاتیت عفونی نقش موثری ایفا می کند.
همه ابن بیماری ها و مشکلات تنها بخشی از مشکلات موجود ناشی از الودگی آب است.
بنابراین آیا بهتر نیست برای کمک به بهبود زندگی مردم شهر لنده به حداقل کاری که می توانیم انجام بدهیم ، اقدام نماییم وبا انتقال آب سرچشمه موگرمون به شهر لنده ،نگرانی مردم را به حداقل برسانیم.

* (مطلب منتشر شده، نظر نویسنده محترم می باشد و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • لنده گفت:

  سایت استان مچکریم

 • نگارنده گفت:

  آقا احسان به نظر تو من می تونم بیمارهای خانواده و آشنایانم را که ناشی از آب آلوده لنده است را نادیده بگیرم؟! من بارها مطالبی در نقد از وضعیت بهداشتی و مسائل دیگر لنده در سایت ها نوشته ام. نمی تونم دردهاراببینم و ننویسم.
  از طرفی انشاله مطلب مهمی به زودی درباره بیکاری بچه های لنده انتشار خواهم داد و مشکلاتی که بچه های ما با آن دست و پنجه نرم می کنند خواهم گفت!!!!!

 • احسان گفت:

  سید مجید خرمی تو که دهدشتی و اب لنده نمینوشی بیشتراز ما نگرانی
  ای کاش مسولین ما هم در فکر بودن یکهزارم شما . احسن

 • جناب فرماندار گفت:

  احسنت برشما که اینو اعلام کردید آیا بهتر نبود یک بار یه موضع گیری رسانه ای مثل امام جمعه چاروسا یا فرماندار دهدشت نسبت به دانشگاه علوم پرشکی داشته واز محققین ودانشجویان دوره دکتری وکارشناسی ارشد به عنوان یک معضل به معرض بررسی قراردهید یا رسانه ها راسمت سو دهیدتا دنبال راه حل باشند آیا شیوه زندگی مشکل است آبه؟ غذاست؟استرس است ؟ تنبلی وکم تحرکی است؟ذوق شهرستان شدن وداشتن مسولین دلسور است؟ووووو ودر نهایت به فرمایش آمیر احمد معاینه بعد معالجه ولی در نهایت ممنون از هردو عزیز جناب خرمی وفرماندارکه به بیان واقعیت پرداختند

 • همچنين گفت:

  http://k-b.ir/12428
  سید یدالله فاطمیان:
  لنده بالاترین آمار مرگ و میر بیماری‌های قلبی و عروقی استان را دارد

  لطفا ملاحظه کنید

 • این وضعیت برای آب فاجعه است گفت:

  احسنت به شجاعت شما آب لنده چند سالی است که این مشکل رادارد شاید حدود7-8 سالی که خط اتتقال از موگرمون آمده آب به مثابه شربت بود ومملو از زنگاره های آهن بود درونش پیش کش ولی دوست عزیزمسولین حاشا کردند بهوش مردم لنده اگر کوچکترین تهدید ی از سوی مسولین برای این عزیز بزرگوار شود
  سکوت خیانت به مردم وخوداست

پربازديد