تاریخ درج خبر : 1391/04/16
کد خبر : ۱۰۶۷
+ تغییر اندازه نوشته -

جنگلهای دهنو در شرق یاسوج، در آتش سوختند

سایت استان: فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت:عصر روز پنج شنبه چهار هکتار از اراضی منابع طبیعی در منطقه “دهنو “شهرستان بویراحمد طعمه حریق شد.

سرهنگ رحمت الله دین پرور افزود:جنگل این منطقه که طعمه حریق شد از نوع درختان بلوط بوده است.

وی اظهار کرد:این آتش سوزی عصر روز پنج شنبه 15 تیرماه در منطقه “دهنو” شهرستان بویراحمد بین چهار تا پنج ساعت به طول انجامید.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در خصوص علت این آتش سوزی خاطرنشان کرد:مردم محل احتمال می دادند علت آتش سوزی روشن کردن آتش از سوزی افراد معتاد و یا شکارچیان باشد چراکه این منطقه قرق است.

سرهنگ دین پرور تصریح کرد: سخت عبور بودن منطقه که طعمه حریق می شوند و به موقع نرسیدن در محل آتش سوزی از مهمترین مشکلات ما در خاموش کردن آتش سوزی هاست که در این آتش سوزی حدود یک ساعت پیاده روی کردیم تا به محل آتش سوزی رسیدیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد دارای پوشش جنگلی و مرتعی خوبی در جنوب کشور است و بعد از شمال کشور بیشترین پوشش جنگلی را دارد و سالانه چندین مورد آتش سوزی در این جنگل ها رخ می دهد که به دلیل سخت گذر بودن و به موقع نرسیدن به محل آتش سوزی خسارات جبران ناپذیری به جنگل های استان وارد می شود، نیاز به یک فروند بالگرد اطفاء حریق در عرصه های منابع طبیعی وجود دارد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد:اختصاص یک فروند بالگرد اطفاء حریق برای منابع طبیعی استان در دور اول سفر هیأت دولت به استان مصوب شد اما تاکنون این مصوبه اجرایی نشده و بلا تکلیف مانده است.همچنین دو مصوبه اختصاص یک میلیارد تومان و 400 میلیون تومان در خصوص تجهیزات وامکانات وجود داشته که تاکنون یک ریال از این دو مصوبه تخصیص داده نشده است.

سرهنگ دین پرور ابراز کرد:ماشین های آتش نشانی به دلیل سخت گذر و کوهستانی بودن اراضی و عرصه های منابع طبیعی استان نمی توانند به محل آتش سوزی بروند که که این مسأله کار اطفاء حریق را سخت تر و مشکل تر کرده است.

وی اضافه کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون 9 مورد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داده که در اثر آن بیش از 50 هکتار از جنگل و مراتع این استان طعمه حریق شدند.

به گزارش ایسنا، شش سال از اولین دور سفر استانی هیأت دولت به استان کهگیلویه و بویراحمد می گذرد و در این شش سال بیش از 720 مورد آتش سوزی در جنگلهای این استان رخ داد که به همین دلیل 5300 هکتار از جنگلها و مراتع استان کهگیلویه و بویراحمد که به پایتخت طبیعت ایران معروف است، طعمه حریق شده اند.

آتش سوزی جنگل شرق یاسوج در روستای “دهنو”، عصر روز پنج شنبه 15 تیرماه ، به مدد نیروهای تلاشگر یگان حفاظت منابع طبیعی و نیروهای مردمی و به لطف عدم وزش باد بعد از بیش از 5 ساعت خاموش شد اما این سوال وجود دارد که جنگلهای استان کهگیلویه و بویراحمد تاکی باید بر اثر سهل انگاریها و بی توجهی ها چنین حوادثی را ببیند.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد