تاریخ درج خبر : 1392/07/23
کد خبر : ۱۰۸۴۷۷
+ تغییر اندازه نوشته -

تاکید اصلاح طلبان بر استفاده از نیروهای بومی است/ اشتیاقی برای دوختن کت و شلوار نداشتیم

سایت استان:  قبل از انتصاب استاندار کهگیلویه و بویراحمد، غلامرضا تاجگردون در گفتگویی اعلام کرده بود که خیلی از افراد برای استاندار شدن از مدت ها قبل کت و شلوار دوخته اند، در همین ارتباط  گفتگویی با دکتر مندنی پور انجام شده که در پی می آید:

300

متن زیر گفتگوی “بویرنیوز” با دکتر علی مندنی پور رئیس کانوان وکلای مرکز و از فعالان سیاسی اصلاح طلب استان کهگیلویه و بویراحمد می باشد.

* آقای دکتر شما یک ماه پیش از مصاحبه با سایت بویرنیوز در گرماگرم رایزنی برای انتخاب استاندار استان خودداری کردید. لطفاً بفرمایید علت چه بوده است؟

** از نقش ارزشمند وسایل ارتباط جمعی در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به شهروندان سپاسگزارم. رسالت وسایل ارتباط جمعی ایجاد بستر مناسب برای گردش آزاد اطلاعات است. سرعت، دقت، امانت داری و بی طرفی از خصوصیات برجسته یک وسیله ارتباط جمعی است. راستش را بخواهید علت خودداری من از مصاحبه با شما چیزی جز پرهیز از ایجاد اختلاف و تشتت در بین نیروهای مسؤول و دلسوز نبوده و نیست. معتقدم که در این شرایط به هیچ وجه نباید اختلاف سلیقه مانع ایجاد وحدت ، همدلی و هماهنگی مجموعه ی هم سو در سطح استان گردد. اطمینان دارم اگر نیروهای استان صادقانه دست در دست همدیگر داده و هماهنگ عمل نمایند عقب ماندگی های گذشته تا حدی جبران خواهد شد.

*آقای دکتر. شنیده اید که یکی از نمایندگان محترم استان در مصاحبه با یکی از سایت های خبری استان کمی قبل از انتخاب استاندار جدید گفته بود که «مخالفان برای استاندار شدن کت و شلوار دوخته بودند» نظرتان چیست؟

** نظر این بزرگوار برای خودشان محترم است. تا جائیکه اطلاع دارم کسی مخالفت با این انتخاب نداشته تا به عنوان مخالف در فکر کت و شلوار دوختن باشد. اصولاً منصفانه نیست مخالف تراشی در برنامه دلسوزان استان قرار گیرد. اگر قبول داریم برای مردم دل می سوزانیم و برای آنها سینه می زنیم دلیلی ندارد که با جایگاه بچه های استان مخالفت شود. اتفاقاً اجماع تمامی دوستان بر این بوده است که اصل بر استفاده از نیروهای توانمند در تمامی سطوح قرار گیرد. از ارشدترین مدیر استان تا رده های پایین تر البته به شرط داشتن شرایط قانونی. تازه فریاد همه ما بلند است که چرا این همه دیر بچه های ما دیده می شوند و شایستگی های آنها نادیده گرفته شده است؟

301

من که هرگز در فکر دوختن این کت و شلوار نبوده ام و با شناختی که از تفکر دوستان دارم، آنها نیز چنین اشتیاقی را نداشته اند. وانگهی هیچ اشکالی ندارد که بزرگان سیاست ما به پیروی از گذشتگان کت و شلوار مناسب برای همولایتی های شایسته شان تدارک دیده و به آنها بپوشانند. کمک به رشد و ترقی نیروهای خوب منطقه یعنی همین. این یک یادگار ماندگار است که از بزرگان سیاست برای آیندگان می ماند. ای کاش از این کت و شلوارها تا حالا به تعداد زیادی به بچه های استان پوشانده بودند. در آن صورت ما این مشکلات را نداشتیم یا حداقل خیلی مشکل کمتری داشتیم.

* نظرتان درباره انتخاب استاندار استان چیست؟

** با امید به آنکه از این آزمون بزرگ سربلند بیرون آییم من هم قلباً همانند بسیاری از شهروندان از اینکه کارگزاران استان از میان فرزندان همین مردم و دلسوزان و آشنایان این فرهنگ انتخاب شده و می شوند خوشحالم.

اعتقاد همیشگی بنده و فکر می کنم همه بچه های استان این بوده و هست که فرزندان این دیار شایسته جایگاه های بالاتری هستند. خیلی بالاتر از استانداری . آنچه باعث شده که از قافله عقب بمانیم همانا گروه گرایی و باند بازی و بی تفاوتی نسبت به مصالح و منافع منطقه در تفکر پاره ای از مسؤلان بوده است که ترکش آن به همه ی شهروندان استان اصابت کرده. راز موفقیت در این است که مردم و مسؤولان همگی همکاری کنند. مسؤولان به وظائف قانونی خود عمل کنند. مردم هم همکاری لازم را داشته باشند. و احساس مشارکت در کارها برای آنها ایجاد شود احساس کنند که نقش دارند. آیا از خود سؤال کرده ایم چرا با این همه نیروی انسانی توانا و شایسته در مرکز تصمیم گیری کشور مدافع و سخنگو نداریم؟ جوابش ساده است: بی تفاوتی نسبت به سرنوشت خود، همولایتی ها و آینده شهر و دیارمان.

* آقای دکتر نظرتان راجع به آینده استان چیست؟

** من به آینده امیدوارم. همانطوری که به عنوان یک عضو کوچک از جمع فرزندان استان بارها گفته و نوشته ام تنها راه پیشرفت و توسعه استان با هم بودن، در کنار هم بودن، از یکدیگر حمایت کردن و تنگ نظری ها را کنار گذاشتن است.

* سخن آخرتان را بفرمایید.

** در تمام دوره ی عمر خویش تا این زمان از خوان نعمت استان بهره ای نبرده و هم اینک نیز کمترین رغبت و چشمداشتی نسبت به آنچه از آن به سفره گسترده حکومتی تعبیر می شود نداشته، ندارم و نخواهم داشت. چرا که تا بوده و نبوده اعاده ی حقوق قانونی مردم و در این میان سهم شایستگان از جانب اربابان قدرت همه وقت مشروط و قطره چکانی و با اما و اگرها، به کارگیری تمهیدات، تعیین خط و مرزهای خودساخته و سلیقه ای و داشتن شاخصه هائی همراه بوده است که خوب یا بد، زشت یا زیبا، منطقی و یا غیرمنطقی، امثال چون منی از زاویه نگاه خاص این مدعیان امانت دار حقوق عمومی ، در چارچوب ساخته و پرداخته ذهن این بزرگواران نگنجیده و آنگونه که در عمل نشان داده شده است، با ملاک و معیارها و تفسیر به رأی حضرات در جایگاه تشخیص دهندگان مصالح مردم به تمام و کمال همخوانی نداشته است. قانونی نانوشته که طاغوت و یاقوت هم نمی شناسد و در همه زمان ها چنانکه ذات و جوهره ی قدرت به بهانه ی رعایت مصلحت توجیه گر آن بوده جاری و ساری است.

پس از طی مسیری ناهموار و پر نشیب و فراز و از سرگذراندن رنج های بسیار و رسیدن به نقطه ی امید و قرار گرفتن در پشت خاکریز تدبیر طبیعی است دوست نداشته باشیم دگر بار زخم ها سر باز کرده و خوش نداریم صفحات دفتر خاطرات تلخ گذشته را ورق زده و مرور نمائیم. منطق ایجاب می نماید گذشته را با همه تلخی ها و شیرینی هایش به فراموشی سپرده، اما هم زمان از تمامی رویدادهای خوش و ناخوش اش درس عبرت گرفته و از یاد نبریم که «گذشته چراغ راه آینده است» و زیبنده است از نور این چراغ چونان سرمایه ای ارزشمند و تجربه ی گرانسنگ به جای مانده از فرهنگ نیاکان و متأثر از بینش، منش و روش گذشتگان در انتخاب نقشه راه و در جهت رسیدن به توسعه متوازن و پایدار در زمینه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به گونه ای سازنده و متناسب با نیازهای روز جامعه بهره گرفته همّ خویش را در راستای سازندگی کهگیلویه و بویراحمد در دل ایرانی آباد، آزاد و مستقل و البته با وحدت و همدلی تمامی فرزندان دلسوز و وظیفه شناس این دیار نه فقط در شعار که در عمل به کار گیریم.

منبع: بویرنیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مر تضوی گفت:

  احسنت بر دکتر علی مند نی پور افتخار ایران زمین

 • م آرام یاسوج گفت:

  قدر زر زرگربداند قدر گوهر گوهری. با سلام وعر ض اد ب خدمت جناب آقای دکتر مندنی پور- اصولا”هر انسانی( نه تنها بنده که یک فرهنگی بازنشسته ام) همواره از سخنان زیبا ولذت بخش که از افرادی مانند آقای دکتر میشنود سرمست وروح ونشاتی تازه در وجودش احساس میکند وگاها” خوشحال میشویم که درمیان انسانهای سیاست باز(تاغی ویاقی) ورای آنها انسانهای ریشه دارواستخوان دار علمی هم در این استان و جود دارد.که در کشاکش دهر. بار علمی بدوش کشیده وامروروز مایه افتخار ما هستند.اولا” از بزرگواری همچو آقای تاجگردون انتظار نمیرفت که این جمله کت وشلوار دوختن عده ای برای ردای استانداری را بکار ببرد. واینهم انکار نیست که عده ای طالب این ردا نبودند . وباید هم میبودند .ولی لحن سخن مغایربا اخلاق است. همانطور که آقای دکتر فرمودند. مانیروهایی داریم که لیاقت بالا ترین ردای مملکتی را دارند وداشته اند. مادر سطح کلان مملکتی انسان وارسته همچون آیت اله ملک حسنی رحمت اله علیه را داشتیم که مایه افتخار قوم لر بود. وهر نیرویی که دراین استان ارزشمند است باید . مورد استفاده قرار گیرد.واکنون که مسئولیت استانمان بخودمان واگذار شده اگر آقای دکتر خادم را حمایت نکنیم به خودمان خیانت کردیم و صعه صدر وبزرگمردی در سخنان آقای دکتر ماندنی پور نوید وحدت وهمدلی را درجامعه ما میدهد. آقای دکتر خادم نه وابسته سببی ونه نسبی باآقای دکتر مندنی پور و یا بنده دارد حمایت ازوی وظیفه همه کسانی که دراین استان احساس مسئولیت میکنند.ودلسوز مردم هستند.را میطلبد. که دراین باره هرچه کنیم بخودکنیم به امید موفقیت وسربلندی همه انسانهای خوب -وسلام

 • حسام گفت:

  درود بر دکتر علی مند نی پور

 • م-ط گفت:

  جناب دکتر مندنی پور مثل همیشه دل پاک دلسوز جانسوز می بیند می گوید و انتظار می کشد.دکتر دیگر باید بپذیرد استان ما روشنفکر استخواندار ندارد و در آینده هم نخواهد داشت.دکتر باید با این واقعیت تلخ کنار بیاید که اگاهی سیاسی هیچوقت در این استان از کهگیلویه تا بویراحمد ریشه دار نحواهد شد. در این خاک دیگر نه مثل نیاکان مان غروری و جسارتی خواهیم داشت و نه از ادراک و فهم عمیق امروزی دستاوردی خواهیم داشت.ادعا ها بدون پشتوانه،بی اخلاقی بشدت زشت ناپسند پنهان،کژفهمی ها وحشتناک از جامعه مدرن و فرصت ها و موقعیت بسیار برای سردمداران ان ادعا های بزرگ توخالی.دکتر شما به نسلی تعلق داری داشتی که پا در خاستگاه اسطور داشتند و یک پا در فهمی عمیق بشدت پاک.اگر نقاب ها را از صاحبان ادعا به کنار برود چهره نه زشت وحشتناک بلکه دلقک هایی را خواهی دید که ارتفاع بودنشان و فهم شان را نه در دیواری که بر آن ایستاده اند بلکه در ذات علیل ذلیل پنهان خود می بیند ،می بینیم…ما ملتی هستیم به لحاظ امکانات ،مدرن و حتی در بخش هنر و روشنفکری پسامدرن ولی در ذات بینادی خویش ویروس هایی الوده ای که منافع جامعه را فدا نیات خرد پنهان خود می کنند.تک تعارف نادانی گوشت استخوان این جامعه روشنفکری را جویده است.اگر معلومات و حافظه کلامی این جامعه را حذف یا کمی رقیق شود ماهیت سست قشری آن اشکار می شود….پس دل به آبادی استان نسپارید ژست، فرصت طلبی ، نادانستگی ،تهمت افنرا فحاشی و مدرک در آین دیار بیداد می کند…امیدی نیست مگر انکه خارج از ژست ها و ادعا صاحبان فهم نه صاحبان مدرک تحلیل کنند گذشته را و…

 • ناشناس گفت:

  افرین افرین بر دکتر مند نی پور…چه قد جا افتاده…یاد بگیر اقای تا ج گردون

پربازديد