تاریخ درج خبر : 1392/07/28
کد خبر : ۱۱۲۵۶۷
+ تغییر اندازه نوشته -

شایسته سالاری با طعم پیتزا قورمه سبزی

سایت استان: آرش عسکری
” در انتخاب مدیران همان ملاک هایی که وزیر کشور عنوان کردند را در نظر خواهم گرفت به علاوه ی کار بلد بودن که همان ترجمه من از شایسته سالاری است، من با هر مدیری می توانم کار کنم به جز آن مدیری که کار بلد نباشد”
جملات بالا از استاندار محترم استان جناب آقای دکتر خادمی آورده شده اند که در مراسم تودیع و معارفه ی استاندار جدید ایراد فرمودند، همانطور که ملاحظه می کنید سرفصل های اصلی معیارهای ایشان برای انتخاب مدیران استانی را شرح داده اند و پرواضح است که یکی از اصلی ترین معیارهای ایشان برای انتخاب مدیران کاربلدی یا شایسته سالاری است.
در دنیای منطق هر عنوان یا سرفصلی دارای تعریفی مشخص است، وقتی مدیری سرفصلی را در ارتباط با فعالیت و یا مشی مدیریتی آینده اش مطرح می کند، یعنی تعریف منطقی و مشخص آن سرفصل را مشی مدیریتی خود قرار داده است و سنجش عملکرد مدیر مذکور با تعاریف کلی سرفصل هایی که برای حوزه ی کاری در نظر گرفته مشخص می کند که آن مدیر تا چه اندازه به وعده هایش پایبند است ویا تا چه اندازه دچار شعارزدگی است.
کاربلدی یا شایسته سالاری نیز تعریف مشخص خودش را دارد وآن تعریف، ویژگی های خاصی را برای افرادی که به این صفت آراسته می شوند در حیطه های مختلف قائل است. این ویژگی های کلی بسیار بدیهی و ملموس اند، در اینجا ما قصد داریم طبق تعاریف و ویژگی هایی که برای افراد شایسته و یا کاربلد معین گردیده اند، نگاهی اجمالی بر مدیران و مسئولینی که جناب آقای استاندار، انتخاب نموده اند تا سکان مدیریت استان را بسنجند، داشته باشیم و ببینیم تا چه اندازه این انتخاب ها با معیارهایی که خود آقای استاندار برای انتخابشان مطرح فرمودند مطابقت دارد. یکی از وجوه بارز و بدیهی کاربلدی تخصص است. یکی از شاخص های تخصص مدرک آکادمیک است. مثلاً وقتی شخصی با مدرک کارشناسی و آن هم در رشته ای تقریباً نامرتبط برای مدیریت بر سازمان مهمی انتخاب می گردد در صورتی که برای آن عنوان ده ها شخصیت شناخته شده و کاربلد با مدارک عالی در حد دکتری وجود دارند که می توانند انتخاب گردند این یعنی عدول از معیارهای مشخص شده و دخالت سایر مسائل غیرتخصصی در انتخاب، یکی از وجوه بارز و بدیهی دیگر افراد کاربلد و شایسته، تجربه بالا است، اگر کسی پیدا شود که بتواند مدارک عالی آکادمیک را با این توجیه که قابلیت تئوریک با کار و قابلیت عملی متفاوت است، انکار کند اما این را دیگر نمی تواند انکار کند که تجربه بزرگترین پشتوانه کار و قابلیت اجرائی و عملی است. در این زمینه نیز در کنار انتخاب های کاربلد و با تجربه ای که صورت گرفته است بعضاً افرادی نیز برای سمت های حساس و مهمی انتخاب شده اند که به نسبت آن مسئولیت تجربه و سابقه ی کاری ندارند و یا لااقل شخصیت های با تجربه تر و کاربلد تر زیادی در میان نیروهای بومی استان نسبت به آن افراد انتخاب شد، وجود دارند که مورد توجه قرار نگرفته اند.
یکی دیگر از وجوه شایستگی توانایی ارتباط عمومی، اجتماعی و مدیریتی و قدرت جذب وسخنوری است که به نوعی می توان به آن کاریزما داشتن نیز گفت، از این حیث نیز در کنار افراد لایق و شایسته ای که انتخاب شده اند باز انتخاب هایی نیز صورت گرفته که با این اصل همخوانی ندارند. به هر حال انتخاب مدیران اجرایی از حقوق مشخص و قانونی استاندار محترم است، اما به هر صورت این مردم استان هستند که سود یا زیان این انتخاب ها را با گوشت و پوست حس می کنند، امید است استاندار شایسته و محترم استان چه در انتخاب مدیران آینده و چه در تصحیح و جبران انتخاب های اشتباه گذشته هر چه بیشتر و بهتر به اصل کارآمدی و شایسته سالاری توجه داشته باشند و این سببی باشد برای توفیق هرچه بهتر و بیشتر تیم خودشان و مردم استان.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شهاب رضایی گفت:

  عنوان قابل توجهی داره و استدلالت هم قابل تأمله،امیدوارم شایسته سالاری قربانی هیچ اصل و توجیه غیر منطقی و آسیب زننده نشه

 • بهزاد کاظمی گفت:

  نه رفیق نه کنار خط هستم نه خودمو گرم می کنم نه اصلاح طلب هستم من فقط یه شهروند عادی جمهوری اسلامی ایران هستم که بیشتر از اینکه دغدغه های سیاسی دیگه برام مهم باشه توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و بویژه استانم برام اهمیت داره.
  و برام خیلی جالبه که با منطقی که برخی مدیران منصوب استاندار پیتزای قورمه سبزی محسوب میشن با همون منطق خود استاندار عنوان شایسته میگیره؟
  سوال من اینه که دلیل این تضاد در استدلال چیه؟
  مشکل از کجاست از انتخاب ها یا از مطالبات شخصی ما؟
  راستی نمی دونم چه اصراری بر شاملو و تملک او وجود دارد یعنی واقعن شاملو فقط مال شما رفقاست و ما برادر ها دیگه حق نداریم اسمشو بیاریم یا کتابشو تو خونمون نگه داریم یا شعرشو بخونیم؟
  اگه یه روز قدرتی در دستتون باشه به جرم تخطی از این حکم انقلابی تان چه مجازاتی برای امثال من خواهید برید؟
  کاش شاملو زنده بود و میدید مدعیان وراثتش چه تفسیری از حق آزادی بیان و حق حیات برای دیگران ارایه می کنند.
  شاد باشی و دیر بزی تا روزهای دور که آینده در مورد همه ما قضاوت کنه و شاهد اون رای جمعی وجدان اجتماعی مردم مان باشی.

 • رفیق گفت:

  البته چون قرار بود از سیاست فاصله بگیری برام جالب بود یه هفته نشده پیرهن اصلاحات پوشیدی و اومدی کنار خط خودتو گرم میکنی.

 • رفیق گفت:

  سلام بهزاد.تو بهترین شکلش تصورش رو میکردی یه روز شاملو رو بذاری زمین و حامی استاندار بشی؟

 • بهزاد کاظمی گفت:

  خدا را شکر که با تعریف منطقی و مشخص شایسته سالاری که بر اساس آن بعضی انتخاب های جناب استاندار برچسب پیتزای قورمه سبزی خورده اند لااقل شایسته بودن خود ایشان مورد تایید قرار گرفته است.

پربازديد