تاریخ درج خبر : 1392/07/28
کد خبر : ۱۱۲۶۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -

مشکلات تولید در استان

سایت استان: منوچهر عزیزی*

ضمن تبریک انتصاب آقای دکتر خادمی  به سمت استاندار استان غنی و در عین حال محروم استان و آرزوی توفیق و سربلندی و سعادت برای وی در قامت استاندار.
آقای خادمی همانگونه که مستحضرید یکی از آیتم های توسعه هر استان انتخاب افراد مومن و مخلص. دلسوز .کاردان .آگاه به مسائل سیاسی و اقتصادی . قومی و فرهنگی و… بعنوان اولین شخص تصمیم گیرنده در استان تحت عنوان استاندار می باشد . متاسفانه در سالهای گذشته بدلیل نا معلوم شاهد اجرای این امر مهم نبوده و علیرغم سعی و تلاش انتصاب شدگان جهت خدمت به مردم محروم منطقه تلاش مورد انتظار جهت رفع محرومیتها انجام نگردید و بعضا شاهد رفتارهای ناشایست و بدون مطالعه این عزیزان بوده ایم بطوریکه اخیرا شاهد توهین به فعالین عرصه های سیاسی اقتصادی و فرهنگی استان از طرف راس هرم بخش دولتی در استان بوده که مطمئنا جنابعالی در جریان خواهید بود.
شاید یکی از دلایل اتفاق این بوده که با انتصاب افرادی اینچنینی کسی جرئت ابراز مشکلات را نداشته باشد و لذا شاهد بودیم که هیچ مشکلی در حوزه های مختلف حل نگردید و رکود شدید ی را در عرصه های مختلف در استان خصوصا عرصه تولید را شاهد بودیم . بطوریکه هشتاد درصد بنگاههای تولید تعطیل و از گردونه خارج گردیدند.
اکنون با توجه خداوند باریتعالی و همت ریاست جمهور جنابعالی بعنوان استاندار استان منصوب و لذا همه احاد مردم استان در عین خوشحالی منتظر و چشم به راه هستند تا شاهد تحولات عظیم در عرصه های مختلف اجتماعی سیاسی اقتصادی فرهنگی و نطامی در استان باشند و مطمئن باشید این انتظار بدور از واقعیت نبوده و از فردی مانند جنابعالی با همت مظاعف برخواهد آمد

لذا گزارشی از روند تولید در استان را که از مهمترین موضوعات در حوزه تصمیم گیری جنابعالی می باشد را ارائه تا شاید مورد استفاده قرار گیرد.

شرایط تولید استان

مقام معظم رهبری طی سالهای اخیر با نامگذاری سالها با نامهای چون ، جهاد اقتصادی، تولید ملی ، حمایت از کار وسرمایه ایرانی ،سال حماسه سیاسی ، حماسه اقتصادی نقشه راه را برای دولتمردان نظام جمهوری اسلامی تبین نمودندو با مطرح کردن این شعارها نشان دادند که مهمترین مسئله و دغدغه سالهای اخیر کشورمان توجه به اقتصاد میباشد وبه این نتیجه رسید ه اند که چالش مهم درسالهای اخیر عرصه اقتصادی است و اعلام نمودند که جهاد اقتصادی چیزی نیست که تمام شدنی باشد. مجاهدت اقتصادی ، حضور جهاد گونه درعرصه های اقتصادی برای ملت ایران یک ضرورت است. ولذا یک بخش مهم از مسائل اقتصادی بر می گردد به مسئله تولید داخلی، که بایستی با اداره و عزم راسخ ملت و با تلاش مسئولان مسئله تولید داخلی را آنچنان که شایسته می باشد رونق بخشیده و پیش برد که بدون تردیدبخش عمده ای از تلاش های دشمن ناکام مانده و در پیشبرد اهداف اقتصادی موثر می باشد. باید با رونق بخشیدن به تولید داخلی مسئله تورم را درکشور کنترل نمود، مسئله اشتغال را حل نمود . لذا اقتصاد داخلی، را استحکام بخشید و توطئه های دشمنی را ناکام گذاشت.
بنابراین همه دست اندرکاران عرصه اقتصادی و بیمه مردم کشور بایستی با توجه به شعارهای مقام معظم رهبری درمسیری حرکت نمائید که به مشکلات اقتصادی فایق آیند.
یکی از اقدامات دولت در سالهای گذشته اجرای قانون هدف مندی یارانه ها بوده که اینکار بزرگی بوده است . و از جمله هدفهای این قانون عبارت است از توزیع عادلانه یارانه هایی که نظام و دولت به مردم می دهند وبایستی هدف مندی یارانه ها تعادل را دراقتصاد کشور بوجود آورده در تقسیم توزیع یارانه ها برنامه ریزی دقیق صورت می پذیرد تا دربهبود زندگی طبقات ضعیف نقش موثر داشته باشد ویکی از هدفهای اجرایی این قانون باشد.
ازدیگر اهداف این قانون ،اصلاح ساختار تولید و اصلاح ساختار کشور بوده است که باید حالت پرمصرفی و کم بازده را از تولید کشور حذف و مصرف و بازده را در تولید متعادل کرد.
همچنین با مدیریت مصرف حاملهای انرژی از مصرف بی رویه حاملهای انرژی جلوگیری کرد
با مصرف کالاهای داخلی به کارگر ایرانی ،اشتغال آن توجه نمود و سرمایه ایران را به سمت وسویی سوق دار که موجب رشد و نمو آن سرمایه گردد.
جهت پشتیبانی از طرح فوق صندوق توسعه اقتصادی تصویب و مجلس شورای اسلامی با تصویب این قانون قصد داشت تا یک ذخیره با ارزش دراختیار مسئولان قرار دهد که با تقویت و پشتیبانی امر تولید به تولید ملی رونق دهد. و با تولید محصول داخلی مرغوب و باکیفیت وبادوام ، اقتصاد کشور رونق بخشد که متاسفانه باوجود اجرای قانون هدفمندی یارانه ا بدلیل عدم توجه به تعهدات جنبی علی رغم محسنات این قانون عملا باعث ایجاد رکود دراقتصاد کشور گردید ودرصورت تزریق ،سهم تولید به اقتصاد کشور می توانست از این عمل جلوگیری بعمل آورد
آنچه که بعنوان راهکار برای حمایت از کار وسرمایه ایرانی ،جهاد اقتصادی و حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی توسط دست اندرکاران بخش خصوصی خصوصا اتاق بازرگانی،صنایع ،معادن وکشاورزی ایران جناب آقای دکتر نهاوندیان اعلام گردید می توانست سرلوحه برنامه های اجرایی دولت قرار گیرد که متاسفانه دولت بدون توجه به نظر بخش خصوصی نسبت به اجرای برنامه اقدام و لذا باعث ایجاد رکود و تعطیل شدن بنگاههای تولیدی درسطح کشور گردید و صدمات جبران ناپذیری به اقتصاد ملی کشور وارد آورد.
در استان کهگیلویه وبویراحمد به طبع اقتصاد کشور و مشکلات بوجود آمده ناشی از اقتصادی جهانی و تاثیرات ناشی از تحریم ها مشکلات عدیده ای برای بنگاههای تولیدی و صاحبان حرف و تولید کنندگان بوجود آورد که عملا تولید را در استان متوقف و بنگاههای نوپا که درآستانه شروع تولید بودن باورشکستگی مواجه نمود. عملا بخش دولتی هیچ اقدامی جهت حمایت ازتولید در استان انجام نداد و با سیاستگذاریی مسئولین استانی نه تنها در فرهنگ عمومی جامعه ازتولید کنندگان حمایت نگردیده بلکه عزت و استقلال دست اندار کاران تولید را با ایجاد فشارازطریق بانکها به زیر سوال برد
نه تنهاتولید محوری مورد توجه قرار نگرفت و در سیاستهای مالی، بانک و مالیاتی برای تولیداولویت قائل نشد با حمایت بعضی از مسئولین تراز بالای استان نهایت فشاربرای به زانو درآوردن تولید کنندگان به کار بستند.به طوری که عملا ۸۰ درصد بنگاههای تولیدی در استان را از گردونه فعالیت خارج ساختند، با وضع نمودن مقررات دست و پاگیر ویا اجرای قوانین خشک تصویب شده و بدون درنظر گرفتن ملاحضات ناشی ازشرایط بحرانی اقتصادی درکشور خودرا کاسه از آش داغتر مطرح و لذا به نوعی باعث ایجاد رکود درمسائل اقتصادی استان گردیدند . بطوریکه بانکها جرات پیدا کردن تا نهایت برخورد را جهت وادار نمودن تولید کنندگان به باز پرداخت وامهای دریافتی به عمل آورندن . لذا شان و منزلت تولید کنندگان را خدشه دار کردند.بطوریکه تولید کنندگان دچار یاس و سرخوردگی گردیده و تمایل ورغبت به سرمایه گذاری در طرحهای تولیدی ازبین رفته و علاوه بر اینکه سرمایه گذاران خارج از استان هیچگونه رغبتی برسرمایه گذاری دراستان نشان نمی دهند،سرمایه گذاران داخلی استان از بکار بستن سرمایه دربخش تولید ابا دارند. ودر حقیقت هر گونه سرمایه گذاری دربخش تولید را هدر رفت سرمایه تلقی می نمایند.
تولید کنندگان و صنایع موجود در استان نیاز مبرم به ماشین آلات مناسب داشته تا صنعت به روزآوری صنایع و کارخانجات بتوانند درشرایطی که محدودیت های ناشی ازتحریم ها درکشور وجود دارد نسبت به اصلاح روش های تولید اقدام نمایند که متاسفانه در این خصوص شاهد هیچگونه حمایتی از جانب بخش دولتی ،بانکها ، و نهادهای مسئول در اینخصوص نبوده ایم و مسلما بنگاههای تولیدی باروشهای قدیمی قادر به ادامه فعالیت نبوده و قادر به رقابت به سایر صنایع خارج از استان نمی باشد. و این موضوع باعث هدر رفت نیروی کار،سرمایه ، و … خواهد شد.
عدم بکارگیری و اجرایی نمودن قانون بهبود فضای کسب وکارکه باعث ایجاد فضایی پرنشاط و تعاملی بین دولت و بخش خصوصی می شد ازدیگر مشکلات بخش تولید دراستان میباشد . یعنی با عدم بکارگیری بازار رقابتی در واحدهای تولیدی باعث گردیده است تا واحد های تولیدی نتواند درشرایط رقابتی بسر ببرد و عملا در ایجاد بازار وکسب بازارهای فروش ناموفق باشند. لذا از آنجائیکه حمایت از تولید زمانی جنبه عملی به خود می گیرد که تولید کننده بتواند نسبت به بازاریابی اقدام و درحقیقت ابتکار عمل در اختیار بازار رقابتی باشد تا واحدهای تولیدی بتوانند در شرایط رقابتی به کسب و کار بپردازند.
عدم دسترسی به بازارهای خارجی از مشکلات عدیده تولید در استان است و از آنجائیکه تولید کننده باید به بازارهای خارجی دسترسی پیدا کند تا بتواند نسبت به افزایش تولید و ساخت کالاهای با کیفیت واستاندارد مناسب اقدام و ضمن توزیع کالای خود دربازار داخلی جهت گیری لازم را جهت صادرات کالای تولیدی بعمل آورد . که متاسفانه اقدامات لازم و شایسته ای در اینخصوص صورت یپذیرفته وعملا امر صادرات با مشکلات جدی مواجه گردیده است.
از دیگر مشکلات بخش تولید در استان عدم بکارگیری از ظرفیت اسمی و حتی واقعی بنگاههای تولیدی میباشد. و علیرغم وجود نیروی کار جوان در استان باوجود سرمایه گذاریهای گسترده از ظرفیتهای گاها پایین کارخانجات استفاده گردد.که ضمن عدم بکارگیری و اشتغال در استان باعث هدررفتن امکانات و دستگاههای تولیدی خواهدشدکه این موضوع ناشی از عدم اطمینان صاحبان صنایع از بازارفروش و یا تامین سرمایه درگردش خواهد بود که درصورت حمایت مسولین دراستان و پشتیبانی و حمایت بانکها میتوند به رونق بخشیدن به امر تولید و توزیع کالاهای تولیدی استان شود.
ازدیگر مشکلات عدم سرمایه کذاری خارجی دراستان میباشد. باتوجه به اینکه سرمایه گذاری یکی ازمهمترین و حساس ترین بخشهای تولید درهر اقتصادی میباشد، لذا همواره دارایفراز ونشیب های شدید می باشد که در پریودهای رونق اقتصادی ویا رکود اقتصادی خود را نشان می دهد. سرمایه گذاری ضمن ایجاد بسته مناسب فعالیت های اقتصادی موجب افزایش سطح اشتغال و بهره گیری بهتر از منابع موجود در استان میگردد و باعث افزایش سطح رفاه اجتماعی دراستان میگردد.
با وجود منابع نفتی و گاز دراستان و وجود پتانسیل های بالا در زمینه های کشاورزی،صنعت و معدن ، صادرات و خصوصا گردشگری دراستان و اینکه استفاده از این منابع نیازمند سرمایه گذاری داخلی و خارجی می باشدهمواره موانعی برسر راه این سرمایه گذاری وجود دارد که بابرداشتن این موانع می توان استفاده بهینه ازمنابع راببریم. ازجمله مشکلات اساسی برسر راه تولید دراین استان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
۱- عدم هماهنگی بین دستگاههای اجرایی استان
۲- عدم کارشناسی تحقیقاتی صنعتی و اطلاع رسانی و عدم هماهنگی دانشگاه و بخش تولید استان
۳- عدم کارشناسی لازم درخصوص پتانسیل های بالقوه و امکانات وفرصت ها به ضعف ها و تهدیدهای سرمایه گذاری در استان
۴- سخت گیری های بی مورد و گاها غیر متعارف دستگاههای دولتی به امر سرمایه گذاری در استان
۵- عدم حمایت های مالیو تشویقی جهت سرمایه گذاری دراستان
۶- سلیقه ای عمل کردن مدیران بخش دولتی و اجرایی و عدم توجه به امر تولید براساس معیارهای موجود
۷- بروکراسی نظام بانکی، عدم تناسب بین نرخ بانکی و سود حاصل از سرمایه گذاری و سخت گیری مدیران بانکی در رابطه با تسهیلات اعطایی بر تولید کنندگان و سرمایه گذاران و طلب نمودن وثایق و تضمین مورد نیاز برای اخذ تسهیلات از سیستم بانکی و همچنین ارزیابی وثیقه های ارائه شده توسط سرمایه گذاران توسط کارشناسان بانکی باقیمتی بسیار پایین
۸- نبودن زیرساختار لازم جهت استقرار واحدهای تولیدی در استان وفراهم نبودن زمینه کاری و عدم اطلاع از مقررات وقوانین و مشوق های سرمایه گذاری در استان
لذا باتوجه به نامگذاری سال ۱۳۹۲ بنام سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی توسط مقام معظم رهبری که عمدتا دردو عرصه مهم اقتصادی و سیاست است یعنی در عرصه اقتصاد به تولید ملی باید توجه شود. ودر زمینه امور سیاسی کار بزرگ انتخابات ریاست جمهوی بود. با انتخاب جناب آقای روحانی به عنوان ریاست جمهوری در واقع مقررات اجرایی وسیاسی به یک معنا مقررات عمومی کشور را برای جهارسال آینده بدست ایشان سپردده وامید است با برنامه ریزی که انجام میشود .ضمن حضور جهادی مردم و دست اندارکاران نظام مقدس جمهوری اسلامی با همت بلند و نگاه امیدوارنه واحد شده و با دل پرامید دیر نشاط وارد میدانهای سیاسی واقتصادی کشور حماسه آفرینی شده وبه اهداف خود دست یابیم .
لذا برای برون رفت را رکود اقتصادی در استان راهکارها اجرای بشرح زیر پیشنهاد می گردد.
– تقویت توانمندیهای زیربنایی و زیرساخت های لازم برای تحرک وجابجایی بهینه در توزیع کالا به به ویژه حمل و نقل
– رفع مشکلات خدمات گمرکی وفرآیندهای زمانبندو غیر ضروری
– تقویت مدیریت اجرایی و اقتصادی استان و توجیح مدیران
ایجاد فرایند های دریافت سریع وآسان اخذ تسهیلات بانکی و حذف بروکراسی غیر ضروری و پرداخت سرمایه درگردش به طرحهای تولیدی استان و دادن تنفس حداقل ۲ ساله بدون دریافت سود بانکی از طرف تولید کنندگان و تامین سودبانکی توسط دولت و از طریق صندوق توسعه اقتصادی کشور و یا از طریق سود حاصله از حذف یارانه ها و اقعی نمودن نرخ سود وامهای پرداختی توسط بانکها و پایین آمدن نرخ سود و در حقیقت منطقی نمودن نرخ سود تسهیلات اعطایی و عدم دریافت و ثایق غیرمتعارف خصوصا دربخش تولیدو کاهش نرخ تورم و نرخ بهره تسهیلات اعطایی بانکها و ارائه تسهیلات بانکی اعمال معافیتهای مالیاتی حداقل ۱۰ ساله به طرحهای تولیدی استان به جهت تقویت بنیه مالی درکمترین زمان واحدهای تولیدی استقرار نظام بیمه ای به منظور حمایت از واحدهای تولیدی وبیمه نمودن فعالیت اقتصادی و خصوصا بخش صادارت.
اعطای تسهیلات زیربنایی و خدمات ارزان قیمت مانند آب ، برق ، گاز، تلفن و غیره به طرحهای عمرانی و بخش تولید.
با توجه به اینکه استان از لحاظ سرمایه گذاری وسرمایه گذار درشرایط بحرانی قراردارد لذا شما تکیه برسرمایه گذران داخلی استان توجیه پذیر نمی باشد و از آنجائیکه ورود سرمایه گارا خارجی نیازمند ایجاد زمینه های مناسبی سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگ ، قانونی و … است. بایسیتی با ایجاد زمینه های لازم و ارتباط سرمایه گذاران درون استانی با بردن استانی وخارجی وبا جذب سرمایه های خارجی نسبت به افزایش تولید، بازاریابی و فروش گاها در سایر استانها و خارج از کشور صادرات این کالا به کشورهای همجوار اقدام گردد. وشخصا با توجه به راهکارهای ارائه شده در آن شاهد تغییر و تحول دراقتصاد استان بوده و در این صورت است که به توسعه استانی و رفاه بیشتر استان از طریق فراهم نمودن زمینه اشتغال مواد و کار امد و افزایش درآمد سرانه خواهیم یافت و با افزایش صادرات زمینه های مختلف صنعتی و خدمات و مهندسی را شاهد خواهیم بود.
بنابراین اصلاح الگوی مصرف، افزایش بهره وری درتولید ، کاهش قیمت های تمام شده تولید است . کیفیفت بهتر و خدمات بیشتر دررقابت با تولیدات فرا استانی ، کاهش واردات ، حمایت از تولید ملی به ویژه تولیدات استراتژیک ،کاهش آمار بیکاری و خشکاندن ریشه های فقر و آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری درجامعه، فعال سازی سیستم های حمایتی پولی و مالی و بیمه ای بخش تولید برای تحرک در اقتصاد داخلی نیز حمایت از صادرات کالاهای غیر نفتی وافزایش واردات( دانش فنی) (خطوط تولید) و ماشین آلات درازای کاهش واردات کالاهای مصرفی، تداوم سیاست های مربوط به خودکفایی کالاهای اساسی مانند گندم، گیاهان دارویی توجه به معضل تورم و برقراری یک نظام قابل پیش بینی و قابل مدیریت درقبال شاخص تورم عسل و غیره و تطبیق آن با سطح حقوق و دستمزد ها و نیز قیمت ارز در پیشگریی سیاست های تهیه در این فرایند و تبدیل تهدیدها به فرصت ها کاهش اتکا به نفت ،برقراری ارتباطات خاصی اقتصادی توجه به تامین حمل ونقل کالاها ، می تواند زمینه ساز شکوفایی اقتصادی در استان گردد. که امید می رود با استقراردولت یازدهم ، زمینه این شکوفایی اقتصادی فراهم گردد.
توسعه گردشگری به جهت تلاش برای رشد توسعه اقتصادی استان می تواند مورد توجه خاص قرار گیرد به دلیل همجواری استان با قطب های گردشگری کشور مایند اصفهان شیراز، خوزستان و بوشهرو برخورداری از منابع سرشار جذب گردشگری شامل منابع طبیعی مانند چشمه ها ، دریاجه ها ، آبشارها و رودخانه ها و آثار تاریخی در استان و وجود رشته کوه دنا به عنوان بزرگترین جاذبه اکوتوریستی طبیعت گردی می تواند زمین هساز رشد اقتصادی گردد. که متاسفانه در اینخصوص اقدام جدی صورت نپذیرفته است.
لذا توجه به صنعت توریسم در استان می تواند به یکی از بزرگترین زمینه های کسب وکار در استان تبدیل شود . که موقعیت ممتار آب و هوایی و وجود جاذبه های متعدد طبیعی گردشگری در استان زمینه را برای رشد و شکوفایی این صنعت فراهم نموده است.
استان کهگیلویه وبویراحمد با توجه به وجود پتانسیلهای بالقوه مناسب دربخش های کشاورزی ،تولید ات گلخانه ای و از طرفی به بازارهای مصرف استانهای همجوار و دسترسی به آبهای آزاد امکان بازار یابی بسیار قوی را دارا می باشد که با توجه به شرایط اقلیمی استان و نوع خاک و آب و هوای ان کیفیت و کمیت تولید محصولات کشاورزی نسبت به سایر استانها بیشتر و بالاتر بوده و عدم سرمایه گذاری مناسب درسالهای اخیر و همچنین عدم فعالیتهای علمی و کارشناسی باعث گردیده تا یکی از بهترین و مناسب ترین فعالیت های اقتصادی و تولیدی درسطح استان با درنظرگرفتن شرایط فوق درزمینه دارابودن بازار مناسب و اشتغال مفید و پایدار مورد بی توجهی قرار گیرد. علی رغم فعالیت ارگانهای دولتی در این زمینه تحول اساسی دربخش کشاورزی حاصل نگریده است.
توسعه صادرات کالاهای تولیدی از زیرساختهای مهم و اثر گذار توسعه اقتصادی استان بوده و نقش غیرقابل انکاری درزمینه توسعه تولید، سرمایه ذاری و اشتغال و نهایتا رفاه اجتماعی دارد. که بنگاههای تولیدی استانی برای موفقیت دربازارهای داخلی وخارجی بایستی در قدرت مانور دررقابت را داشته باشند./
نهادهای حمایتی حوزه تولید صادرات می توانند با انتخاب استراتژی های مناسب در زمینه کاشه هزینه های تولید و هزینه حمل ونقل ، نقش بسیار مهمی در جهت گسترش بازارهای فروش وارتقاء عملکرد تولید کنندگان داشته باشند.
لذا با توجه به اهمیت جایگاه نهادهای حمایتی و سیاستگذاران حوزه تولید صادرات می توان به:
۱- تامین سرمایه درگردش تولید کنندگان که در این خصوص نقش سیستم بانکی استان به جهت تامین سرمایه درگردش ، اعتبار سنجی واقعی تولید کنندگان، کاهش سود بانکی و ارائه مشوق های تولید موثر می باشد.
۲- پوشش نیازهای اطلاعاتی بنگاههای تولیدی در زمینه های بازارهای داخلی وخارجی و فراهم نمودن زیرساخت های امر صادرات و بیمه نمودن محصولات اشاره نمود لذا به نظر می رسد عمده ترین مشکل بنگاههای تولیدی در استان سرمایه درگردش می باشد.
۳- فراهم آوردن محیط کسب و کار و اتخاذ سیاستهای تجاری ،صنعتی و تکنولوژی و رفع موانع فرهنگی و اجتماعی از ضروریات حمایت از تولید در استان که دراین خصوص سازمانها و نهادهای مرتبط بایسیتی نسبت به فراهم آوردن این زیرساختها اقدام جدی بعمل آورد.
۴- بیمه نمودن محصولات تولید و بیمه نمودن فعالیتهای صادراتی از ضروریات میباشد.

لذا توجه به فعال نمودن بنگاههای تولید تعطیل شده و حمایت از بنگاههای فعال از مهمترین موضوعات بوده و باعث ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی استان خواهد بود.

*فعال اقتصادی و نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • تولید کننده گفت:

  سالی که نکوست از بهارس پیداست – این هفته خبرهای خوبی شنیدیمکه امیدواریم پیگیری شود – نشست بخش خصوصی و دولت در چلسه گفتگوی بخش خصوصی و دولت و قولهایی که استاندار دادند باید از طرف رییس اتاق بازرگانی و بقیه تولید کنندگان پیگیری شود

 • لر تهرانی گفت:

  متاسفاته در سالهای اخیر شاهد بی عدالتیهای در بخش های مختلف تصمیم گیری استان بوده ایم . یا اینکه مدیرات استانی به سمت و سویی گرایش پیدا کرده که نسبت به مسائل استانی بی تفاوت شده بودند . اینکه استاندار جدید بتواند مشکلات راحل کند یا نه بعدا مشخص خواهد شد – بهر حال نباید زیاد امید وار بود که به این راحتی مشکلات استان حل گردد

 • آریوبرزن گفت:

  زنده بادنخبگان این شهرستان…

 • فرشیدعزیزی گفت:

  خانه از پایبست ویرانست ای عزیز:
  حرف های بی اساس احمدی نژاد مبنی بر بی اثر بودن تحریم ها و عدم آمادگی برای شرایط بحرانی حال حاضر تنها دلیل شکست اقتصاد است. این کشور با منابع عظیم و خدادادی که دارد برای مدیریتش نیازی به هیچ خبره ای نیست کافیست تعاملی با دنیای بیرون داشته باشد وگرنه در چنین وضعیتی دانشمندان نه تنها یک دانشمند نمی تواند کش.ر را ازین برهه بیرون آورد. چو صد آید نود هم پیش ماست.

 • م -حسینیان گفت:

  سلام جناب آقای عزیزی مطالبتان را مطالعه کردم – همانطوری که فرمودید در چند سال اخیر مردم استان را ….. فرض کرده استاندارنی فرستادند که نه تنها مشکلات مردم را حل نکردن بلکه به دیده حقارت به ما نگاه کردند حالا هم که آقای خادمی از استان خودمان است و بومی است نمی دانم چقدر موفق خواهد بود – البته جنابعالی حرف دل تولید کنندگان استان را زده اید امیدواریم استاندار هم به آنها توجه کند – البته در زمینه های دیگر هم مشکلات وجود دارد که امیدوارم بقیه دوستان مانند شما راهکار بدهند به هر حال از مطلبی که نوشتید بیسیار خوشحال شدم منتظر مقالات بعدی شما هستم – من فقط یکبار شما را در سالن اداره کشاورزی دیدم آنجا هم مطالب خوبی ارائه نمودید

 • منوچهرعزیزی گفت:

  با سلام – چون بواسطه خلاصه نمودن مطلب ایراداتی در جمله بندی مشاهده میگردد لذا ازاین بابت پوزش میطلبم

 • سعىد بخشوده گفت:

  با سلام خدمت مهندس عزىزى و تشکر فراوان بخاطر درج اىن مطلب مهم اقتصادى درساىت استان.ا ولا ازاىن که معضلات اقتصادى را با اىن سطح اگاهى بالاوتسلط کامل عنوان کردىد سپاسگذاررم.دوما ازاراىه راهکارهاى درست وقابل قبول ومنطقى که خود نشان دهنده شعور بالاى شماست نهاىت احترام را دارم.سوما امىد دارم اقاى استاندار با انتخاب مشاوران اقتصادى بادانشى مانند شما سر وسامانى به وضعىت اشفته اقتصادىوسرماىه گذارى استان بدهد

پربازديد