تاریخ درج خبر : 1391/12/15
کد خبر : ۱۱۳۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -

این بازار رام شدنی است؛ تندروی‌ها اگر بگذارد

با گذشت فقط چهار روز از دور تازه مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در قزاقستان روز یکشنبه وزیر امور خارجه طی اظهار نظری درتهران اعلام کرد که …از همین امروز شاهد لغو تدریجی تحریم‌ها خواهیم بود. این اظهار نظر هیچ توضیح تکمیلی درباره چند و چون ماجرا نداشت. اما گفته کوتاه و مبهم صالحی هم بازخورد گسترده ای در رسانه‌ها داشت و هم به سرعت بر بازارهای پولی و مالی کشور به طور مشخص قیمت ارز، سکه و حتی خودرو اثر گذاشت.

در جریان مذاکرات آلماتی تیم مذاکره کننده کشورهای غربی بسته پیشنهادی سربسته ای به ایران ارائه دادند و قرار شد طرف ایرانی نظر خود را در نشست بعدی به 1+5 ارائه کند. این بسته اما سربسته نماند و هنوز هتل ریکسوس آلماتی مهمانان شرقی و غربی خود را بدرقه نکرده بود که جزییاتی از پیشنهاد غربی‌ها به رسانه‌ها درز کرد. گفته شده است که طرف غربی در مقابل برخی اقدامات اعتماد ساز از جانب تهران، تعدیل تحریم‌ها را پیشنهاد داده است. به طور مشخص گفته شده که در مقابل همراهی تدریجی ایران در گام اول تحریم تجارت طلا، پتروشیمی و بحشی از تحریم‌های بانکی لغو خواهد شد.
در پایان نشست قزاقستان هم دیپلمات‌های ایرانی، هم نمایندگان کشورهای ششگانه و هم تحلیلگران بی طرف، به طور یکپارچه از نزدیک شدن دیدگاه‌های دو طرفِ میز به هم، سخن گفتند و این نشست را مثبت و نقطه عطفی در یک دهه جدال هسته ای دانستند. هواپیماهای حامل مذاکره کنندگان هنوز در مسیر بازگشت به مقصد نرسیده بودند که علائم مثبت این توافق، به شکل آغاز کاهش قیمت ارز و طلا در بازار تهران پدیدار گشت. کاهشی که با ادامه اظهار نظرها، انتشار جزییات بیشتری از مذاکرات و گفته‌های روز یکشنبه صالحی شکل نزولی تری به خود گرفت تا جاییکه روز گذشته دلار به 3160 تومان رسید و سکه هم یک میلیون و 250 هزار تومان تعیین قیمت شد.
تا بوده چنین بوده که اقتصاد ایرانی درست یا غلط بیش از هرچیز از سیاست تاثیر می‌پذیرد و برعکس بسیاری از اقتصادهای جهان بر سمت و سوی سیاست داخلی و خارجی کشور اثری نمی‌گذارد. در سال‌های اخیر نیز همواره شاهد نشانه‌هایی از تاثیر سریع و فاحش سیاست و دیپلماسی بر بازار پولی و مالی و به طور کلی اقتصاد کشور بوده ایم. به طوری که هرگاه که در عرصه سیاست خارجی پای یک اخم یا لبخند به میان آمد نرخ‌ها به طور مستقیم واکنش نشان داده اند. این بالا و پایین شدن‌ها در یک سال گذشته بیش از هر زمانی هم بازار و هم شهروندان را خسته و فرسوده کرد.
اما تاثیر پذیری مستقیم، بی واسطه و مثبت اخیر بیش از هر زمانی گویای عطش بازار و اقتصاد ایرانی برای دیدن روی خوش آرامش و ثبات پس از یک سال پُرنشیب است. تا همین اواخر نرخ‌ها به شدت چموش شدند و هر شایعه صحیح و غلطی قادر بود قیمت‌ها را سرکش تر از قبل از هر گردنه غیر قابل پیش بینی عبور دهد. زمانی دلار از مرز 4 هزارتومان گذشت، سکه قیمت 1میلیون و 700هزارتومانی را تجربه کرد و خودروی پراید هم همین اواخر 20 میلیون تومانی شد.
به گواهی تحولات یک سال گذشته بازار داخلی با بهانه یا بی بهانه، مقصر یا بی گناه، به اندازه کافی با سوار شدن بر موج تحریم‌های خارجی و سوء مدیریت‌ها و سو استفاده‌های داخلی، یکه تازی کرده است. این یکه تازی همه روزهای گذشته و چشم انداز آینده را بر شهروندان تیره کرد تا جاییکه دیگر آینده اقتصاد خُرد خانوارهای ایرانی بیش از هر زمانی مه آلود و غیر قابل پیش بینی می‌نماید.
اما این اقتصاد سرکش و «رقصنده با هر ساز»، این روزها انگار دیگر از نفس افتاده است. بازار در اوج خستگی ناشی از چموشی‌های یکساله حداقل به طور موقت در روزهای منتهی به عید رام شدنی به نظر می‌رسد و شاخک هایش این بار به هر شایعه معکوسی برای بازگشت از عرش به فرش چراغ سبز نشان می‌دهد. بازار در این دو سه روزه نشان داده که به شدت دلتنگ روزهای آرامش و ثبات است و اگر یار موافقی در بین مسئولان دولتی و حکومتی بیابد و دیپلمات‌های کندرو و سوپر انقلابی‌های تندرو اجازه بدهند آماده است که حتی به زمزمه تایید نشده کاهش بخشی از تحریم‌های بانکی و شایعه رفع مسدود شدن سوئیفت دل خوش کند و بگذارد ایرانیان حداقل در آستانه شب عید و روزهای نوروزی نفس بکشند.
نشست کارشناسی استانبول درست همزمان است با آخرین روزهای کاری سال جاری و دومین نشست سیاسی ایران و 1+5 هم درست در اولین روزهای کاری سال جدید یعنی 16 فروردین ماه در قزاقستان برگزار خواهد شد و در فاصله این دو نشست هم شهروندان ایرانی نوروز و آغاز سال جدید شمسی را به جشن خواهند نشست.
در حدفاصل اکنون تا میانه فروردین و مشخص شدن سمت و سوی چانه زنی‌های قزاقستان2 فرصت خوبی است که گروه‌های حاشیه ای موثر بر سیاست و اقتصاد خرد و کلان کمک کنند تا فشار بر مردم حداقل در شرایط کنونی کمتر شود؛ به ویژه که در کنار پیشنهاد‌های مثبت نمایندگان کشور و گروه 1+5 برای حل اختلافات هسته ای و چشمک بازار برای رام شدن این روزها شاهد چراغ سبز‌های متعدد وزرای خارجه ایران و آمریکا و دیپلمات‌های ارشد دو کشور برای برگزاری مذاکره مستقیم وعزم جدی دو طرف برای آب شدن کوه یخ اختلافات حداقل در پرونده هسته ای هستیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • خداییش چه میشه کرد غیراز غصه خوردن دایی؟؟خودت راه حل جلم بزار…..بابااونا دارن میجرخونن براشونم فرقی نداره کی له میشه ما باید مواظب باشیم خودمونو له کرد

پربازديد