تاریخ درج خبر : 1392/07/29
کد خبر : ۱۱۳۳۹۴
+ تغییر اندازه نوشته -

متن کامل نطق زارعی در مجلس

سایت استان:  متن کامل نطق میان دستور نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس بدین شرح است؛

بسم الله الرحمن الرحیم

رب اشرح لی صدری و یسرلی امری و احلل عقده من لسانی یفقهو … قولی
سلام و درود فراوان به روح پرفتوح امام عزیز و شهیدا ن انقلاب اسلامی و با آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت برای ولی امر مسلمین حضرت آیت الله االعظمی امام خامنه ای.
قبل از هرچیز صمیمانه تبریک وتهنیت عرض می کنم اعیاد باسعادت قربان وغدیر خم وگرامی می دارم دهه ولایت و سالروز میلاد مسعود امام هادی (ع)را.
فرصت را مغتنم می شمارم واز این تریبون مقدس سلام ودرود می فرستم به حضور مردان وزنان کهگیلویه وبویراحمدی که در تاریخ پرافتخار خود همواره سرافراز زیستند وسرافراز خواهند ماند.
لازم می دانم از زمان شناسی ملت ایران در خلق حماسه ۲۴ خرداد وبه موازات آن حضور پرشور وحماسی مردم حوزه انتخابیه ام(شهرستان های بویراحمد ودنا)که تحقق بخش منویات رهبری و انتخاب حداکثری دکتر حسن روحانی به ریاست جمهوری اسلامی ایران گردید صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.
این انتخابات فرصت جدیدی را پیش پای ملت ایران برای ادامه راه نورانی جمهوری اسلامی گذاشته است.امیدوارم جناب آقای دکتر روحانی با سوابق روشن انقلابی وبا شعار تدبیر وامید واعتدال بتواند به همکاری همگان ودر چهار چوب منویات رهبری معظم انقلاب مطالبات بحق مردم را پیگیری نماید.
ریاست محترم جمهور،نمایندگان محترم ؛ به دلیل ضیق وقت پاره ای از مشکلات کلیدی واساسی حوزه انتخابیه ام را به استحضار میرسانم امید است که مورد توجه قرار گرفته وبه عنوان مطالبه بحق مردم سریعا مورد رسیدگی واقدام قرار گیرد.

دکتر روحانی اولین سفر استانی خود را به محروم ترین استان کشور کهگیلویه وبویراحمد آغاز نماید
البته قبل از هر چیز به نمایندگی از مجمع نمایندگان استان ومردم فهیم کهگیلویه وبویراحمد از جناب آقای دکتر روحانی ودولت محترم دعوت می کنم که اولین سفر استانی خود را به محروم ترین استان کشور کهگیلویه وبویراحمد آغاز نمایند واین پیام یکایک مردم شرف آن سامان است.
تقدیر وتشکر از رئیس جمهور محترم و هیات دولت به جهت انتصاب آقای دکتر خادمی به عنوان استاندار کهگیلویه وبویراحمد

۱-در اینجا از رئیس جمهور محترم و هیات دولت به جهت انتصاب آقای دکتر خادمی به عنوان استاندار کهگیلویه وبویراحمد که از فرزندان توانمند منطقه هستند صمیمانه تقدیر وتشکر می نمایم . انتظار بحق نمایندگان و مردم استان این است که دولت تدبیر وامید، سهم نیروی انسانی تحصیلکرده،متعهد وانقلابی این استان را در مدیریت ملی کشور که در حال حاضر پائین ترین وناچیزترین سهم است،ارتقاء داده زیرا این استان تنها استانی بوده است که علیرغم توانمندی منابع انسانی از خدمت در کسوت وزارت ومعاونت وزیر، استاندار و حتی مدیران میانی سهمی نداشته است.
لذا از جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهور ودولت عزیز تقاضا دارم که از توانمندی نیروهای انسانی استان کهگیلویه وبویراحمد در ظرفیت خدمتگزاری جدید استفاده شایسته ای داشته باشند.

۲- آقای رئیس جمهور ،نمایندگان محترم ؛
استحضار دارید که استان کهگیلویه وبویراحمد از قابلیت های فراوان خدادادی برخوردار است و بارهای از نفت ،گاز ،جنگل ، آب فراوان،موقعیت مناسب جغرافیایی ومعادن آن سخن گفته شده است. ولی آیا تاکنون اقدام موثری برای استفاده از این ظرفیت های بالقوه برای برون رفت از محرومیت و توسعه نیافتگی صورت گرفته است؟؟
اگر غیر از این است چرا این استان دارای بالاترین نرخ بیکاری واز نظر زیرساخت وشاخص های توسعه ،محروم ترین استان و حتی نسبت به استان ماقبل خود بیش از ۲برابر محروم تر است .؟؟
وآیا این شایسته مردمی است که در طول تاریخ وخصوصا در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همواره حضوری همه جانبه و مسئولانه ای داشته اند؟؟
آیا با ادامه روند موجود مبنی بر بهره مندی کمتر از نیم درصد از اعتبارات ملی و عدم سرمایه گذاری دولت در پروژه های صنعتی و اشتغالزایی این استان،امیدی به برون رفت از وضع موجود خواهد بود یا خیر؟؟

از ریاست محترم جمهور عاجزانه درخواست دارم که برای بررسی وضعیت بیکاری در استان ویافتن راهکاری مناسب،کارگروه ویژه ای تشکیل گردد،

اینجانب همواره با موج عظیم مراجعات افراد جویای کار از سراسر استان مواجه بوده و هستم وبه عنوان نمونه دریک روستای حدود ۳۰خانواری بیش از ۳۲ نفر تحصیلکرده بیکار با تحصیلات عالیه در مقاطع مختلف دانشگاهی وجود دارد(که لیست اسامی ودرخواست آنها قابل ارائه است) و تو خود حدیث مفصل بخوان از مجمل.
لذا به جهت ضرورت موضوع از ریاست محترم جمهور عاجزانه درخواست دارم که برای بررسی وضعیت بیکاری در استان ویافتن راهکاری مناسب،کارگروه ویژه ای تشکیل گردد،زیرا وضعیت اشتغال جوانان استان در شرایط بحرانی است.
والبته این درخواست در پاسخ به گریه ها ، عجز و ناله های جوانان تحصیلکرده و والدین آنان است که هر روز شاهد آن بوده و هستم ودیگر قابل تحمل هم نیست .

اتصال استان به خط ریلی کشور

۳- در کنار این مشکلات فراوان اما شاهد حوادث خونبار و پریشان کننده ای در حوزه راه های اصلی وارتباطی استان به صورت روزانه هستیم.
جناب آقای دکتر آخوندی،وزیر محترم راه وشهرسازی؛
متاسفانه در طول ۶ ماهه گذشته بیش از ۱۱۰ نفر در محورهای مواصلاتی درون استانی ، در اثر شدت تصادفات به دلیل ترافیک ناشی از کم عرض بودن جاده ها وحادثه خیز بودن محورهای اصلی استان جان خودشان را ازدست داده اند. به گونه ای که محور یاسوج – اصفهان توسط رسانه ها ومردم به عنوان قتلگاه مسافران نامگذاری شده است.
علاوه بر شرایطی که جاده های استان دارد از سال گذشته پروژه اتصال مرکز استان به شبکه ریلی کشور علیرغم داشتن ردیف اعتباری و مقدمات فراهم شده بدون اجرا باقی مانده ،این درحالی است که اتصال به شبکه ریلی کشور همواره از دغدغه های مردم شریف استان بوده است.

جناب آقای وزیر؛بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی شهر یاسوج از ضروریات قطعی ونیاز اساسی مردم استان است

جناب آقای وزیر؛بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی شهر یاسوج که از ضروریات قطعی ونیاز اساسی مردم استان است و همزمان با بیمارستان بوشهر و چند شهر دیگر عملیات اجرائی آن شروع شده است ولی با وجود بهره بهرداری از بیمارستان بوشهر ،بیمارستان یاسوج همچنان در مرحله ۶۰درصد قرار دارد.
ودیگر ما پاسخی برای مردم شریف و ولایتمدار استان در مورد علت عدم بهره بهرداری نداریم.

استقرار یک فروند بالگرد امدادی در استان بیش از پیش ضروری است

۴- جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم ؛ حوادث خونبار در جاده های استان و صعب العبور و کوهستانی بودن مناطق محروم و سابقه حادثه خیز بودن استان از نظر بلایای طبیعی ضرورت استقرار یک فروند بالگرد امدادی در استان را بیش از پیش ضروری نموده .لذا در خواست می شود که با نظر مساعد و ویژه حضرتعالی این مهم تحقق یافته و بالگرد امدادی در فرودگاه یاسوج جهت ماموریت های امدادی مستقر گردد.

برنامه ریزی واقدام شایسته ای به منظور ایجاد زیرساخت های گردشگری در کهگیلویه وبویراحمد صورت گیرد

۵- از معاون محترم رئیس جمهور ورئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری درخواست می کنم که جهت استفاده از ظرفیت های بالقوه گردشگری شهرهای یاسوج وسی سخت به عنوان قطب گردشگری جنوب ایران برنامه ریزی واقدام شایسته ای به منظور ایجاد زیرساخت های گردشگری صورت گیرد ،تا نیاز گردشگران داخلی وخارجی از آب وهو وطبیعت بسیار دل انگیز آن مناطق تامین گردد.

از رئیس جمهور محترم جناب دکتر روحانی درخواست دارم که به صورت ویژه برای ماموریت به وزارت نفت جهت توسعه میدان گازی مختار با ظرفیت ۲۰میلیارد متر مکعب و میدان نفتی شورم با ظرفیت ۵۰هزار بشکه در روز برای نیل به اهداف یادشده دستورات لازم را صادرنمایند
۶-در کنار طبیعت زیبا ومنحصر به فرد شهرستان های بویراحمد ودنا دو ثروت ملی سالهاست که کشف و ظرفیت سنجی و آماده بهره برداری است اما علیرغم ضرورت توسعه با هدف بهره مندی کشور از این سرمایه و ایجاد اشتغال برای جوانان ،اقدام موثری صورت نگرفته است لذا از رئیس جمهور محترم جناب دکتر روحانی درخواست دارم که به صورت ویژه برای ماموریت به وزارت نفت جهت توسعه میدان گازی مختار با ظرفیت ۲۰میلیارد متر مکعب و میدان نفتی شورم با ظرفیت ۵۰هزار بشکه در روز برای نیل به اهداف یادشده دستورات لازم را صادر تا امید مردم به دولت تدبیر وامید انشاءالله روزافزون گردد.

جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت ؛از جوانان مستعد، تحصیلکرده بومی در ایستگاههای تقویت فشار گاز در پاتاوه وشترخواب که از جمله تاسیسات استراتژیک انتقال گاز کشور می باشد استفاده کنید

۷- جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت ؛ایستگاههای تقویت فشار گاز در پاتاوه وشترخواب که از جمله تاسیسات استراتژیک انتقال گاز کشور می باشد در کنار روستاهای محروم شهرستان دنا واقع شده است با وجود اشتغالزایی وعلیرغم وجود جوانان مستعد، تحصیلکرده ومستحق،عمده کارکنان آن را افراد غیر بومی تشکیل و نه تنها به درخواست های جوانان منطقه توجه نمی شود بلکه در مراجعه مورد تحقیر و بی احترامی قرار می گیرند.انتظار به حق مردم محروم درکنار خطرات احتمالی تاسیسات که در روزهای اخیر حادثه آتش سوزی آن صرفا با رشادت جوانان بومی مهار گردیده ، این است که مورد توجه ویژه قرار گرفته واز ظرفیت اشتغالزایی آن عادلانه بهره مند باشند.

۸-جناب آقای مهندس چیت چیان وزیر محترم نیرو ؛
براساس آمارهای واقعی بیش از ۱۰درصد آب کشور از رودخانه ها و چشمه سارهای استان کهگیلویه وبویراحمد همه ساله به سوی مناطق پائین دست سرازیر می شود.
آیا می دانید سهم استان از ۹ میلیارد آب استحصالی چقدر است؟
آیا درچنین شرایطی عدالت است که از ۲۷۲هزار هکتار اراضی کشاورزی استان ۲۰۰هزار هکتار به صورت دیم کشت شود؟
چرا سهم اعتباری استان از منابع آب کمتر از ۵ هزارم درصد است در حالی که سهم استان در تامین آب کشور بیش از ۱۰درصد است؟؟
آیا این سهم در مقابل سهم استان هایی که کمترین نقشی را در تامین آب کشور دارند ولی تخصیص بالاتری دارند، عدالت است؟؟
بارها در دولت گذشته به وزارت نیرو مراجعه کردم و تقاضای تخصیص سهم خود را از آب داشته ایم اما همواره این خواسته نیز بلاجواب مانده است.
سد تنگ سرخ به عنوان تامین کننده آب شهر یاسوج ومناطق اطراف وآب بخش کشاورزی وصنعت،با وجود کلنگ زنی آن در دولت گذشته متاسفانه روند اجرائی آن تعطیل است و خود تبدیل به معضلی در استان شده است.
لذا درخواست تسریع در شروع عملیات اجرائی سد تنگ سرخ ودریافت کمیسیون ۲۱۵ سدهای شبلیز،سرچنار،لوداب،سیوکی جلیل و سرگچینه را دارم.
۹- جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم جهاد کشاورزی

حتما مطلع هستید که استان کهگیلویه وبویراحمد خصوصا شهرستان های بویراحمد ودنا با عنایت الهی فاقد هرگونه شوری در منابع آب وخاک می باشد وانتظار بحق کشاورزان این است که قابلیت های فراوان آب وخاک و باغبانی وتوسعه انواع درختان متنوع،شیلات،زنبور عسل که همه محصولات صادراتی هستند زیر ساخت های لازم ایجاد تا سایه شوم فقر و مشکلات اقتصادی برطرف وبا افزایش بهره وری وایجاد درآمد واقتصادی شدن کشاورزی مشکلات برطرف گردد.بدیهی است نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی توسعه کمی و کیفی بخش کشاورزی را هدف قرار داده است.
۱۰-از وزیر محترم کشور جناب آقای رحمانی فضلی درخواست می کنم درخصوص ارتقاء دو بخش مارگون و لوداب به دو شهرستان با توجه به پیگیری های صورت گرفته در دولت قبلی تسریع فرمایند.
همچنین ارتقاء دهستان های کاکان،سادات محمودی،زیلایی و توت نده به بخش و تبدیل بخش پاتاوه به شهرستان انتظار و درخواست منطقی مردم شریف و بزرگ و ولایتمدار شهرستان های بویراحمد ودنا از دولت تدبیر وامید و وزیر محترم کشور است.
۱۱- از سرپرست محترم وزارت علوم وتحقیقات فناوری جناب آقای دکتر توفیقی به جهت تغییر مدیریت دانشگاه یاسوج که مورد درخواست مجمع نمایندگان استان ،دانشگاهیان ،مسئولان وقاطبه مردم استان بوده است صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم.
«والسلام علیکم و رحمه الله»
غلام محمد زارعی
نماینده و خدمتگزار مردم شریف شهرستانهای بویراحمد ودنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد