تاریخ درج خبر : 1392/07/28
کد خبر : ۱۱۳۴۷۹
+ تغییر اندازه نوشته -

شورای شهر یاسوج یا اداره کار؟

سایت استان: صادق الهی نژاد

در خلال برگزاری مراسم تودیع و معارفه شهردار یاسوج در سالن شهید ایزدپناه ذکر یک جمله از محمد علی جاوید شهردار جدید یاسوج بسیار دردناک بود اینکه:۴۱۵ نفر از کارکنان شهرداری یاسوج بر خلاف چارت سازمانی مشغول بکار هستند.
حکایت غم انگیزی است که شهرداری یاسوج با انهمه مشکلات ریز و درشت اعم از مالی و پروژه های نیمه تمام و… چگونه اقدام به استخدام فله ای افراد نموده است در لحظه ایراد این جمله از محمد علی جاوید بدون اختیار یاد جمله ای از حسین صابری استاندار اسبق استان در جلسه تودیع و معارفه اعضای شورای شهر یاسوج افتادم که گفت: بعضی از مردم یاسوج شورای شهر را با اداره کار اشتباه گرفته اند.
بیاد دارم که سال قبل در مصاحبه ای که با قباد نگین تاجی شهردار وقت یاسوج در رابطه با مشکلات اداره شهرداری یاسوج داشتم ایشان بلا درنگ به تحمیل چند صد نیروی مازاد از طرف شورای شهر یاسوج به شهرداری اشاره نمود و اینکه شورای شهر اگر نمیخواهد به شهرداری کمک کند پس لطفا تیشه به ریشه شهرداری هم نزندو یا اینکه یکی از مدیران شهرداری طی یک درد دل گفت: «ما هم گرفتاری‌های خاص خودمان را داریم. برخی از نمایندگان شورای شهر به ما مراجعه می‌کنند و اصرار دارند که فرزندان‌شان یا نزدیکان و اقامشان را جذب شهرداری کنیم. ناگفته پیداست کسانی که به جای چند ماه، چند سال سابقه اجرایی در چنین موقعیتی دارند، تجربیات مشترک بیشتری را از سرگذرانده‌اند و باز کاملا روشن است که چنین شرایطی می‌تواند در سایرشهرستانهای استان وجود داشته باشد. شهرداری های استان «درد» زیاد دارند، اما شاید طعم این یکی، زهرآگین‌تر از سایر آلام و رنج‌ها باشد. این، دردی سوزناک و آزاردهنده است، از سوی آنان که گمان می‌بردیم قرار است «درمان» باشند!

بسیار لذت بخش است زندگی در دنیای شعارها. اگرنمایندگان شورای شهرهمان شعارهای عوام فریبی را که روی بروشور تبلیغاتی خود منتشر میکردند به ان وعده ها عمل میکردند تا این کلمه‌های شیک و زیبا «جان» بگیرند، آنگاه ما خوشبخت‌ترین مردمان جهان بودیم. آرزومیکردیم که پست گرفتن صرفا معنای خدمت به مردم را داشت.، کاش نماینده مردم بودن به جای وسوسه سوءاستفاده، واقعا با خودش عطش خدمت می‌آورد و واقعا انچنان پاک هستیم که در زمان تبلیغات انتخابات ادعایش را داشتیم . خیلی از مردم صاف و ساده استان انگشتان خود را با استامپ رنگی نکردند که، نمایندگان‌شان راحت‌تر بتوانند فرزندان‌شان و خواهر زاده هایشان و برادر زاده هایشان را بر مسند فلان پست استراتژیک شهرداری بنشانند ،و یا اگر چنین نشد و نیرویی در این حوزه ها بگمارند، تلافی‌اش را در حوزه‌هایی مثل تجارت وفرهنگ و فوتبال و سیاست و سیاحت دربیاورند. این عزیزان که به پشتوانه هزاران امید و آرزو راهی شورای شهر شدند،علاوه بر نظارت و هم فکری با شهرداری در رابطه با برنامه ها و مشکلات شهر قرار بود دژی باشند در مقابل هر جریان مخربی که جلوی شایسته‌سالاری را می‌گیرد یا هر ناحق پروری که جای حقی ضعیف و بی‌پناه می‌نشیند. اگر قرار باشد کسانی بر مسند مدیریت و مسئولیت پست های مهم شهرداری که هزینه میلیاردی‌شان مستقیما از جیب ملت تامین می‌شود، قرار میگیرند که سوادشان خویشاوندی با فلان نماینده شورای شهراست و تجربه شان استفاده از نفوذ فلان مسوول، پس سهم جوانان با استعداد و بی‌یاور این مردم چه می‌شود؟ از گوشه و کنار شنیده میشود بسیاری از پست های معاونتی و مدیریتی و استخدام های فله ای در شهرداری یاسوج طی چند سال اخیرصرفا به واسطه نفوذ برخی از اعضای شورای شهر بوده است.
طی چند روز اخیر شایعاتی شنیده می شود مبنی بر اینکه برخی تغییرات مدیریتی حال حاضر در شهرداری یاسوج صرفا بواسطه رایزنی عده ای از نمایندگان فعلی شورای شهر در حال رخ دادن است. اینکه مدیر خدمات شهری شهرداری و یا مسئول امور مالی این نهاد از خویشاوندان یک نماینده و یا خواهر زاده فلان نماینده قرار است مسئول فرهنگی شهرداری شود و یا معاونت اداری مالی به خواهر زاده فلان نماینده شورای شهر و… وقتی میبییم که در بسیاری از دیگر شهرها آبیاری چمن یک پارک محله ای را حداکثر دو نفر انجام میدهند ولی در فلان شهرک یاسوج هفت نفر مشغول ابیاری یک پارک هزار متری هستند تکلیف چیست؟
اما متاسفانه در حوزه فوتبال شرایط بسیار اسفناک تر است وقتی میبینیم پسر یکی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی بدون تمرین قرارداد میلیونی با شهرداری میبندد وقتی مشاهده میشود که خواهر زاده یکی از نمایندگان شورای شهر با تیم فوتبال شهرداری قرارداد ۱۵ میلیونی امضا میکند و بدون یک جلسه تمرین و حتی بدون یک ریال پرداختی رضایت نامه اش را میگیرد و به فلان تیم تهرانی میرود وقتی میبینیم فرزاندان و خویشاوندان نمایندگان شورای شهر بدون گرفتن تست فنی با تیم قرار داد چند ده میلیونی می ربنندند وقتی میبینیم عده ای صرفا با واسطه همین نمایندگان محترم عضو کمیته فنی تیم میشوند وقتی دایی فلان نماینده شورای شهر سرپرست تیم میشود وقتی میبینیم که زمانی که شهردار وقت در مقابل خواسته های نمایندگان دوره قبل شورای شهر مبنی بر قراداد با برخی بازیکنان مقاومت میکند شورای شهر رای بر انحلال تیم میدهد مشاهده این همه مشکلات ریز و درشت در شهر داری چندان جای تعجب ندارد. وقتی دادستان، داد را از صاحب واقعی‌اش می‌ستاند، شکایت از بیداد زمانه را کجا می‌توان برد؟
همیشه ممکن است افرادی از موقعیت شغلی خودشان سوءاستفاده کنند و چه بسا کسانی که بواسطه رای مردم صاحب پست شده اند، بیشتر و خطرناک‌تر هم هست. با این وجود اما، درد بزرگ این است که کسانی امروز به فرصت‌طلبی و تلاش برای بهره‌گیری از میز و منصب‌شان متهم می‌شوند که اساسا وظیفه ذاتی‌شان نظارت بر چگونگی احقاق حق و جلوگیری از کجروی و فساد در شهرداری است. در شهرداری یاسوج که درست تا «خرخره» در بدهی فرو رفته و انکار این موضوع هم غیر ممکن می باشد چرا که از راه دور و چشم غیر مسلح هم می‌توان آلودگی‌های وسیع و عمیقش را حس کرد، شورای شهرناظر و قانونگذارباید آخرین و جدی‌ترین امید باشد، اما گویا به این یکی هم نمی‌توان آنقدرها دل بست. تا دیروز گمان می‌کردیم نهایت سواستفاده های شخصی تعدادی از نمایندگان محترم این است که در زمینه گرفتن پروانه ساختمانی و یا مجوز برای خود نماینده دردسر کمتری را متحمل شوند و یا برای زحماتی که می کشند یک حقوق ماهیانه معقول دریافت کنند، اما حالا انگار باید دغدغه‌های شخصی تری همانند تلاش جهت بکارگیری خویشاوندان خود در شهرداری و همچنین گرفتن پست برای نزدیکان خویش بیافزاییم
تحمیل نیروی کار به شهرداری توسط برخی از متخبین شورای شهر طی چند سال اخیر اظهر من الشمس است و مردم معترف‌اند به اینکه اراده‌ای برای مبارزه با این فضا وجود ندارد، و این در حالی است که متاسفانه برخی از نمایندگان محترم شورای شهر که باید آخرین سنگر حراست از حقیقت باشند، خودشان در جست‌وجوی راهی برای بهره‌گیری از این آشفته‌بازار به سر می‌برند!

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم می باشد و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد