تاریخ درج خبر : 1392/07/30
کد خبر : ۱۱۳۸۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

افت سطح آب های زیرزمینی در دشت “کلاچوی” کهگیلویه

سایت استان: مدیر اداره منابع آب شهرستان کهگیلویه برداشت بی رویه آب های زیرزمینی در چند سال اخیر را یک معضل بسیار بزرگ عنوان کرد و گفت: این برداشت های بی رویه باعث شده افت آب های زیرزمینی دشت دهدشت به دو متر و دشت کلاچو به هشت متر برسد.

علی آران به خشکسالی های اخیر در شهرستان کهگیلویه اشاره کرد و افزود: میانگین بارندگی در شهرستان کهگیلویه 531 میلی متر است که از سال 86 تاکنون و با شروع خشک سالی تقریبا هزار میلی لیتر کاهش میزان بارندگی وجود داشته است.

کلاچو

وی با بیان این که افت دو متری سطح آب های زیرزمینی در دهدشت قابل کنترل است، اظهار داشت: برای حفظ آب های زیرزمینی گروه های گشت و بازرسی در سطح دشت های شهرستان فعال اند و نیز اجرای سیستم تحت فشار در دستور کار است.

مدیر اداره منابع آب شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه منابع آب های سطحی این شهرستان به دلایل فنی قابل بهره برداری نیستند، خاطرنشان کرد: در سال های اخیر بیشترین برداشت از منابع آب های زیرزمینی صورت گرفته است.

آران بیان کرد: بیش از 90 درصد آب های زیرزمینی در بحث کشاورزی مصرف می شود و کمتر از یک درصد در بحث شرب مورد استفاده قرار می گیرد.

وی یادآور شد: کارشناسان روزانه از دشت های مختلف برای جلوگیری از برداشت بی رویه آب های زیرزمنی و جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز بازدید دارند.

عملیات احداث دو سد در این شهرستان تعطیل است

مدیر اداره منابع آب شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد 10 درصد منابع آب کشور را دارد، بیان کرد: شهرستان کهگیلویه 14 درصد منابع آب سطحی استان را در اختیار دارد.

وی به اجرای طرح کنترل هوشمند آب و برق در چاه های برق دار شده این شهرستان در یک سال اخیر اشاره داشت و گفت: این طرح تاکنون برای تعداد 150 چاه اجرا شده است.

آران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص وضعیت تامین آب شرب شهرستان کهگیلویه، ادامه داد: آب شرب این شهرستان در دراز مدت از طریق سد کوثر که مطالعات آن به پایان رسیده و فاز دوم آن در حال اجرا است تامین می شود.

مدیر اداره منابع آب شهرستان کهگیلویه همچنین در خصوص تامین آب کشاورزی این شهرستان به اجرای فاز اول سد مارون 2 اشاره کرد.

آران تعداد سدهای در دست احداث در شهرستان کهگیلویه را دو سد نام برد و عنوان کرد: در حال حاضر عملیات اجرایی هر دو سد به علت نبود اعتبار متوقف است.

آران با اشاره به وجود 827 حلقه چاه در شهرستان کهگیلویه، اضافه کرد: از این تعداد 712 چاه کشاورزی،84 چاه صنعتی و 31 چاه قابل شرب است.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد