تاریخ درج خبر : 1392/07/30
کد خبر : ۱۱۴۱۰۹
+ تغییر اندازه نوشته -

شهرداری و ضرورت حفظ سرمایه های اصلی

سایت استان: محمود حریم کیش
زیر ساختارهای فیزیکی از قبیل، معابر، پل ها، تاسیسات زیرزمینی (گاز، مخابرات و…) وظیفه توزیع منابع و خدمات ضروری بین عامه مردم را بر عهده دارند. مدیریت چنین زیر ساختارهایی مقوله تازه ای نیست و در سازمان های متولی هر روز در زمینه تامین و تخصیص بودجه برای بهسازی و نگهداری آنها تصمیم گیری می شود. ولی شیوه و نوع سازمان دهی و فعالیت مدیریت فعلی، بیش از آنکه بر نیازها و واقعیت ها متکی باشد، به کارکرد سنتی و تجربی سازمان متولی، وابسته است.
هر سازمانی دارای بخشی های از داراییها و کالا است که از آن ها بعنوان سرمایه های ان سازمانیاد می شود،هر نهاد یا سازمانی نیز در طول زمان، کالاهای مختلفی را بدست می آورد که بعضی از آن ها عملاً بخشی از هویت اصلی ان سازمان یا نهاد می شوند. یک کارخانه سنگ را با مقدار سنگ و ماشین الات آن یک کتابخانه را با میزان کتاب های آن ، یک میدان میوه و تره بار با انبار های مملو از میوه و تره بار، یک دانشگاه را با اعضای هیئت علمی آن و سازمان فیزیکی آن ویک سازمان مدیریتی را با نیروهای مدیریتی و سطح مدیران آن سازمان می شناسید.
شهرداریها را با میزان درآمد و برنامه ای توسعه آن می شناسند و بر اساس آن قضاوت می کنند این هرچند قضاوت اشتباهی نیست ولی واقعیت آن است که مهمترین وگرانبها ترین بخش یک شهر زیر ساختهای آن هستند زیرا که بیشترین هزینه های مالی را به خود اختصاص می دهند (شریان های ارتباطی یک شهر و فضا های سبز)، اگر به هزینه های مالی یک شهر توجه کنیم متوجه خواهیم شد بیشترین هزینه های که شهرداری در خیابان یا محله انجام می دهد ،زیرسازی، جدول گذاری و آسفالت خیابان ها و همچنین ایجاد فضاهای سبز هر محله است. لذا می توان گفت این دو بخش مهمترین بخش هزینه ای ودرنتیجه سرمایه ها و دارائیهای یک شهرداری هستند که با درآمد مستقیم شهرداری برای ایجاد آن ها استفاده می شود . با این دیدگاه باید شهرداریها نسبت به نگهداری این دوبخش احتمام ویژه و حساسیت بیشتری داشته باشند چرا که مالک اصلی این دو بخش شهرداریهاست.شهر یاسوج با توجه به شرایط جغرافیایی و اقلیم آب و هوایی آن ایجاد این بخش هزینه های سنگینی لازم دارد،از این رو شایسته است به شرایط نگهداری این دو قسمت از دارائیهای شهرداری که بیشترین خدمات را به شهر می دهند بیشترپرداخت.

1. آسفالت خیابان ها: آسفالت خیابان ها عملاَ بخش اصلی نگهدارنده یک راه است که با جلوگیری از نفوذ آب و انتقال ضربه به زیر سازی مانع از فروپاشی زیرسازی راه می شود.از این رو تولید ، پخش و نگهداری آن از اهمیت ویژه برخوردار است، یک برسی ساده نشان می دهد بیش از 700000 متر مربع از سطح آسفالت خیابان های شهر دارای ترکهای جدی طولی وعرضی ویا به صورت کامل سوسماری شده اند و عملاَ دیگر کارکرد خود را ندارند. یعنی 700000 متر مربع از سرمایه های اصلی شهرداری عملاَ از دست رفته و یا در شرف نابودی است، که هزینه لازم جهت احیا ومرمت ان به دلیل آن که باید هماهنگی های بسیار بیشتری نسبت به زمان احداث انجام گیرد بیشترخواهد بود.
شهرداریها می بایست به سیستمهای مدیریت روسازی pmsو برپایه سیستمهای اطلاعات مکانی gis تجهیز شوند تاپیشرفت وتوسعه فیزیکی شهر انان را از مدیریت این سرمایه گرانبها غافل نکند.

2. فضاهای سبز: فضای سبز نیز بخشی از سرمایه شهرداریهاست و درست مثل لباس یک شهر است، همانگونه که در نگاه اول یک انسان را به نوع و نحوه پوشش آن می شناسند هر شهر را به میزان و نوع فضای سبز آن شهر می شناسند ، وجود فضای سبز تکه پاره و ناهمگون نشان از بی توجهی مسئولین شهر به لباس شهر خود دارد، همانگونه که یک لباس را باید شست و مرتب و اتو کشید، معمولاَ انسان های مرتب سعی می کنند لباس خود را در هنگامی که تنشان است تمیز نگهدارند ، فضای سبز یک شهر نیز باید تمیز ، مرتب بدون از هم گسیختگی باشد.

بلوار ها و فضاهای سبز درون پارک با هزینه های سنگینی ایجاد شده اند ولی در نگهداری آن ها اموزشهای لازم داده نشده است و یا اینکه در نگهداری آن ها دقت و حمت لازم بعمل نمی آید.
نحوه آبیاری این فضا ها از کمترین دقتی برخوردار نیست بطوریکه نمی توان یک سطح هموار و یکنواخت 200 متر مربع به صورت یکجا مشاهده نمود.کارگرانی که وظیفه آبیاری این فضا ها را برعهده دارند از این فضا ها مثل یونجه باغ های روستا نگاه می کنند و نحوه آبپاشی آن ها درست تداعی آبیاری باغات در روستاها را.
با این حال انتظار می رود در مدیریت جدیدبه این قسمت ازدارایهای شهرداری توجه ویژه ای شود که هنر نگهداری اندوخته ها از جمع کردن سرمایه کمتر نیست.

برای نمونه عکسهایی در زیر آورده شده است.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • فرزاد گفت:

    مهندس عزیز شما جلوی خونه درحال ساختت یه کانال در عرض کوچه زدی و نزدیک چندماه زحمت پرکردنشو بخودت ندادی . خیلی باعث ازار و اذیت دیگران شدی… بهرحال موفق باشی

پربازديد