تاریخ درج خبر : 1391/12/17
کد خبر : ۱۱۴۲۸
+ تغییر اندازه نوشته -

لباس مردان و زنان در استان

سایت استان: پوشاک و لباس هر قومی معرف هویت آن قوم است. در استان کهگیلویه وبویراحمد بنا به فرهنگ واعتقادات وباورهای مذهبی وملی وتحت تأثیر شرایط آب وهوایی از پوشاک خاص خود استفاده می کنند.

پوشاک زنانه شامل؛ سرپوش هایی مانند کُلَچه (کلاه کوچک) ومنحنی شکلی است که با دو نخ زیر گلو بسته می شود. برای زیبایی معمولاً سکه های طلای موسوم به اشرفی را به حالت آویخته می دوزند .

کهنه یا تور در رنگهای شاد به اندازه ۵/۱ در ۲متر که به وسیله سوزن قفلی در زیرگلو بسته می شود از دیگر سرپوش های زنانه است. معمولاً این کهنه یا تور باسوزن قفلی طلا وتزئینات مربوطه به زیر گلو بسته می شود.

“چارقد” از دیگرسرپوشهای زنانه این استان است که بر روی کلاه وتور وبه صورت آویخته از پشت سر بسته می شود. تنوع رنگها سبب زیبایی این سرپوش است.

“دَلگ” نوعی کت زنانه است با آستین های بلند که این تن پوش در رنگهای مختلف وبه اقتضای سن زن و با تزئینات زیبایی در فصول سرما و مراسم عروسی مورد استفاده قرار می گیرد.

شلوار های زنانه ( تُمبون یا تُنبون) از دیگر تن پوشهای زنانه است. معمولاً ۱۰-۸ متر طول وبه اندازه یک متر یا بیشتر عرض دارد. انواع متنوع آن در مراسم مختلف مورد استفاده است. جومه یا جامه زنانه از ۵/۲ تا ۳ متر پارچه در رنگهای شاد و متنوع و به صورت آستین دار و چاک دار درست می شود و معمولاً از گردن تا مچ پا ادامه دارد.

پوشاک مردانه انواع کلاه های ترکی یا جنس کرک ونمدی وکلاه های نمدی گردولچک که به صورت نیم کلاه است از سرپوش های مردانه است.

تن پوشهای مردانه را “دَلگ” یا کت درازی که تاروی زانو را می پوشاند وبا دکمه بسته می شود و از دو طرف دارای چاک می باشد وهمینطور شال که از دو متر پارچه و بدور کمر بسته می شود و “جقعه زناره “( چقه زناره) که از کنف ساخته شده و کمی دراز تر از دَلگ است، تشکیل می دهد.

تنوع رنگ در پوشش وتوجه به رنگهای شاد در مجالس شادی وعروسی وپوشش سیاه رنگ در مراسم عزاداری از ویژگی های پوشاک زنانه و مردان کهگیلویه وبویراحمد است.

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد