تاریخ درج خبر : 1392/08/01
کد خبر : ۱۱۴۷۳۷
+ تغییر اندازه نوشته -

صبح بخیر! شما به مراسم تدفین دعوت شده اید!

سایت استان: محمد زرین
شما صبح ها چگونه از خواب بیدار می شوید؟ یا دوست دارید چگونه بیدار شوید؟ دوست دارید روز خود را چگونه آغاز کنید؟

با یک سلام گرم و صمیمانه خانواده یا همسایه؟ یک صدای نا بهنجار از داخل کوچه یا خیابان؟
در میان اوقات شبانه روز (صبح، ظهر، عصر، غروب و شب) هر یک حال و هوای خود ر دارد. اما به باور روانشناسان صبح چون آغاز روز وشب حساب می شود تاثیر بیشتری در کارایی دارد.

2564
به همین علت است که اگر به محتوا و ریتم برنامه های رسانه هایی مانند رادیو و تلویزیون توجه کنیم، ساعات اولیه صبح را با آهنگها و نواهای شاد و هیجان بخش اجرا می کنند. حتی محتوای کلام هم شاد انتخاب می شود. بعضی اوقات از گفتن لطیفه هم دریغ نمی کنند.
بلعکس برنامه های پایانی شب ریتمی آرام دارد که انسان را به تفکر دعوت می کند(مثل سال های طلایی رادیو پیام با حضور سهیل محمودی و ساعد باقری)
مقدمه طولانی می شود. اما خوب است اضافه شود توریست ها هم گاهی کلی هزینه می کنند که صبحشان را با صدای پرندگان ساحل دریا، آبشار یا… آغازکنند.
در یک نظرسنجی قدیمی در مورد اینکه منفورترین وسیله در خانه شما چه وسیله ای می باشد در یکی از کشور های غربی، اکثریت پاسخ دهندگان گزینه”ساعت کوکی”را علامت زده بودند. اما روی سخن در این نوشتار با داغ دیدگانی است که به تازگی عزیزی را از دست داده اند.
از چند نفر از دوستان که موبایل همراه اول دائمی و اعتباری(جدیداً هم ایرانسل اضافه شده) دارند پرسیده ام. تقریبا همه گلایه داشته اند که این روز ها بدون استثناء صبح را با پیامک “مراسم تشییع و تدفین “آغاز می کنند. رویه ای که چندی است می رود به یک رسم و سنت تبدیل شود. هر چن این رسم نوزاده هم مثل خیلی دیگر از رسم های نو آمده، با خمیرمایه “چشم و هم چشمی” عمل می آید و بس.
و ما هم در ساختن بدعت های رنگارنگ معمولا پیشگام هستیم لذا به عنوان آسیب شناسی این پدیده ذکر چند سطر زیر مفید به نظر می رسید:
1) پیامک تبلیعاتی در سراسر جهان رایج است. و یکی از ابزارهای معرفی کالا ها و خدمات. اما جایی دیده یا شنیده نشده است که به عنوان ابزار اطلاع رسانی وفات از آن استفاده شود.
حتی با تماس تلفنی با چند مورد موبایل خط شیراز و اصفهان از وجود این پدیده اظهار بی اطلاعی شد.
2) ضریب اصابت پیام به مخاطب هدف به طور صحیح معمولا بالا نیست.چرا؟ طبیعی است که چنین نباشد. چرا که مثلا در میان فلان قوم یا طایفه از ابتدا مشخص نشده چه پیش شماره ای اختصاص یابد. لذا به طور تقریبی می توان حدس زد به ازای هر هزار پیامک تشییع و تدفین بین بیست تا پنجاه نفر از دریافت کنندگان با متوفی نسبت فامیلی یا آشنایی دارند.
مفهوم دیگر آن که حدود نهصد نفر دیگر پیامی را که تمایلی به دریافت آن ندارند دریافت می نمایند.
3) بعضی اوقات بستگان متوفی در اثر تاملات روحی تصمیماتی می گیرند که خیلی سنجیده نیست. و مثلا احساس می کنند باید تمام استان را از درگذشت عزیزانشان باخبر کنند.
دو مورد این گونه مشاهده شد که برای یک مرحوم خطوط و پیش شماره های شهر های یاسوج، گجساران، دهدشت و سی سخت پوشش داده شد. هیچ هدفی جز مشاهده هر چه باشکوه تر و رقابتی مراسم هم در کار نیست، راستی محاسبه هزینه هم می شود؟
4) ظاهرا چشم و هم چشمی این بار هم اساس رواج این رویه است. اگر یکی انجام ندهد انگار به عزیزشان بی حرمتی شده است. باب شدن این رویه سبب تحمیل هزینه هایی بر دوش خانواده هایی می گردد که واقعا توان پرداخت چنین هزینه هایی را ندارند. و این زحمات کسانی را که سعی در اصلاح سنت های غلط (مانند رخت عزا پوشیدن کثیری از بستگان )یا خرج و مخارج بالای مراسمهابه باد می دهد،چون گاهی هزینه پیامک هم میلیونی می شود.
5)و در جامعه نا شاد این روز ها و این سال ها که شادی از غم شکست خورده و مرگ بر زندگی سایه می افکند، این همه صبح به صبح تبلیغ مرگ دریافت کردن جز تشدید آسیب های روحی و روانی اثری به همراه ندارد. جا دارد روانشناسان گرامی این موضوع را هم قدری مورد تامل و پژوهش قرار دهند.

و اما چه باید کرد:

بی شک حضور در کنار کسانی که عزیزی را از دست داده اند علاوه بر اجر معنوی به عنوان یک کار خدا پسندانه، تداوم بخش عواطف انسانی است که به نظر می رسد در نواحی سنتی نشین مانند استان ما پر رنگ تر از جاهای دیگر هم هست.
اما دقت کنیم که راه را هم درست برویم. تلفن همراه وسیله خوبی است.یک راه استفاده آن هم می تواند اطلاع رسانی باشد.برای شادی ها و خدایی ناکرده روزهای خاکستری غم وغصه.

اما پیشنهاد:

می توان به جای صرف هزینه های بالا برای اطلاع رسانی این گونه عمل کرد:گوشی های چند نفر از بازماندگان را یک جا جمع کرد.یک پیام آماده نموده با یک سیم کارت به کمک شماره های موجود در گوشی ها آن پیام را به اصطلاح(send to all) نموده و اگر آن شماره را نمی شناسد می توان این گونه نوشت “مراسم ختم پدر گرامی آقای…… فردا ساعت……در مسجد…….”
این کار چند فایده دارد:
1) مسأله محدود به آشنایان و بستگان باقی می ماند.
2) میزان اصابت به هدف اصلی که مخاطبان آشنا باشد بسیار بالا تر است.
3) متن می تواند طولانی تر هم باشد و چون تیراژ بالا نیست هزینه چندان بالا نمی رود.
4) مزاحمت ناخواسته برای سایر شهروندان ایجاد نمی کنیم.

“به امید که روزی شادی مثل آسمان آبی خود را به ما نشان بدهد.و ما هم راه صحیح استفاده از تکنولوژی های نو را خوب بیاموزیم.”

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس/ازاصفهان گفت:

  کیست این مرد که تیری به سر لاله گوشش

  سخن وصل نموده نجوا !

  و چنین خنده زنان از شرر خصم ندارد پروا

  این همان زرین است که زمردان یقین مرد حقیقت بین است

  او خودش گفت : به دیدار امام

  وقتی از طاقچه تصویر مرا بر می داشت

  و نگاهی بر من و نگاهی بر عکس

  تا به لبخند رضایت گل رویش بشکفت :

  زان تبسم چه سخن ها به من خسته و رزمنده نگفت

  خستگی را ز تنم گرد غم را ز رخم

  به نگاهش به تبسم همه یکباره برفت

 • ز کاظمی گفت:

  جانا سخن از زبان ما می گویی

 • ناشناس/اصفهان گفت:

  باسلام خدمت جناب آقای زرین
  شهیدعبدالرسول زرین که از سرداران استان اصفهان بوده وشهید خرازی لقب “گردان تک نفره “را به ایشان داده اند چه نسبتی باشمادارند؟ایشان متولدشهرستان کهگیلویه می باشند که درنوجوانی به اصفهان مهاجرت نموده اند/ایشان ازسرداران بزرگ اصفهان می باشند که تاکنون یادواره هایی ازسوی مردم شهیدپروراصفهان برای ایشان برگزارشده والآن هم مستندی درباره ایشان درحال ساخت میباشد/کاش چنین برنامه هایی برای شناخت این شهید بزرگوار در زادگاهش نیز برگزار می شد.

  • میر مصطفی گفت:

   ایشان عموی آقای زرین هستند. و جمله معروف حضرت امام در مورد شهید زرین هست که میفرمایند: سلام مرا به اینها(اشاره به عکش شهید زرین) برسانید. همان عکسی که هین مصاحبه ترکش خورده و داره میخنده.

 • سعيدبخشوده گفت:

  با سلام خدمت اقاى زرىن.تشکر میکنم از نکته سنجى شما که خیلى با دقت این معظل اجتمایى را برسى کردید.در تایید حرف شما خط دایمى اینجانب کد سى سخته وخودم دهدشت زندگى میکنم روزانه دههاپىام میاد که هیچکدام رانمیشناسم واین علاوه بر ازار بنده هزینه اضافى براى بازماندگان انمرحومان دا رد

 • میر مصطفی گفت:

  ارسال پیامک برای تشویق باشکوه جنازه خیلی هم خوبه!!!

 • امید نوروزی اصل گفت:

  انگشتو گذاشتی دقبقا رو زخم!! این چه بساطیه آخه!!درود آقای زرین!

پربازديد