تاریخ درج خبر : 1392/08/01
کد خبر : ۱۱۴۹۶۳
+ تغییر اندازه نوشته -

سوخته گان و پدر سوخته گان!

سایت استان: امید نوروزی اصل

شتاب تغییر و تحولات در دنیای پیرامون نه فقط مظاهر جدیدی از تکنولوژی را به تناوب رونمایی می کند بلکه فکر و ذهن را هم وادار به پوست اندازی و دگردیسی می نماید. اما تغییر و تحول در همه ی اذهان به یک میزان نیست و بستگی دارد چقدر باورهای سنتی و پیشامدرن، اینرسی ذهن را تحت کنترل داشته باشند و آن را وادار به مقاومت در مقابل تغییر ناخواسته نمایند. آنچه شکاف بین نسلی نامش می دهند ناشی از تفاوت در میزان تاثیر پذیری اذهان و قدرت سازگاری آنها با تغییر و تحولاتی است که همه ی سطوح زندگی را تحت سیطره ی خود قرار می دهد.
شرایط زمانه در روزگار نوجوانی و جوانی، اذهان نسل ما (متولدین دهه 50) را زیر چکش ایدئولوژی قرار می داد تا آن را به طور دلخواه خود در قالب های تعریف شده ریخته گری نماید. موفق شد یا نشد بحث دیگری است اما ضرباهنگ ناخوش آن بعید است که به آسانی در پستوهای خودآگاه و ناخودآگاه ما خاموش شود.
نسل جدید متفاوت از ماست. به هر چیز جدی پوزخند می زند و بلد است گوش خود را از هر گونه آلودگی صوتی در امان نگه دارد. هر آنچه سفت تر و صلب تر باشد را زود تر دود می کند و به هوا می فرستد. ظریفی می گفت: “اگر ما نسل سوخته ایم فرزندان ما پدر سوخته اند”. سوخته ها به گوری بزرگتر از پهنا و درازای خود نیاز دارند تا آرزوهای دور و دراز را همراه خود دفن نمایند اما پدر سوخته ها بلدند آبادی های خود را روی خاکستر سوخته گان بنا نهند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • قروقاطی گفت:

  آشنا جان
  چه خوبه که همه رو به ادب بیارن
  اینکه چیز خیلی خوبیه
  انشالله تو هم رو به فکر کردن قبل از حرف زدن بیاری

 • آشنا گفت:

  درود
  صحبت کوتاهی دارم با مسئولان سایت:جدیدأ مقاله نوشتن مد شده،و جالب هر کس و ….. چه باسواد چه بی سواد چه استاد چه استادنما…همه و همه دست به قلم شدن و مقاله نوشتن شده شغل دومشون.محمود آرام عزیز دست بکار شو و به فکر چاره باش چون با این وضعیت شأن و کلاس مقاله نوشتن افت میکنه…یه فیلتری یه چیزی…
  خداوکیلی مقاله رو فقط امثالی مثل جناب قاسم یزدانی باید بنویسن نه همه کس…
  پس تجدید نظر کنید تا قضیه لوس تر نشده.

 • هادی گفت:

  و بلد است گوش خود را از هر گونه آلودگی صوتی در امان نگه دارد.
  تازه این یکی را اصلا بلد نیست مگه تا حالا توجه به بلند گوها و به قول خودشون سیستم های میلیونی که روی ماشین های خود نصب نموده اند نگرفته ای

 • هادی گفت:

  سلام اگر چه مفهوم تا حدودی کامل است و از عبارات فرنگی و غیر پارسی کمی تا حدودی چاشنی گرفته بهتر بود سریعتر و صریح تر و کوتاه تر به اصل مطلب دست میافتی بدرود

 • امید نوروزی اصل گفت:

  فرزاد صادق یا صادق فرزاد -عزیز- (هر چند احتمال هر حادثه ای ولو محیر العقول صفر نیست اما هر دو کامنت در یک زمان و با همان حروف و کلمات به نظر از یه نفر میان) خوشحالم که ثانیه ی از وقتت گران بها تر از کوهی طلاست اما شرمسارم بابت این چند ثانیه که مغبون شدی. اگر هم راهی دگر برای جبران مافات در نظر داری که از توان آن برایم پیشنهادت به روی چشم.

 • صادق گفت:

  خسته نباشی با این وسعت قلمت . برادر عزیز وقت دیگران رو نگیر بااین واپسین شطحیاتت

 • فرزاد گفت:

  ….نشی با این وسعت قلمت . برادر عزیز وقت دیگران رو نگیر بااین واپسین شطحیاتت

 • امید نوروزی اصل گفت:

  قابل توجه بییننده /خواننده محترم:
  ضمن سپاس فراوان از دوست خوبم محمود آرام عزیز، این مطلب به مناسبتی در صفحه ی شخصی انتشار یافت و به سلیقه و انتخاب سردبیر محترم اینجا در معرض دید قرار گرفت. هر چند اطناب ممل ناشایست است واگر کسی حرف حسابی دارد خوب است کوتاه و مجمل و رک و سر راست بگوید و روده درازی را وا نهد اما امید است این وجیزه هم ایجاز مخل نباشد .

پربازديد