تاریخ درج خبر : 1391/12/20
کد خبر : ۱۱۶۴۱
+ تغییر اندازه نوشته -

گیاهان دارویی استان در خطر انقراض

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از 17 هزار پرونده تخلف درعرصه های منابع طبیعی در مراجع قضایی این استان در دست پیگیری است.

محمد رضا جهان آرا  افزود: برخورد قانونی با متخلفین و متجاوزین به عرصه های منابع طبیعی بدون اغماض انجام می شود و در این راستا دستگاه قضایی استان همکاری بسیار خوبی با این اداره کل داشته است.

جهان آرا میزان جنگل های این استان را یک میلیون هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: 20درصد از جنگل های حوزه زاگرس در این استان است.

رفع تصرف از 80هکتاراراضی ملی

وی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 80 هکتار از عرصه های منابع طبیعی از دست متجاوزین رفع تصرف شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان حفاظت از منابع طبیعی را نیازمند مشارکت مردم دانست و افزود: باید فرهنگ عمومی در خصوص صیانت از منابع طبیعی نهادینه شود و مسئولین نیز نقش حمایتی خود را به خوبی ایفا کنند.

وی با انتقاد از برخی مدیران این استان گفت: برخی مدیران عارشان می شود که در روز درختکاری حضور یابند و درخت بکارند.

جهان آرا تصریح کرد: این در حالی است که مقام معظم رهبری هر ساله در این روز اقدام به درختکاری می کنند و این باید الگویی برای مسئولین باشد.

وی ضمن تقدیر از امام جمعه یاسوج به دلیل شرکت در مراسم روز درختکاری به رغم بیماری، گفت: برخی مدیران مرتبط با منابع طبیعی در این مراسم حضور نیافتند.

جاده سازی برخی دستگاهها درجنگل نگران کننده است

مدیرکل منابع طبیعی استان همچنین جاده سازی برخی دستگاههای خدمات رسان در مناطق جنگلی را نگران کننده دانست و گفت: این دستگاهها برای خدمات رسانی از قبیل برق رسانی، گازرسانی و …اقدام به ایجاد جاده هایی در جنگل می کنند اما پس از اتمام کار، این جاده ها را نمی بندند و این موجب تعرض سودجویان به عرصه های جنگلی می شود.

وی بیان داشت: رفتن هرگونه خودرو به جنگل موجب کوبیدگی خاک و ایجاد فرسایش می شود.

جهان آرا بر مسدود کردن جاده های غیر قانونی در جنگل ها تاکید کرد و افزود: هماهنگی لازم با اداره کل مسکن و شهرسازی استان برای بستن این جاده ها انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان همچنین ایجاد پایگاه هوایی برای صیانت از جنگل ها در این استان را ضروری عنوان کرد و گفت: آتش سوزی یکی از مشکلاتی است که در فصول بهار و تابستان جنگل های این استان را تهدید می کند.

وی افزد: اکثر آتش سوزی ها در نقاط مرتفع و نوک کوه اتفاق می افتد که تا نیروهای یگان حفاظ به محل برسند، بخش زیادی از جنگل طعمه حریق شده است.

دستگیری 12 متخلف ریشه کنی گیاهان کوهی/ گیاهان دارویی درخطر انقراض

وی با اشاره به آغاز فصل بهار و هجوم سودجویان به عرصه های منابع طبیعی برای برداشت گیاهان کوهی، از اجرای طرح های حفاظتی در مناطق مختلف استان خبرداد و گفت: با متخلفین به شدت برخورد می شود.

جهان آرا تصریح کرد: در بهار امسال 12 نفر که اقدام به چیدن گیاه در خطر انقراض کرفس کوهی کرده بودند، با حکم مراجع قضایی به زندان رفتند.

وی اظهار داشت: هم اکنون گونه های گیاهی بیلهر، لیزک، زرابی، کرفس کوهی و … به علت برداشت بی رویه در خطر انقراض هستند.

جهان آرا همچنین از توزیع بیش از 200 هزار اصله نهال در استان خبرداد و گفت: امسال به وسیله نهال و بذر بیش از 200هکتار در استان جنگل کاری انجام شد.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • شیلا گفت:

    سلام باید فرهنگسازی هم بشه که مردم بی رویه گیاهان دارویی رو برداشت نکنن و حفاظت هم بیشتربشه انقراض این گیاه هاواقعاتاسف اوره

پربازديد