تاریخ درج خبر : 1391/12/19
کد خبر : ۱۱۶۴۳
+ تغییر اندازه نوشته -

عمده صادرکنندگان استان غیربومی هستند

رئیس اتاق بازرگانی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه مزه صادرات را هیچ‌کدام از تولیدکنندگان این استان نچشیدند، گفت: عمده صادرکنندگان فعال در این استان افراد غیربومی هستند.

جبار کیانی  با انتقاد از نبود سرمایه‌گذاری‌ها و حمایت‌های دولتی در بخش‌های تولیدی و صادراتی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: این استان توان صادراتی بسیاری بلایی دارد که متاسفانه هنوز به مرحله عملی نرسیده است.

رئیس اتاق بازرگانی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: از مجموع 100 نفری که کارت بازرگانی دارند و در حوزه صادرات این استان شناسنامه دارند، تنها 10 نفر فعال بوده و به امر صادرات اهتمام دارند.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین آفت‌ها و مشکلات صادرات در استان کهگیلویه و بویراحمد تعداد فعالان و متصدیان بسیار کم تولید و صادرات است.

وی با بیان اینکه نسبت به هدف‌گذاری‌ها و پیشرفت‌های کشوری بسیار عقب هستیم، تصریح کرد: نبود فرهنگ صادراتی در کهگیلویه و بویراحمد از مهم‌ترین دلایل تعداد کم متصدیان امر صادرات در این استان است.

کیانی بیان کرد: عمده 10 صادرکننده فعال در این استان افراد غیربومی هستند و این نشان می‌دهد که در این حوزه جای کار کردن بسیار هست.

* از ساماندهی صادرات محصولات کشاورزی غافل شدیم

رئیس اتاق بازرگانی استان کهگیلویه و بویراحمد اذعان کرد: مزه صادرات را در این استان هیچ‌کدام از تولیدکنندگان ما نچشیدند.

وی به عنوان مثال به محصولات بخش کشاورزی اشاره کرد و ادامه داد: با وجود توان صادراتی در عمده محصولات تولیدی بخش کشاورزی ولی تنها دو محصول فراوری شده کشاورزی را در این استان داریم.

کیانی با اشاره به برخی آمار تولیدی محصولات کشاورزی ابراز داشت: طبق آمار جهاد کشاورزی 130 هزار تن محصول مازاد بر نیاز این استان تولید می‌شود که فرصت‌های زیادی را برای صادرات فراهم می‌کنند ولی تاکنون استفاده‌ای از این ظرفیت‌ها نشده است.

این مسئول بخش خصوصی تنوع محصولات تولیدی بخش کشاورزی را جالب توصیف کرد و گفت: علی‌رغم تولید کمی، کیفی و متنوع محصولات کشاورزی ولی متأسفانه تاکنون از ساماندهی صادرات محصولات کشاورزی تولید شده در این استان غافل بوده‌ایم.

منبع : فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد