تاریخ درج خبر : 1391/12/23
کد خبر : ۱۱۷۶۵
+ تغییر اندازه نوشته -

جشنواره چیدمان سفره هفت سین در گچساران

سایت استان: یدالله مرادی / نوروز ریشه در کهن تاریخ باستان و فرهنگ دیر پای ایران دارد و نماد شادی و رویش و نشاط مردم و برخورداری از آئین و سنت های مقبول بشری است که مورد تایید دین متعالی اسلام قرار گرفته بطوریکه در روایات متعدد بر این موضوع تاکید شده است.

نو پوشیدن لباس نو کردن دل و برگرفتن از غبار غم و کینه و بد رفتاری و دوری از گناه است و چیدمان هفت سین آرایش هنر و عشق و محبت است که با ر سوم ویژه ای در هر منطقه شکل می گیرد.تا خانواده ها با مهر و محبت گرد آن آیند و ستون خانوادگی و زندگی اجتماعی را استحکام بخشند .

28

حفظ آئین ها ارزش نهادن به تلاش بشریت و دفاع از هویت فرهنگی و اعتقادی جامعه و احترام به عرف موجه جامعه است که ضرورت دارد تا نسلهای جدید بیش از بیش بانمادها و اصالت و هویت فرهنگی خود آشنا شوند که در عصر تهاجم همه جانبه فرهنگی غرب و مبارزه علیه باورها ی دینی ،ارزشی و اعتقادی جامعه ،توجه به این امور یک نیاز روز می باشد.

در راستای این مهم آموزش و پرورش گچساران با همکاری مدارس دریک ابتکار و خلاقیت ویژه برای اولین بارجشنواره چیدمان هفت سین را به منظور استقبال از نوروز برگزار می نماید. این مراسم که با نشاط و سرور و همزمان با رویش طبیعت شکل می گیرد در روز یکشنبه 27/12/91 از ساعت 9 صبح در محل پارک نفت برگزار می گردد. دراین جشنواره بیش از30گروه 10 نفره دانش اموزی از مدارس نحوه چیدمان سفره هفت سین و آداب و سنن محلی در این رابطه هنر و سلیقه و توانایی خود را به منصه ظهور می گذارند.

همزمان با آن پخت انواع غذاهای محلی همراه با رسوم محلی و ارائه نمایش و موسیقی اجرا میگردد.

تنوع ،زیبایی ،تعدد و گستردگی گروههای شرکت کننده و استقبال بسیار خوب مدیران و مربیان ازاین جشنواره قطعاً مورد استقبال خوب مسافران و مردم شهر واقع خواهد شد.و در پایان از گروههای برتر تجلیل میشود.

نوروز را پاس میداریم چرا که به تعبیر ژرف امام صادق (ع)، نوروز روزی است که خداوند از بندگانش پیمانهایی گرفت تنها خدای یکتا را بپرستند .پس بدانیم و بپذیریم و اهمیت دهیم و به استقبال آن برویم که امام ششم (ع) فرموده اند:

هیچ نوروزی برما نمیگذرد ،مگر آنکه ما در آن روز امید فرج را داریم ،زیرا آن روز از روزهای ما و از روزهای شیعیان ما است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد