تاریخ درج خبر : 1392/08/05
کد خبر : ۱۱۷۷۱۱
+ تغییر اندازه نوشته -

“در نهایت سادگى”

سایت استان: محمد مختاری

(به استقبال نمایشگاه عکس حسن غفاری در تهران)

حسن غفاری, این روزها از آستانه ی تکامل چهل سالگی اش گذشته است . کودک درونش اما ، همچنان بازیگوش و سرکش ، زلال و بی پیرایه، زندگی را به ثبت خاطره ها در گذار عمر ترجمه می کند و می نگارد .در آیینه ی احساس سوژه هایش ، نگاهی بی پرده و انسان مدارموج می زند؛ آفرینشی که برآیند تعامل او با دنیایی از همان جنس است.

15

قریب به چهار دهه همراهی همدلانه درگلستان هنر وکارزار زندگی با حسن، نمایشگاه عکس “کهگیلویه و بویراحمد، دهه هفتاد” بهانه ای شد تا گذشته های نه چندان دور اما با فاصله های بسیار در شکل و رفتار مردمان دیارمان را مرور کنیم. وچون پیش رو هر عکس، شاهدی بر دیوار نمایشگاه گشت و به هزاران زبان در سخن ، کلام الکنم را فرو گذاشته و مناسب تر این دیدم که از دریچه نگاه حسن ، راهی هموار به ناخودآگاه جمعی ناظران این دگردیسی جسته و به کشف و شهود حکمتش در این آیینه ی صیقلی صادق کلامی نابتر بیابم . بی تردید، غایت یک اثر هنری “خلق تاثیر” است، ایجاد حسی که بازنمایی درونیات احساس مشترک تمام آدمیان باشد. ودر این نمایشگاه ، نگاه منحصر بفرد عکاس ، دنیای بی بدیل و عاری از تعلق مردمان کوچ رو حین دو کوچ توامان (جغرافیایی پیدا و اجتماعی ناپیدا )، روایتی روان و ناب را به تماشا گذارده که هر تماشاگری در هر کجای این گردونه ی خاکی ،کامل کننده ی بعد سوم ارتباط منتج به مکاشفه خواهد بود . فرایندی کامل و پر بهره .
ویژگی بارز عکسهای نمایشگاه ، که انتخابشان از میان بیشمار تصاویر ناب حاصل سالها تلاش عاشقانه عکاس ساده هم نبوده، سرشاربودنشان از “هنر” یعنی همان تلفیق “آن” سوژه و “آن” هنرمند، در نهایت سادگی است ، موضوع غالب و اولویت اول تمام این آثار انسان است و چالش های درونی و بیرونی اش ، انسان در حال گذار از سنت به مدرنیته . اما اینبار گذاری ناخواسته و بدون گذشتن از مرحله ی مهم ضرورت،عامل پیچیده ترین مساله ی بشر امروزکه بحرانی لا ینحل را گریبانگیرش کرده ؛ بحران هویت! وملموس تر، گم شدن آرامش طبیعتش در تقابل با تکنولوژی و معادلات رفتاری ناشناخته با این سرعت تصاعدی .
نکته ی قابل تامل و لذتبخش برای خودم، آنهم بعد از عمری رفاقت ، کشف نکته ی عجیبی از حسن هنرمند و خط سومی بود که بی شک بیانش به نابی بیشتر این تاثیر خواهد افزود ، حسن غفاری که همیشه از حافظه ی کوتاه مدتش می نالد، که شاید ضرورتی به استفاده از آن نمی دیده! به سادگی نام اشخاص ، مکان عکس ، موقعیت خاص و تمام جزئیات اکثرعکسهایش را بر زبان می راند و پر واضح که چیست . جز عشق و همه ی اعتقادش به کاری که انجام میدهد، همان که ما هنرش می نامیم چه اینچنین در تار و پودش می تنید و مگر می شود اثری به جوهر عشق دربیاید و موثر نیفتد ؟ چو در تمام این آثار ارزشمند عشق جاریست که مرکبش جان شده و سرشار از روح زندگی .
محمد مختارى
……………………………………………………………………………………………..
نمایشگاه عکسهای سیاه وسفید حسن غفاری

کهگیلویه وبویراحمد دهه هفتاد

روز یکشنبه ۵ آبان ماه از ساعت ۳ تا ۶ عصر
نمایشگاه تا شنبه ۱۸ آبان‌ماه برقرار است.
نشانی : تهران – میدان هفت تیر – میدان بهار شیراز ـ موزه عکسخانه شهر.
تلفکس : ٨٨٨۴٨٩٩٣
این نمایشگاه تقدیم شده است به محقق ونویسنده پیشگام استان کهگیلویه وبویراحمد جناب کى عطاطاهرى بویراحمدى.
حامى این نمایشگاه شرکت محترم نیکونگرش مى باشد
عکسهاى این نمایشگاه حد فاصل سالهاى ١٣٧٠الى ١٣٨٠ با نگاتیو سیاه وسفید و با تعاریف اجتماعى مردم نگارى تولید شده اند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد