تاریخ درج خبر : 1392/08/05
کد خبر : ۱۱۷۹۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -

عکاسی، حافظه تاریخ

سایت استان: افشین شاهرودی*

درسال 1876 جان تامپسون با کتاب «زندگی خیابانی در لندن» پا در مسیری در عکاسی گذاشت که امروزه پس از گذشت یک و نیم قرن طیف بسیار وسیعی از عکاسان همواره آن را دنبال می کنند. آن کتاب که متن آن را آدلف اسمیت نوشته بود مجموعه عکس هایی بود اززندگی روزمره و عادی مردم لندن درعادی ترین شرایط موجود. شاید هیچ هنری به قدر عکاسی -که از آن بعنوان حافظه تاریخ یاد می شود- نمی توانست در آن موقیت از عهده این کار به درستی برآید.

shahrodi-zoomnews1
امروزه عکاسان زیادی در سراسر دنیا به مردم نگاری اشتغال دارند. شاخه ای از عکاسی مستند که سعی دارد بی پیرایه و به دور از تخیل پردازی های هنری، با صحت و امانت داری زندگی مردم را ثبت و ضبط نموده و شرایط موجود را مستند کند. امروزه ما از طریق عکس, با فرهنگ، آداب و رسوم، پوشش و شرایط زندگی پیشینیان آشنا می شویم. عکاسی، مستقیما مارا به دل تاریخ برده است. هیچ چیز در تاریخ یک و نیم قرن اخیر جهان نیست که عکاسی آن را برای ای آیندگان ثبت و ضبط نکرده باشد.

shah81
ما موظفیم که از نسل خود گزارشی به تاریخ بدهیم . امروز حسن غفاری با دوربین خود که آنرا درخدمت ثیت تصویری زندگی عشایر ایران قرار داده سمبل انسان مسئولی است که این وظیفه هنرمندانه را بعنوان عکاس در قالب پروژه عکاسی وسیعی که سال هاست بدان اشتغال داردیعنی عکاسی از عشایر ایران بعهده گرفته و امانت دارانه پیش می برد . عکس های او در آینده به مانند حافظه ای سرشار، اسناد غیر قابل انکاری از زندگی اقوامی است که امروزه در این سرزمین در کنار ما زندگی می کنند و دردنیای سیاست زده امروز معلوم نیست در دهه های آینده چه سرنوشتی را از سر خواهند گذراند.

* نویسنده و مدرس عکاسی و صاحب امتیازی و مدیر مسؤولی فصلنامهٔ «عکاسی خلاق»

منبع:عکاسی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد