تاریخ درج خبر : 1391/12/25
کد خبر : ۱۱۸۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -

لایحه منطقه ویژه اقتصادی گچساران به مجلس رفت

سایتاستان: لایحه “ایجاد مناطق ویژه اقتصادی فسا، گناباد، ابرکوه، زنجان، گچسازان و میبد” که بنا به پیشنهاد نهاد ریاست جمهوری به تصویب هیات وزیران رسیده است، برای طی تشریفات قانونی از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد.
33
در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است:

یکی از ابزارهای لازم برای توسعه صادرات و ایجاد اشتغال در کشور کاهش موانع قانونی است که این امر از طریق تاسیس مناطق آزاد تجاری -صنعتی و ویژه اقتصادی میسر است. لذا به منظور رفع موانع رشد و توسعه و ایجاد رونق اقتصادی در برخی مناطق کشور، لایحه “ایجاد مناطق ویژه اقتصادی گچساران، فسا، گناباد، ابرکوه، زنجان و میبد”برای طی مراحل قانونی تقدیم مجلس می‌شود.

بر اساس ماده این لایحه، به دولت اجازه داده می‌شود در شهرستان‌های فسا، گناباد، ابرکوه، زنجان، گچساران و میبد منطقه ویژه اقتصادی ایجاد کند. مناطق یاد شده بر اساس قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران- مصوب ۱۳۸۴- اداره خواهد شد.
غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران و باشت در مجلس به موکلان خود قول داده بود که این مسئله رابه صورت جدی پیگیری خواهد کرد که با ارئه این لایحه به مجلس، وعده خود را محقق کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • Mohammad گفت:

  از وبلاگتون ممنونم.
  یه سوال،تا چه سالی این لایحه به تصویب میرسه؟

 • حمید گفت:

  اکنون به واقعیت گزارش آقای مومن نسب در همین خصوص در ابتدای خرداد 91 تحت عنوان “تشریح دقیق گزارش کار منطقه ویژه اقتصادی بلیسک گچساران” توجه فرمایید. سایت استان درست است این مطلب در سایت همکار شما عصر دنا درج شده است. ولی انتظار بر این است که شما هم این موضوع را در سایت خود درج فرمایید تا ثابت شود که در درون استان هم سایت ها رفیق هستند و هم فرزندان توانمند ولی گمنامی وجود دارد که وقتی نمایندگان محترم راهکار میگیرند حاضر به یه تقدیر کوچکی در حد یادآوری از آنها نیستند،چون احتمالا نمی خواهند غیر خود کسی مطرح باشد.
  ایجاد منطقه ویژه اقتصادی به صورت جدی از سال 87 در دستور کا ر و برنامه مدیریت استان قرار گرفت، تا اینکه پس از برنامه ریزی و تهیه مقدمات اولیه ازجمله طرح توجیه پیشنهاد ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بلیسک (خشاب) گچساران در مساحت 507 هکتار با ظرفیت تقریبی امکان ایجاد و اجرای 200 طرح در بخش های مرتبط تهیه و در دومین دور سفراستانی رئیس جمهور،به استناد بند الف ماده 3 تشکیل مناطق آزاد مورد تصویب جلسه استانی هیات دولت قرار گرفت .
  عصردنا- محمود مومن نسب : در راستای توجه برخی مدیران محترم به ارایه گزارش تخصصی دقیق لازم می دانم در مورد گفتگوی مدیرعامل محترم شرکت شهرک های صنعتی استان با پایگاه خبری عصر دنا راجع به منطقه ویژه اقتصادی گچساران ، نکات تکمیلی را به صورت اجمال یاد آوری نماییم .
  به استحضار برسد با عنایت به مزیت اصلی استان کهگیلویه و بویراحمد در منابع عظیم نفت ، گاز و از طرفی به منظور پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی ، سرمایه گذاری ، توسعه ارتباطات تجاری بین المللی ایجاد اشتغال مولد و تحرک بخشی به اقتصاد استان ، بحث ایجاد منطقه ویژه اقتصادی به صورت جدی از سال 87 در دستور کا ر و برنامه مدیریت استان قرار گرفت، تا اینکه پس از برنامه ریزی و تهیه مقدمات اولیه ازجمله طرح توجیه پیشنهاد ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بلیسک (خشاب) گچساران در مساحت 507 هکتار با ظرفیت تقریبی امکان ایجاد و اجرای 200 طرح در بخش های مرتبط تهیه و در دومین دور سفراستانی رئیس جمهور،به استناد بند الف ماده 3 تشکیل مناطق آزاد مورد تصویب جلسه استانی هیات دولت قرار گرفت .
  پس از امکان سنجی محل با حضور معاون دبیرخانه مذکور و اخذ استعلامات مربوطه شامل (تخصیص آب ، تا مین برق ، تامین گاز ، تامین خطوط تلفن و اینترنت ، مسایل زیست محیطی ، تامین زمین محل اجرای طرح ،جاده دسترسی ، تهیه طرح توپوگرافی وکالبدی و…) از دستگاههایی اجرایی،مراتب با امضای استاندار وقت در اردیبهشت 89 به دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق تجاری ،صنعتی و ویژه اقتصادی اعلام و نهایتان دبیرخانه مناطق ویژه اقتصادی باعنایت به امکان سنجی صورت گرفته، استعلامات بعمل آمده و مصوبه دولت با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی با گرایش صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به عبارتی (انرژی) موافقت کرد و اکنون طرح مذکورعلاوه بر نیاز به صدور مجوز سند مالکیت به 4 موضوع مهم دیگر تا شروع عملیات اجرایی به شرح ذیل نیازدارد.
  1- انتخاب سازمان مسئول طرح تحت نظر یکی از واحدهای تابعه وزارت نفت و اعلام آن به شورای هماهنگی مناطق تجاری ،صنعتی و ویژه اقتصادی کشور برای طی سایر مراحل قانونی ، همانگونه که اطلاع دارند مراتب ازطریق حوزه برنامه ریزی در دست پیگیری است.
  2- تعیین و انتخاب مجری یا سرمایه گذار توسط سازمان مسئول که فرماندار گچساران در گزارش مزبور تاحدودی به آن اشاره کرد.
  3- اینگونه طرحها به جهت اهمیتی که دارند محل اجرای آن علاوه بر تایید مسئولین ، باید مورد تایید سرمایه گذار هم واقع شود ،چرا که سرمایه گذار است که باید تحت مقررات و ضوابط خاص این طرح ملی را به سامان برساند.
  4-تنظیم لایحه طرح توسط دولت و ارایه به مجلس شورای اسلامی جهت تصویب نهایی
  بنابراین باید پذیرفت که طی کامل فرآیندهای اصلی طرح در صورت پشتوانه قوی و مستمر و به فرض صدور سند و حتی تایید محل اجرا توسط سرمایه گذارشاید قریب به یکسال به طول انجامد تا آماده شروع کار اجرایی گردد لذا انتظار میرود هنگام ارایه گزارش تخصصی به نحوی مطالب را تشریح گردد که در مخاطب توقع منطقی و دقیق ایجاد گردد نه اینکه تصور نماید به محض صدور سند کار اجرا آغاز و صدها شغل ایجاد می گردد.
  به هر حال بنده هم به عنوان یک هم استانی دعا میکنم با تلاش مدیریت ارشد استان در دولت و حمایت منتخبان استان در مجلس و مدیران ذیربط ،این طرح تاقبل از پایان دولت دهم تعیین تکلیف نهایی شده و عملیات اجرایی آن بصورت رسمی آغاز گردد.

پربازديد