تاریخ درج خبر : 1391/12/25
کد خبر : ۱۱۸۴۳
+ تغییر اندازه نوشته -

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج:افزایش چاقی و بیماری‌های قلب و عروق در استان نگران‌کننده است

نبوی زاده هشدار داد:
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج افزایش چاقی، تغذیه نامناسب و رشد بیماری های قلب و عروق در کهگیلویه و بویراحمد را نگران کننده عنوان کرد.
  سید حسام الدین نبوی زاده ظهر پنجشنبه به خبرنگاران گفت: هم اکنون بیماریهای قلبی و عروقی یکی از اصلیترین عوامل مرگ و میر در این استان است.

وی فعالیت بدنی ناکافی و تغذیه نامناسب را از علل ابتلا به این بیماری ها عنوان کرد و افزود: میزان تحرک بدنی در بین مردم این استان به خصوص زنان بسیار کم است که این منجر به دیابت، پوکی استخوان و فشارخون شده است.

نبوی زاده تاکید کرد: لازم است هر فرد در هفته پنج بار و هربار 30 دقیقه ورزش و پیاده روی کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بر فرهنگسازی در این زمینه تاکید کرد و گفت: برگزاری همایشهای پیاده روی از سوی نهادهای مختلف می تواند موجب گرایش بیشتر مردم به ورزش شود.

مصرف گوشت قرمز و میزان چاقی در استان بالاست

وی همچنین مصرف گوشت قرمز را در این استان را بسیار بالا عنوان کرد و اظهار داشت: در عین حال مصرف ماهی به عنوان یک غذای بسیار مفید در استان کم بوده و لازم است حداقل هفته ای دوبار مصرف شود.

نبوی زاده مصرف میوه و سبزی را نیز در این استان کم عنوان کرد و گفت: میوه و سبزی با پایین آوردن فشار خون نقش مهمی در سلامت افراد دارند.

وی بیان داشت: میزان چاقی در این استان به خصوص در میان زنان بالاتر از حد نرمال است که یکی از دلایل آن عدم تحرک و استفاده زیاد از روغنهاست.

نبوی زاده چاقی را یکی از عوامل اصلی ابتلا به فشار خون در افراد عنوان کرد و بیان داشت: استفاده از غذاهای کم کالری و آب پز در جلوگیری از ابتلا به چاقی موثر است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مصرف دخانیات را یکی دیگر از عوامل تهدید کننده سلامت جامعه دانست و تصریح کرد: سالانه 60میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود که با پول آن می توان 10دانشگاه در کشور احداث کرد.

وی با اشاره به برگزاری هفته سلامت از 18 لغایت 24 فروردین 92، گفت: شعار امسال این هفته جدی گرفتن فشار خون است.

نبوی زاده فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در راستای ارتقاء سلامت و تاکید بر روش های زندگی برای تامین سلامتی مردم با موضوع فشار خون، جلب مشارکت مردم و همکاری عمومی در راستای توجه به نقش سلامت و پیشگیری برای داشتن جامعه ای سالم، جلب حمایت سیاستگذاران و مدیران ارشد در پشتیبانی از برنامه های سلامت و آموزش به شهروندان را از جمله برنامه های هفته سلامت عنوان کرد.

منبع : مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد