تاریخ درج خبر : 1391/12/27
کد خبر : ۱۱۹۰۳
+ تغییر اندازه نوشته -

کهگیلویه و بویراحمد تنها استان بدون پارک علم و فناوری

سایت استان: کهگیلویه و بویراحمد استانی که دارای ظرفیت‌های کم‌شمار اعم از طبیعی و استانی برای توسعه است اکنون در ردیف آخرین استان‌های کشور در زمینه ایجاد مراکز رشد بوده و تنها استانی است که پارک علم و فناوری ندارد.

مقام معظم رهبری با تهیه و تدوین سیاست‌های کلی تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی حجت را بر همه فعالان عرصه کار و تولید در کشور تمام کردند و اینک با داشتن چراغ راهی پرنور می‌توانیم در این مسیر حرکت کنیم.

این سیاست‌ها که در 23 بند تهیه و تنظیم شده حاوی تمامی راهکارهایی است که با به کار بستن آن می‌توان به تولید ملی در کشور و به تبع آن حمایت از تولید کننده ایرانی خوشبین بود.

20

مقام معظم رهبری البته در این سیاست‌ها مبنا را بر اقتصاد مقاومتی قرار داده‌اند آن جا که در بند نخست فرموده‌اند بالا بردن قدرت رقابت و افزایش بهره‌وری کاهش هزینه‌ها و بهبود کیفیت تولید.

در این مدل طراحی شده از سوی رهبر حکیم و فرزانه انقلاب، توصیه و تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان بیش از هر چیز به چشم می‌آید که معظم‌له برای نیل به چنین مقصودی قبل از هر چیز ساخت و تکمیل زیرساخت‌ها را پیشنهاد می‌دهند و بر آن تأکید مؤکد دارند.

رهبری معظم انقلاب در این ابلاغیه بر سهم بخش‌های مختلف از جمله بخش خصوصی و تعاونی برای حضور در همه بخش‌ها تأکید فراوان دارند و رفع تبعیض بین این بخش ها را امری لازم می‌پندارند چرا که بخش خصوصی اگر وارد میدان کار و تولید و اقتصاد دانش بنیان شود و حمایت دولت را نیز از خود داشته باشد خواهد توانست با نخبه پروری و ایجاد فضاهای لازم از جمله مراکز رشد ارتباط میان مراکز علمی و صنعت را بیش از آن چه که اکنون هست، افزایش دهد.

در همین راستا برای پی بردن به وجود زیرساخت‌ها و موقعیت استان ما در برهه کنونی در راستای عملیاتی کردن ابلاغیه مقام معظم رهبری با تنی چند از فعالان عرصه علم و دانش و پژوهش در استان کهگیلویه و بویراحمد به گفت‌وگو نشستیم.

کم‌کاری در فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای توسعه اقتصاد دانش بنیان در کهگیلویه و بویراحمد

قبل از هر چیز دکتر سید حسین صابری استاندار کهگیلویه و بویراحمد و مسئول ارشد اجرایی در استان در زمینه سیاست‌های کلی تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی به خبرنگار ما گفت: رهبری اندیشمند انقلاب باز هم مانند همیشه نسخه شفابخشی برای کشور پیچیدند که اگر به درستی و با دلسوزی ما مسئولان به آن‌ها رسیدگی و در نهایت عملیاتی شود وضعیت کشور از نظر اقتصادی در سالیان آینده تغییر خواهد کرد و به جایگاهی که در افق 1404 به آن می‌اندیشیم دست خواهیم یافت.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در همین زمینه گفت: گسترش اقتصاد دانش بنیان نیاز به فراهم آوردن امکانات و شرایط لازم برای تحقیق و پژوهش دارد که همه مسئولان برای تکمیل بنیان‌های آن مسئولیت داریم و هیچ کس نمی‌تواند از زیر بار آن شانه خالی کند.

مسئول ارشد اجرایی در استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان این که مراکز رشد و پارک علم و فناوری زیرساخت اصلی برای نیل به اقتصاد نوین و پویا هستند، اظهار کرد: با اقتصاد سنتی هرگز نمی‌توان به افقی که پیش‌بینی کرده‌ایم دست یابیم.

توجیه دانشگاه یاسوج در زمینه پارک علم و فناوری قابل قبول نیست

وی در ادامه با بیان این که باید هر چه بیشتر به سمت مراکز تحقیق و پژوهش حرکت کنیم، تصریح کرد: برای نمونه لزوم داشتن پارک علم و فناوری برای استان ما در راه رسیدن به خواسته در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان ضروری به نظر می‌رسد.

مسئول ارشد اجرایی در استان کهگیلویه و بویراحمد در همین راستا ابراز کرد: از مسئولان دانشگاه یاسوج در زمینه پارک علم و فناوری و نبود آن در استان سؤالی پرسیدم که به نظر من پاسخ آن‌ها غیر قابل توجیه بود.

صابری ادامه داد: نباید در استانی که این همه زمین خوب دارد از کمبود زمین برای یک کار تحول آفرین بنالیم و به نظر من ابدا این توجیه آن‌ها پذیرفتنی نیست چرا که در همین بلوار پاسداران می‌توانند در زمینی که دارند ساختمانی چند طبقه احداث کنند که ما نیز آن‌ها را کمک می‌کنیم.

صابری ادامه داد: به آن‌ها حتی پیشنهاد داده‌ام که شما بیایید پس از این که ساختمان را تکمیل کردید از دو درب برای آن استفاده کنید که یکی رو به دانشگاه برای دانشجویان باشد و دیگری رو به خیابان که با اتمام کار دانشجویان در آن مردم و جوانان بتوانند از آن استفاده کنند.

پارک علم و فناوری پاتوقی برای نخبگان و فرهیختگان در راستای تبادل اندیشه‌هاست

وی پارک علم و فناوری را پاتوقی برای فرهیختگان و نخبگان دانست و گفت: در مراکز رشد نخبگان در چنین فضاهایی که حتی محقر نیز به نظر می‌رسند جمع می‌شوند و در خانه دوم خود به کار پژوهشی مشغول می‌شوند که اگر می‌خواهیم استان کهگیلویه و بویراحمد از وضعیت کنونی و اقتصاد سنتی خارج شود باید قبل از هر چیز به توسعه و ترویج مراکز رشد بپردازیم.

صنعت و اقتصاد استان ما به مراکز علمی متصل نیست

این مسئول که خود دانشگاهی است و بزرگترین افتخار در زندگی را اتصال به مراکز علمی می‌داند با انتقاد از وضعیتی که در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد، می‌افزاید: متأسفانه به هر دلیل اقتصاد و صنعت در استان ما متصل به مراکز علمی و پژوهشی نیست تا بتوان با این زنجیره و حلقه اتصال اقتصاد دانش بنیان را پی‌ریزی کرد و امروز وظیفه همه فرهنگ‌سازی در این زمینه است که کار رسانه‌ها و رسالت آن‌ها در این وادی سنگین به نظر می‌رسد.

وی اقتصاد استان ما را علمی ندانست و گفت: رهبری معظم انقلاب در ابلاغیه خود در 23 بند در چندین جا بر اقتصاد دانش بنیان تأکید دارند و اعتقاد معظم‌له بر این است که حل بسیاری از بحران‌های اقتصادی تنها از دست شرکت‌های دانش بنیان برمی‌آید.

در ساخت و تکمیل مراکز رشد از کشور عقبیم

به همین منظور و برای پی بردن به نیازهای استان در راستای عملیاتی کردن فرمان 23 ماده‌ای مقام معظم رهبری به سراغ مدیر یکی از مراکز مهم علمی کشور در این استان یعنی موسویان رئیس جهاد دانشگاهی رفتیم و نظر وی را در این زمینه برای چگونگی تحول در استان جویا شدیم.

رئیس جهاد دانشگاهی استان کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه با بیان این که تا سال 1404 اقتصاد کشور باید دانش محور باشد، تصریح کرد: راه ورود به اقتصاد دانش‌محور و بستر تحقق آن شرکت‌های دانش‌بنیان هستند.

بستر مناسب برای اقتصاد دانش محور ایجاد مراکز رشد است

رئیس جهاد دانشگاهی استان کهگیلویه و بویراحمد رسیدن به خواسته‌های خود در استان برای نیل به اقتصاد دانش محور را ایجاد مراکز رشد عنوان کرد و گفت: در این زمینه دولت حمایت‌های مادی و معنوی خوبی در سطح کشور از استان‌ها داشته ولی هنوز برای من معلوم نیست چرا در استان ما این اقدام به خوبی انجام نشده است.

این مسئول اقتصاد بر پایه علمی را موفق دانست و گفت: نوآوری در شرکت‌های دانش‌بنیان جایگاه ویژه‌ای در این چرخه دارد.

در تکمیل مراکز رشد استان ما 60 سال از دنیا عقب افتاده است/ ابزار توسعه فقط ساختن شهرک صنعتی نیست

رئیس جهاد دانشگاهی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: کشورهایی که اکنون در سطح دنیا در زمینه اقتصادی پیشرفت کرده‌اند با تهیه و تدارک زیرساخت‌های لازم مراکز رشد به این توسعه دست دست یافته‌اند و همراه با شهرک‌های صنعتی شهرک‌های پژوهش و تحقیق را نیز فراهم کرده‌اند.

موسویان افزود: در همه کشورهای پیشرفته دنیا در کنار شهرک‌های صنعتی پارک علم و فن‌آوری نیز احداث شده است چرا که به اقتصاد و صنعت دانش‌محور و اقتصاد دانش بنیان اعتقاد دارند و ما نیز برای خارج شدن از قالب‌های سنتی نیاز به این افعال و اعمال داریم.

این مدیر دانشگاهی و رسانه‌ای در استان کهگیلویه و بویراحمد که خود مدیریت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) را بر عهده دارد، تصریح کرد: دولت برای توسعه مراکز رشد امکانات می‌گذارد و برای پیشبرد اهداف آن‌ها وام می‌دهد و حمایت معنوی می‌کند و آن‌ها را به مراکز صنعتی متصل می‌کند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان کهگیلویه و بویراحمد با ذکر این مهم که اگر دانش نیاید و جای آن فقط در قفسه کتابخانه‌ها باشد به اقتصاد دانش محور هیچ کمکی نمی‌کند، تصریح کرد: نباید با کارهایی که انجام نمی‌دهیم زمینه فرار نخبگان را فراهم سازیم.

ایده نخبگان را تبدیل به پدیده کنیم/حفظ نخبگان تنها وظیفه بنیاد نخبگان نیست

این مسئول با بیان این که لازم است ایده نخبگان خود را تبدیل به پدیده کنیم، تصریح کرد: برای حفظ نخبگان نباید تنها به یکی یا دو دستگاه و نهاد هم‌چون بنیاد نخبگان تکیه کرد چرا که نخبه‌پروری وظیفه همه مسئولان است.

تنها استانی که پارک علم و فناوری ندارد

موسویان با ابراز تأسف از این که تنها استانی هستیم که پارک علم و فناوری نداریم، افزود: در بسیاری از استان‌ها دولت بسیار خوب کار کرده و نمایشگاه‌های علمی و پژوهشی توانسته‌اند بسترهای مناسب را برای ایجاد شرکت های دانش بنیان فراهم سازند.

وی گفت: باید در استان ما نخبگان حمایت شوند و اگر بفهمند مورد توجه هستند گرایش آن ها به سمت کار و تولید و ایجاد پدیده ها بیشتر می شود.

بخش بهداشت و سلامت کهگیلویه و بویراحمد بی‌نیاز از مراکز رشد نیست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان کهگیلویه و بویراحمد در همین زمینه معتقد است که بخش سلامت و بهداشت به عنوان یکی از عرصه‌های مهم زندگی بشری بی‌نیاز از شرکت‌های دانش بنیان نیست.

دکتر سید حسام‌الدین نبوی‌زاده با ابراز این سخن ادامه می دهد: برای نمونه پارک علم و فناوری محلی است که محققین می‌توانند ایده‌های خود را به صورت آزمایشی و در مقیاس کوچکتر اجرا کنند و اگر هم در این اماکن نتوانستند بروز دهند ضرر نکرده‌اند و می‌توانند در مقیاسی بزرگتر در سطح جامعه آن را اجرا کنند.

وی با بیان این که به هر حال اگر مسائل پژوهشی در مرحله طرح بمانند ارزشی ندارند, افزود: اکنون در استان یک حلقه مفقوده داریم که بتواند تحقیق ها و پژوهش ها را به مرحله عمل برساند.

این مسئول دانشگاهی مراکز رشد را تنها مختص به مراکز دانشگاهی نداست و گفت: مراکز غیر دانشگاهی هم می‌توانند از آن‌ها برای نیل به اقتصاد دانش‌محور استفاده کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به صنعتگران اشاره کرد.

نخبگان چشم‌انتظار گسترش مراکز رشد

در همین راستا به سراغ رئیس بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد نیز رفتیم و از اوضاع و احوال مراکز رشد و همچنین چشم‌انداز اقتصاد دانش‌بنیان از وی وضعیت کنونی استان را جویا شدیم.

دکتر علی مرادی که با حرارت خاصی از لزوم توجه به مراکز رشد و پارک علم و فناوری سخن می گفت، افزود: مراکز رشد جایگاه نخبگان است و خانه دوم آن‌ها به شمار می‌رود.

رئیس بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد به مانند استاندار این استان اقتصاد کنونی استان را سنتی می داند و می‌گوید: اگر همواره و از هر تریبونی به توسعه و پیشرفت استان در زمینه اقتصادی می‌پردازیم باید دانست که این توسعه با مکانیزم‌های سنتی قابل حصول نیست.

مرادی معتقد است تنها راه برای بیرون آمدن از وضعیت کنونی و رفع محرومیت‌ها در عرصه اقتصادی میدان دادن به اقتصاد دانش‌بنیان است که همین امر به نیروی انسانی توسعه یافته نیاز دارد.

وی توسعه یافتگی نیروی انسانی را در گرو تعامل با مراکز رشد می‌داند و خاطرنشان می کند: تنها استانی هستیم که تنها یک مرکز رشد در دانشگاه یاسوج داریم و ای وضعیت اصولا مناسب برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان نیست.

این مسئول پارک علم و فن‌آوری را یکی از مراکز مهم رشد می‌داند که قادر به فعلیت درآوردن ایده‌ها بوده و می‌گوید: متأسفانه باز هم رکوردی دیگر برای استان ما خواهد بود که در میان همه استان‌های کشور تنها ما پارک علم و فناوری نداریم.

مرادی دستورات رهبری معظم انقلاب را فصل‌الخطابی برای بها دادن به این‌گونه مراکز می‌داند و خود و مجموعه زیر نظر خود را آماده هرگونه تعامل با سایر دستگاه‌ها و مراکز برای قدم برداشتن در راه اقتصاد دانش بنیان می‌داند.

نتیجه گیری نهایی این که صنعت و اقتصاد استان ما به مراکز علمی متصل نیست، در ساخت و تکمیل مراکز رشد از کشور عقبیم، بستر مناسب برای اقتصاد دانش محور ایجاد مراکز رشد است و دست آخر این‌که باید در راه رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان از هزینه کردن‌ها نهراسیم و مطمئن باشیم که با سرمایه‌گذاری در این بخش خواهیم توانست در مدت زمانی نه چندان طولانی وضعیت کنونی استان خود را در محورهای توسعه هم‌طراز با شاخص‌های خوب کشوری کنیم.

منبع:فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد