تاریخ درج خبر : 1392/08/07
کد خبر : ۱۱۹۸۲۳
+ تغییر اندازه نوشته -

اولین سالگرد ارتحال آیت الله ملک حسینی 14 آبانماه در یاسوج برگزار می شود

سایت استان: : معاون سیاسی و امنیتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد از برگزاری مراسم یکمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی ملک حسینی(ره) در یاسوج خبرداد.

فتاح محمدی صبح سه شنبه به خبرنگاران گفت: مراسم سالگرد آن عالم ربانی روز سه شنبه ۱۴ آبانماه سال جاری از ساعت 14 و 30 دقیقه تا ساعت 16 و 30دقیقه در مصلای شهر یاسوج برگزار خواهد شد.

301

وی بیان کرد: در این مراسم یکی ازعلمای برجسته کشور به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.

محمدی با اشاره به علاقه مردم به مرحوم آیت الله العظمی ملک حسینی تصریح کرد: مردمی بودن یکی از ویژگیهای آیت الله العظمی ملک حسینی(ره) بود و براین اساس این مراسم همچون سایر مراسم مربوط به آن فقیه فقید با مشارکت گسترده مردم برگزار شود.

وی بیان داشت: مراسم مشابهی نیز در سایر شهرستانهای استان با حضور گسترده مردمی برگزار خواهد شد.

302

معاون استاندار به برنامه های پیش بینی شده در مراسم سالگرد ارتحال آن عالم ربانی اشاره کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه عکس از زندگی و مراسم تشییع بی نظیر پیکر آن مرحوم و نمایشگاه خوشنویسی دست نوشته های آیت الله ملک حسینی(ره) از جمله برنامه هایی است که درحاشیه مراسم برگزار خواهد شد.

وی بیان داشت: همچنین کتاب خاطرات آن مرحوم از مبارزات انقلابی و فیلم مستندی از زندگی ایشان و مبارزات قبل از انقلاب در این روز رونمایی خواهد شد.

محمدی اظهار داشت: طی روزهای آینده میزگردهایی نیز با حضور شخصیتهای ملی و استانی در خصوص ابعاد شخصیتی آن فقیه مجاهد در رسانه استانی برگزار خواهد شد.

وی از عموم مردم استان برای شرکت در مراسم سالگرد نماینده فقید ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد دعوت به عمل آورد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید کرامت الله ملک حسینی در سال 1303 هجری شمسی در روستای گوشه از توابع شهرستان بویراحمد در جوار حرم جدش، امامزاده قاسم (ع )، چشم به جهان گشود.

خانواده اش چندین قرن در اقلیم عشایر جنوب، پاسدار شرع نبوی ومروج دین و احکام الهی و مربی و در خدمت مردم نجیب و شریف منطقه و مأمن دادخواهان در مقابل ستم و مانع متجاوزین به حریم مظلومان بوده اند.

او پس از پایان تحصیلات ابتدائی در تل خسرو در سال1315 به شیراز رفته و ضمن گذراندن کلاس سوم متوسطه، به فراگیری علوم دینی پرداخت.

303

وی از سال 1325 به قم عزیمت کرد و قریب به 16 سال را در محضراستوانه های فقاهت و اساتید مبارز از جمله آیت الله العظمی بروجردی، مرحوم آیت الله آقا سید محمد تقی خوانساری، مرحوم آیت الله حجت کوهکمری و مرحوم آیت الله سید دامادیزدی گذراند و حدود 9 سال در حوزه تدریس امام خمینی از مسجد محمدیه تا مسجد سلماسی،مشغول به تحصیل شد و تقریرات درس او را به رشته تحریر در آورد که بدین جهت موردعنایت و توجه خاص حضرت امام (ره ) قرار می گرفت.

در سال 1340 به درجه اجتهاد نائل و در اواخر عمر با برکت آیت الله العظمی بروجردی به صلاحدید ایشان به شیراز عزیمت کرد و در مدرسه خان ( امام قلی خان) به تدریس طلاب علوم دین پرداخت.

از سال 41 پس از خروش و قیام خمینی کبیر (ره ) و به تأسی از استاد خود به صف انقلابیون پیوست

.

وی که یکی از مضروبان حادثه حمله رژیم طاغوت به مدرسه فیضیه قم بود، به موجب بخش به دست آمده از اسنادساواک، ارگان امنیتی انتظامی سابق به زعم آن ها از جمله خطرناکترین شاگردان امام واز افراطی ترین روحانیون تحت مراقبت بود.

تعقیب مداوم و لحظه به لحظه در مسافرتها و بازدیدها به خصوص هنگام ورود به عرصه ایلات و عشایر، تعرض های مکرر به مدارس و بیت ایشان، متواری بودن 7ماهه، احضار و بازداشت و بازجوئیهای سخت گیرانه، تعطیل کردن مدرسه علمیه و حوزه تدریس توسط رژیم، همگی نمونه ای از سوابق مبارزاتی اوست.

در چند ماهه آخر حیات رژیم، در تجمعی که به دعوت ایشان و با حضورگسترده مردم در مسجد حبیب شیراز صورت گرفت، در حین سخنرانی تند و انقلابی سخنران مراسم، با یورش وحشیانه عمال رژیم از زمین و هوا که منجر به شهادت و مجروح شدن چندین نفر شد به زندان عادل آباد منتقل شد که پس از بروز واکنش شدید و اعلان جنگ عشایر بویراحمد به رژیم و اعتراضات آنها از زندان آزاد شد.

پس از آزادی برای تسریع در روند شکل گیری مبارزات مردم غیور استان به یاسوج آمد و به هدایت و پیگیری تظاهرات پرداخت.

آیت الله ملک حسینی (ره) نماینده فقید مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و نماینده ولی فقیه در استان، در سحرگاه جمعه 12 آبانماه سال 91 پس از تحمل دوره ای بیماری و در آستانه عید ولایت مولایش امیر المومنین علی(ع) در شیراز دعوت حق را لبیک گفت و در جوار حرم مطهر جدش امام زاده شاه قاسم(ع) در یاسوج آرام گرفت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد