تاریخ درج خبر : 1392/01/06
کد خبر : ۱۲۱۸۰
+ تغییر اندازه نوشته -

سرو کهنسال روستای لار از توابع شهرستان باشت

سایت استان: در 40 کیلومتری جنوب غربی شهرستان باشت از توابع کهگیلویه و بویراحمد و در روستایی به نام لار، درخت سروی وجود دارد که بنا به تأیید کارشناسان و همچنین آزمایش‌هایی که انجام شده، قدمتی حدود 2 هزار و 770 سال دارد.

03

در 40 کیلومتری جنوب‌غربی شهرستان باشت و در روستایی به نام لار، درخت سروی وجود دارد که بنا به تأیید کارشناسان و همچنین آزمایش‌هایی که توسط گروه پژوهشی فناوری زیست بوم‌های طبیعی پایدار به مدیریت دکتر سودابه علی‌احمد کروری بر روی آن انجام شده و این آزمایش‌ها به تأیید رسیده، قدمتی در حدود 2 هزار و 770 سال دارد.

یکی از اهالی روستای لار در همین زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گچساران اظهار کرد: مدارک و شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این سرو قدمت بسیار بالایی دارد و از طرف مؤسسه ایران باستان به عنوان قدیمی‌ترین درخت سرو ایران شناخته شده است.

محمد ناصح‌فرد افزود: این سرو بازمانده از آیین باستان زرتشت بوده و در سال 90 به ثبت آثار ملی رسید و همچنان از سلامت نسبی برخوردار است.

04

وی با بیان اینکه بنابر مدارک و همچنین آزمایش‌های انجام شده، قدمت سرو روستای لار 2 هزار و 770 سال است، یادآور شد: آبان‌ماه سال 87 گروه پژوهشی فناوری زیست بوم‌های طبیعی پایدار به روستای لار آمدند و نمونه‌برداری و آزمایش‌هایی را بر روی درخت سرو این روستا انجام دادند و پس از انجام نمونه‌برداری و آزمایش‌ها که 18 ماه به طول انجامید، نتیجه اعلام و مشخص شد که این درخت قدمتی در حدود 2 هزار و 770 سال دارد و از کهنسال‌ترین درختان سرو ایران است.

ناصح‌فرد ادامه داد: درخت سرو روستای لار که در مجاورت با امام‌زاده سید محمد باقر (ع) فرزند سید عیسی (ع) قرار دارد، بلندای آن 40 متر و قطر آن 7 متر و 40 سانتیمتر است.

وی بیان کرد: منبع تأمین آب این سرو به صورت طبیعی و اطراف آن با سنگ حصارکشی شده و هم‌چنین آثار تاریخی و باستانی هم‌چون آتشکده زرتشتیان، گنبدها و آب انبارهای قدیمی و قبرستان قدیمی مخصوص زرتشتیان در اطراف آن قرار دارد.

ناصح‌فرد گفت: این مکان می‌تواند بسیاری از گردشگران را به خود جذب کند ولی متأسفانه به دلیل مشکلاتی هم چون جاده ارتباطی آن، ناشناخته مانده است.

وی ابراز امیدواری کرد که مشکلات پیش روی برای جذب مسافران و گردشگران به این مکان هرچه سریع‌تر رفع شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • مصطفی خوشنویس گفت:

    با سلام و درود خدمت شما، مصطفی خوشنویس عضو هیات علمی و مجری طرح شناسایی، معرفی و تکثیر درختان کهنسال ایران در مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور هستم. تا کنون 658 درخت کهنسال را در ایران در 23 استان کشور بررسی و اطلاعات آنها را ثبت نموده‌ام. ولی درختان کهنسال این استان را بازدید نکرده‌ام آنچه از معرفی این سرو از روی تصویر و مطلب آن درک کردم اختلافات فاحشی دیدم که جا دارد بررسی مجدد شود. طول درخت به هیچ عنوان 40 متر نیست. قطر آن (اگر منظور تنه آن باشد) نیز بسیار زیاد آورده شده است. 7/40 متر برای این درخت باورکردنی نیست یعنی 2 برابر سرو ابرقو. تلفن تماس من 09123607256 منتظر تماس شما هستم.

پربازديد