تاریخ درج خبر : 1392/01/19
کد خبر : ۱۲۴۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

بررسی تاریخچه احیا چشمه بلقیس چرام

سایت استان: باغ چشمه بلقیس از زمان گذشته تا قبل از سال 1324 هجری شمسی بیشه زاری بود از انواع درختان تنومند جنگلی و همچنین محل جانوران وحشی دارای چشمه سارهای فراوان بوده که آب گوارا و زلال آن از لابه لای سنگها و شکاف های کوه مشرف به آن بیرون میتراوید که در اصطلاح محلی به سربیشه معروف بود .

122

از سال 1324 به بعد دو برادر از کلانتران منطقه چرام به نامهای اسکندر خان چرامی و جان محمد خان چرامی با توجه به کمبود امکانات و ابزارهای لازم آن زمان و محدودیت های فراوان با صرف وقت و هزینه بسیار زیاد بنیان احیاء و عمران و آبادانی آن را گذاشتند و با قطع درختان جنگلی زائد و ریشه کنی آنها در طول سالیان متمادی و باز کردن معابر و مجاری آب چشمه ها و نهرها و احداث کانالها و ایجاد استخر در حد توان خود اقدامات بسیار شایسته ای انجام دادند و نام چشمه بلقیس را بر آن گذاشتند.

این مکان از آن زمان تا کنون یکی از پر جاذبه ترین باغهای سنتی ایرانی و از پر رونق ترین مکانهای دیدنی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد و جنوب ایران شناخته میشود که برآیند تلاش و سعی این دو برادر و نمادی از توجه آنها در زمینه توسعه و ترویج فرهنگ کشاورزی در منطقه بوده است .

حال بعد از سالها از احداث این باغ رویایی و زیبا بر آن شدیم که با جان محمد خان چرامی برادر اسکندرخان چرامی و یکی از احیا کنندگان آن به گفتگو بنشینیم و در جریان چند و چون ساخت و مشکلات سر راه آنها برای احداث این مکان تفریحی قرا بگیریم .

2020

آنچه می خوانیم متن کامل گفت و شنود با ایشان است .
*** بفرمایید ایده ساخت باغ در چه سالی و به وسیله چه کسی و چگونه به وجود آمد ؟

ایده ساخت این باغ در سال 1323 به ذهن من و برادرم رسید .

در آن زمان این نقطه بیشه زاری بود که پر بود از درختان بید و زبان گنجشک و و دیگر درختان بلا استفاده که به محل امنی برای حیوانات وحشی تبدیل شده بود که این حیوانات باعث شده بودند زراعت منطقه به حالت نیمه تعطیل در بیاید . به یاد دارم که درسال 1323 یک قلاده پلنگ به دو نفر از اهالی منطقه حمله کرد که باعث مرگ یکی و زخمی شدن دیگری شد .

این شد که ما به فکر استفاده از این محل وتبدیل آن به باغ و زمین کشاورزی شدیم به همین دلیل این بیشه زار را به دو قسمت تقسیم کردیم که قسمت بالا را خودمان برداشتیم و قسمت پایین را به مردم محلی واگذار کردیم .

در ابتدای کار به دلیل سختی کار مردم از پذیرفتن این زمینها امتناع میکردند ولی ما با تشویق آنها را راضی به پذیرفتن این زمینها کردیم .به دلیل کمبود وسایل کشاورزی برای ریشه کنی درختان موجود مجبور بودیم به وسیله تنها تراکتور موجود در منطقه این درختان را با طناب به این تراکتور میبستیم و آنها را از ریشه در می آوردیم .

چون کار ریشه کنی درختان بسیار سخت بود و ما وسیله لازم را نداشتیم خود بنده به آغاجری رفتم و خدمت رئیس اداره کشاورزی رسیدم و از وی درخواست ادوات کشاورزی کردم . در آنجا به کمک آقای باور مدیر روابط عمومی شرکت نفت توانستم 10عدد بیل 10 عدد کلنگ و مقداری سیم بکسل تهیه کردم که وی بابت آنهاحاضر به گرفتن مبلغی نشد که ما برای تشکر از لطف ایشان دو حلب روغن محلی و عسل به وی دادیم .

*** ساخت باغ چند سال طول کشید ؟

از شروع عملیات احداث باغ تا پایان آن 5 سال طول کشید .

*** چه تعداد از مردم منطقه در کار احداث باغ با شما همکاری میکردند ؟

باور بفرمایید هر روز تعداد زیادی از مردم چرام از طوایف مختلف داوطلبانه برای همکاری در ساخت باغ با ما همکاری میکردند ولی به طور دائم 15 تا 20 نفربه صورت روزمزد مشغول بودند که حقوق کارگر در آن زمان 2 تومان بود .

*** آیا این زمین از قبل به شخص خاصی تعلق داشت ؟

اصلا هیچ کس در این زمین نفعی نداشت و متعلق به دولت بود . در آن زمان فقط چند خانه متروکه روی تپه مشرف به باغ بود بقیه مردم به دلیل ترس از حیوانات وحیوانات وحشی در کنار قلعه ساکن شده بودند .

*** چگونه کار طراحی باغ را به شکل امروز انجام دادید ؟

چون چشمه ها به طور پراکنده داخل بیشه پخش شده بودند و دسترسی به آنها کار بسیار مشکلی بود ما با ایجاد کانالهای بزرگ آب این چشمه ها را به هم وصل کردیم .

در سال 1340 که خط لوله آب چرام در حال انجام بود از انها چند عدد لوله مستهلک گرفتیم و تمام چشمه ها را به صورتی که امروز میبینید به هم وصل کردیم .

*** ساخت استخر وسط باغ ایده چه کسی بود ؟

در زمانی که کار ریشه کنی درختان به پایان رسید در همین محل استخر کنونی محلی بود که از خاک و سنگ پر شده بود وقتی که کارگران این مواد را تخلیه کردند متوجه وجود استخر بسیار قدیمی اما کوچتر از استخر کنونی شدیم که نشان میداد این مکان در زمان های بسیار دور محل تفرجگاه پادشاهان زمان بوده است .

بعد از کشف این استخر ما به فکر احیاء استخر قدیمی اما در اندازه ای بزرگتر شدیم که بعد از مدتی استخر کنونی ساخته شد .

*** با توجه به کمبود ماشین آلات در آن زمان مصالح لازم را چگونه به محل میرساندید ؟

در سال 1326 که گردان مهندسی ارتش شروع به ساخت جاده دوک کرده بود مردم چرام به صورت داوطلبانه برای ساخت جاده چرام به همکاری با این گردان کردند که بعد از ساخت جاده به وسیله ماشینهای ارتش مصالح لازم را به محل باغ میرساندیم

*** باغ در چه سالی افتتاح شد ؟

در سال 1335تا 1336 به بهره برداری کامل رسید .

*** گلها و درختان موجود در باغ را از کجا تهیه کردید ؟

خودم دوبار به کرج رفتم و تعداد دو کامیون از انواع درختان و گلهای زینتی موجود در کشور را انتخاب کردم و به باغ انتقال دادیم . همچنین مدیر کل وقت ترویج کشاورزی ایران آقای مهندس موسوی که اهل بهبهان بود به ما کمک بسیاری کرد و هر نوع درخت و گل زینتی جدیدی که وارد کشور میشد را تهیه میکرد و برای ما میفرستاد .

تنوع زیبایی گلها و درختان باغ به حدی بود که بسیاری از دوستان که برای دیدن باغ به چرام می آمدند اعتراف میکردند که این نوع از گلها و درختان را فقط در خارج از کشور دیده اند .

*** قدیمی های شهر میگویند که میوه های باغ تا سال بعد روی درختان باقی میماند این امر صحت دارد ؟

محوطه باغ که حدود 1000 متر در 500 متر عرض دارد در زمستان که برودت هوای منطقه باعث سرمازدگی درختان منطقه میشد بخار آب چشمه های موجود درباغ از یخ زدن درختان جلوگیری میکرد و در تابستان نیز به دلیل خنک بودن هوای باغ درختان موجود در باغ در تمام فصول سال سرسبز و دارای میوه بودند .

*** آیا محصول باغ به فروش میرسید ؟

حتی یک کیلو از محصول باغ به فروش نرسید . محصول باغ صرفا برای زیبایی روی درختان باقی میماند و میهمانان و مردم محلی که به باغ می آمدند در خود محوطه باغ از آن استفاده میکردند. ما قانونی داشتیم که هر کسی به باغ می آمد هرچقدر میخواست میتوانست از محصول باغ استفاده نماید ولی حق خروج میوه ها را از باغ نداشت که این خود یکی از دلایل دیگر ماندگاری میوه ها بود .

*** نگهداری از باغ در گذشته بهتر صورت میگرفت یا امروز ؟

از سال 1345 به بعد سالی 20 کامیون کود حیوانی از بردیان و تنگ پیرزال می آوردیم و به وسیله 4 باغبان ثابتی که در باغ بود پای درختان ریخته میشد و به بهترین نحو از درختان مواظبت میشد اما الان میبینیم که بسیاری از درختان به دلیل بی توجهی از بین رفته اند و بقیه نیز در حال نابودی هستند .

الان میبینیم مردم برای چیدن میوه های کال درختان شاخه های آنها را میشکنند وکسی هم نیست که کوچکترین تذکر رابه آنها دهد این روزها اصلا کسی به فکر حفظ درختان باغ نیست و اگر به همین شکل پیش برود شاهد نابودی کل باغ خواهیم بود .

*** چه شد که نام بلقیس را برای باغ انتخاب کردید ؟

در افسانه های کهن ایرانی بلقیس به عنوان یکی از زیباترین زنهای ایران معروف بود ما هم با الهام از این افسانه به خاطر زیبایی بی نظیر این باغ نام بلقیس را برای آن انتخاب کردیم که که بعدها به چشمه بلقیس معروف شد .

*** اگر به گذشته باز گردید باز هم این باغ را احداث میکنید ؟

صد در صد .ما معتقدیم این باغ برای پیشرفت چرام احداث شد چون بعد از احداث آن میهمانان کشوری و لشکری زیادی برای تفریح به باغ آمدند که این خود فرصت بسیار مناسبی برای ما بود که مسائل و مشکلات و کمبودهای منطقه را با آنها در میان بگذاریم و به این شکل این مشکلات خیلی سریع حل میشدند .

*** به یاد دارید چه میهمانان مهمی به باغ آمدند ؟

(دکتر اقبال نخست وزیر وقت) _ (مهندس ریاضی رئیس مجلس) و تعداد زیادی از مسئولین لشکری

*** در گذشته شما هزینه ای برای ورودی به باغ دریافت میکردید ؟

هیچ وقت هزینه ای از شخصی یا ارگانی نمیگرفتیم .

حتی شرکت نفت برای برگزاری جشنها و نشستهای خود از ما اجازه میگرفت و ما بدون دریافت هزینه اجازه برگزاری مراسمات آنها را میدادیم چون در این مراسمات میهمانان سرشناسی شرکت میکردند که ما با دیدار با آنها مشکلات منطقه را برطرف میکردیم .

*** همانطور که میدانید تا سال 41 فرمانداری کل در چرام مسقر بود چه اتفاقی افتاد که فرمانداری کل به یاسوج منتقل شد ؟

در سال 1326 قرار بود دکتر اقبال به بهبهان بیاید ما 20الی 30 نفر از محترمین محلی را به خرج خودمان به بهبهان بردیم و به نخست وزیر گفتیم که کهگیلویه با این همه جمعیت هنوز از داشتن بخشدار محروم است .

از وی خواستیم که به کهگیلویه که این همه جمعیت دارد فرمانداری اعطا کنند دکتر اقبال به آقای نویی فرماندار وقت بهبهان دستور داد که به کل منطقه سفر کند و بهترین نقطه را انتخاب کرده و به دولت اعلام کند تا دولت به آن نقطه فرمانداری اعطا کند .

آقای نویی از طریق آرو به چرام آمد و از آنجا به سرفاریاب و لنده و تل خسرو در یاسوج سفر کرد و برگشت این سفر حدود 20 روز به طول انجامید .در گزارشی که ایشان به تهران ارسال کردند منطقه تل گرد چرام را به عنوان بهترین نقطه هم از لحاظ آب و هوا و هم از لحاظ امنیت انتخاب کرده بودند بدین ترتیب فرمانداری به چرام اعطا شد و اولین فرماندار که آقای انوری نام داشت آمد ودر چرام مستقر شد .

بعد ازمدتی آموزش و پرورش و برخی دیگر از ادارات نیز در شهر مستقر شدند که این مساله باعث شده بود چرام روز به روز به سمت پیشرفت حرکت کند .

در سال 1341که مساله توت نده و آن غائله به وجود آمد شاه دستور داد که فرمانداری در نقاطی مسقر شود که شورشیان و غارتگران موجب دردسر برای دولت و مردم عادی شده بودند .

ما وقتی در جریان این جابجایی قرار گرفتیم با سرلشکر امین آزاد که در کردستان بود ملاقات کردیم و از وی کمک خواستیم که اجازه انجام این کار را ندهد .به همراه وی به تهران عزیمت کردیم و به ملاقات فردوست رفتیم . فردوست به ما گفت آقایان چرامی شخص شاه دستور داده اند که فرمانداریها در نقاطی مستقر شوند که شورش و غارتگری زیاد است و غارتگران زندگی مردم عادی را دچار مشکل کرده اند .

ما هم که تا قبل از شنیدن این مساله طومارهای زیادی تهیه کرده بودیم با شنیدن دلیل اصلی کار از زبان فردوست دیگر پیگیر ماجرا نشدیم تنها دلیل انتقال فرمانداری از چرام به یاسوج غارتگری شورشیان بود و دیگر حرفها و شایعاتی که پیرامون این مساله می شنوید اصلا صحت ندارد .

دولت نیز برای دلجویی کردن از ما خواست سازمان عمران را که در آن زمان سازمان بسیار پولداری بود را به چرام ببریم و در آنجا مستقر کنیم .ما هم به اهالی گفتیم ولی مخالفت کردند و حاضر به دادن زمین برای استقرار این سازمان را ندادند .

ما هم رفتیم به روستای فشیان و به حاج فرج اله گفتیم و ایشان پذیرفت و زمین مورد نیاز را در اختیار سازمان قرار داد که گاوداری عظیمی احداث شد و خود ما هم باغ عمران را به سازمان اعطا کردیم که برای ترویج کشاورزی در منطقه مورد استفاده قرار میگرفت .

*** کلام پایانی ؟

بسیار تشکر میکنم از شما که برای تنویر افکار عمومی در استان تلاش بسیاری انجام میدهید امیدوارم همیشه در کارهایتان بیش از پیش موفق باشید .

منبع:عصردنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مرد را به راستی میشناسند گفت:

  باسلام خدمت همه زحمت کشان عرصه رسانه
  برادران حقیقت کامل را نگفته اند و بیشترش دروغ محض میباشد
  این حرفا دروغه دروغه و صداقتی در سخنانشون نیست

 • یاسین گفت:

  یاسین وسجاد از بندر عباس.آخخخخخخخخخخخخخخخخخ سی چروم

 • سیما گفت:

  مرحوم اسکندرخان چرامی دارای شخصیتی فرهنگی،سیاسی ،حامی مردم و در زمینه عمران و ابادانی نه تنها در بین عشایر و مردم منطقه بلکه فراتر از استان نیز چهره ای شناخته شده و نامی ست و بس…روانش شاد و یادش تا همیشه گرامی

 • زندگی ایده آل گفت:

  خدا رحمت کند شادروان اسکندر خان چرامی را و زنده نگاه دارد جناب جانمحمد خان چرامی را به پاس خدمات ارزنده ای که برای عمران و آبادانی شهرستان چرام خصوصا بهشت روی زمین (چشمه بلقیس) داشته اند.
  بنده یکی از جوانان قدیم این شهرستان هستم که با همت و شرافت و آبروی آن مرحوم(اسکندرخان چرامی) ادامه تحصیل داده و مراتب عالی تحصیلی و شغلی را طی نمودم و بر خود لازم میدانم که تا همیشه قدردان راهنماییهای پدرانه ایشان باشم
  روحش شاد و یادش گرامی باد

 • برقعلی حونه چول گفت:

  خان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • شهرک سیتی.کوچه باصفا گفت:

  باعث افتخارماست برادران غیرتمند وسخت کوش چرامی اگرچرامی هست فقط به لطف کارهای غیرتمنداین دوبرادر میشناسند.ای کاش زنده بود.تا چرام رابهشت گمشده میکردند.دعای ما همیشه همراهتانه.اای کاش دوتابرادرچرامی تواین شهرپیدابشه………

  • بهنام گفت:

   بابا دیار جرام رو همین افراد صاحب منصب دوره منحوس ظاغوت به خاطر منافع شخصی و زیاده خواهی خود از مرکز استان بودن محروم کردن ،که حالا به این روز افتاده ، به عبارتی خشت اول چون نهدمعمار کج تا ثریا می رود دیوار کج

 • مهشید-ن گفت:

  مصاحبه زیبایی بود.منکه خیلی دوست داشتم بدونم این باغ چطوری تاسیس شده.ممنون

 • سجاد گفت:

  من بچه ی دوگنبدانم ولی بار ها چرام رفتم به غیر از چشمه بلقیس جا هایی دیدنی بسیاری داره و افتخار ماست که همچین جایی در استان ماست ……یکی دیگر از جاهایی این بهشت زیبا چشمه سیاه است که پیشنهاد میکنم تشریف ببرید…….

 • ناشناس گفت:

  باسلام وخسته نباشی….جاداره از مردم غیور استان ک.ب خصوصا شهر چرام تقدیرو تشکر کنم.خصوصا از احیای این باغجناب اقای اسکندر چرامی که تونستن جایی از بهشت براخودشون باز کنندتشکر کنم امیدوارم روحشان شاد وبادش گرامی باد.به امید ابادیای دیگر

 • خسرورضایی ازاهواز گفت:

  آقای خان ای پیربزرگ ای شیرپاک خورده نام نیک شما در قلب یک یک اهالی فهیم چرام جای دارد زحمات شما برای رضای خدا وعلاقه شما وروح خدمت گزاری شماست .خدا عمرطولانی به آقا ی خان بده
  تا درسایه قامتان بلندتان افتخارکنیم وعمرجایدوان داشته باشی

 • عزت اله رضائی گفت:

  اگر کسی تو را با تمام مهربانیت دوست نداشت ، دلگیر مباش که نه تو گناهکاری نه او !

  آنگاه که مهر می ‌ورزی ؛ مهربانیت تو را زیباترین معصوم دنیا می کند پس خود را گناهکار مبین !

  من عیسی نامی را می شناسم که ده بیمار را در یک روز شفا داد و تنها یکی سپاسش گفت !

  من خدایی می شناسم که ابر رحمتش به زمین و زمان باریده یکی سپاسش می گوید و هزاران نفر کفر !

  پس مپندار بهتر از آنچه عیسی و خدایش را سپاس گفتند از تو برای مهربانیت قدردانی می کنند !

  پس از ناسپاسی هایشان مرنج و در شاد کردن دلهایشان بکوش که این روح توست که با مهربانی آرام می گیرد !

  خوبی دلیل جاودانگی تو خواهد شد ؛

  پس به راهت ادامه بده .
  رضائی از اهواز

  • خسرواني گفت:

   درود جناب رضایی . متن قشنگ و در خوری بود برای این دو بزرگوار .
   همیشه آنان که خوبند بعد از مرگشان جاودانه میشوند

 • سجاد گفت:

  باغ چشمه بلقیس همانطور که از نامش پیداست توسط زنی به نام بلقیس در اواخر دوره ساسانی احداث گردید و در سال 1327 خورشیدی مردم محل در اطراف آن چند باغ کوچک ایجاد کردنند و به همین صورت در سال 1338 رونق گرفت

 • دلسوز گفت:

  توین نکنید ،خدارحمت کنه مرحوم اسکندرخان رو ،ازپدرانمون شنیدیم که خیلی به فکرآبادانی شهرچرام بودن

 • بهرام گفت:

  ما مخلص و خادم دایی جان عزیز هستیم و خواهیم بود.زنده باد خاندان و خوانین چرامی

 • ناشناس گفت:

  خان دستت درد نکنه.اسم چرام را به اسم شما میشناسند.بنازم به شما

 • حمیدرضاچرامی گفت:

  کاش افرادی که بااسم جعلی وهویت نامشخص به اصطلاح ااظهاراتی بیان میکنند امثال برقعلی..اینقدر بزدل وترسو نبودند.با شهامت وبا شناسنامه مشخص ومستندوبامدرک اگر حرفی برای گفتن دارند شفاف بیان کنند ازاین جور ادمها بعید است چنین شهامتی.

 • دانیال افرا گفت:

  باسپاس فراوان از این دو برادر اما چرا به شیرمردان دیگری که در چرام دارن برای ابروی بیشترچرام میکوشندو اما الان پنهانند وچندین سال دیگر که یادشان به میشود باید اشکار شوند./

 • چرام گفت:

  ارادتمندیم خان

 • گل میخک گفت:

  بابا صاحب این وبلاگ فهمید شما هوای این وبلاگ رو دارید زود کامنتهای علیه شما نسب به هواداری این وبلاگ رو ثبت میکنید کاش تمام کامنتها به این زودی ثبت بشن

 • گل رز گفت:

  این وبلاگ سفارش شده است وگرنه چرا فقط کامنت های مثبت را ثبت میکنند ببخشید آقای ارام هرکس یه نظری داره خیلی از کامنت ها فقط نظریه بودند وحرف توهین امیزی توش نبوده

 • قشرجوان گفت:

  ای ول به دنیا حقا که شیر حلال خورده ای

 • ماهان گفت:

  با سلام,,,,
  در یک جمله که بتوان تشکری از پدر بزرگ بزرگوارمان انجام داده باشم,,,,
  ممنون از بابت تمام زحمتتان برای ابادی چرام و نام نیک برا خانواده های چرامی,,,,
  ان شالله که همیشه سالم باشند,,,,آمین

 • گل ناز گفت:

  آقای آرام از اینکه سعی و تلاش در جهت ارتقاء و تعالی این سایت و همچنین ارائه نظرات کار آمد و سودمند دارید بسیار سپاس گزارم با امید موفقیت روزافزون

 • شهریار گفت:

  دقیقا همینطوره فقط کامنت های مثبت رو دررابطه با این وبلاگ ثبت میکنند

 • گیلاس گفت:

  خدمت سایت باید عرض کنم اگر نظرات رو ثبت نمیکند لطف کنید وقت مردم رو نگیرید چرا مردم رو مسخره میکنید دررابطه با احیای چشمه بلقیس چندین کامنت گذاشتم ولی هیچکدام رو ثبت نکردید در تعجبم چرا نظرات همه ثبت میشوند جز نظراتی درباره آقای چرامی است جای سوال داره بخدا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   نطرات توهین آمیز به هیچ عنوان منتشر نخواهد شد.وقت کی را گرفته و چه کسی را مسخره کردیم؟

   • بهنام گفت:

    جناب داری سلیقه ای و یک طرفه میدون داری میکنی صداقتت کجا رفته نظرات مخالف رو هم تحویل بگیر

 • ارمین گفت:

  پدر بزرگ عزیزم از شمابه پاس ان همه زحمت ومرارت که درراه پیشرفت وتوسعه چرام دران سالها سخت کشیده اید واین یادگارباازش وآبرومند احیای چشمه بلقیس برای وراث وکل ایل شرافتمندچرام به یادگار گذاشته اید دستتان رامی بوسم

 • گل ناز گفت:

  دست مریزاد واقعا ما بوجود شما افتخار می کنیم و دوستون داریم

 • شهرک میگه گفت:

  خان ارادت داریم

 • مروارید گفت:

  یا رب روا مدار که گدا معتبر شود … گر معتبر شود ز خدا بی خبر شود‬

 • همشهری گفت:

  جای تاسف است برای کسانی که در دنیای مجازی هم نتوانسته اند نام و نشان درست و حسابی برای خود بپا کنند که دنیای مجازی هم بخشی از دنیا و شخصیت درونی هریک از ماست (برقعلی حونه چول)

 • ایل گفت:

  از انسان هایی تازه بدوران رسیده و نو کیسه …. بسیار دیده و شنیده ایم و به قولی یارب روا مدار که کدا معتبر شود …شخصیت بزرگوار و بزرگ منشانه برادران چرامی بر همگان روشن و هویداست چه برای انسان های روشن و فرهیخته که جنابان امروزی که خود را به خواب زده اند و عقده و داغ دل می گشایند …ارادتمند جان محمد خان عزیز و خانواده

 • محمد گفت:

  در پاسخ به مدعیانی که چرام باید مرکز استان می بود:
  باید گفت این دو برادر بزرگوار در دوره خود زحمتهای زیادی برای عمران و آبادی منطقه چرام کشیدند وبه واقع اگر هم اکنون نامی از چرام باشد به واسطه ایشان است…
  از این دوستان مدعی باید پرسید شما برای آبادانی چرام چه کردید؟؟ چرا شهر چرام طی این 35 سال اخیر نه تنها پیشرفتی نسبت به سایر مناطق استان نداشته است که حتی به بن بستی بین دهدشت و گچساران تبدیل شده است و همان جاده های قدیمی باقیست…
  البته شاید بتوانند چاره ای بیاندیشند….

 • شهناز گفت:

  از مسئول سایت خواهشمندم برای ارتقائ سطح کیفی وبالابردن اطلاع رسانی به عموم که به واقع از وظایف رسانه ها میباشد از بیان دیدگاههای سخیف افرادی چون برقعلی و گل میخک که به راستی از نوع نوشتار آنها سر درونی و افکار ایشان نمایان است پرهیز نمایید…
  برای همگان روشن و مبرهن است که نام چرام به اسم اسکندر خان و جانمحمد خان چرامی زنده است….

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   دیگاه مدیران سایت استان بر انتشار همه مطالب و کامنتها است مگر در مواردی که توهین و افترا به شخص حقیقی صورت گیرد.
   موفق باشید.

 • مهرگان گفت:

  برقعلی حونه چول انگار دل پری داری
  بهتره به جای باز کرد عقده دل حرفی نو و تازه بزنی و دست از یاوه گویی برداری

 • آریوبرزن گفت:

  برقعلی حونه چول انگار دل پری داری
  بهتره به جای باز کرد عقده دل حرفی نو و تازه بزنی و دست از یاوه گویی برداری

 • بلقیس گفت:

  برقعلی و گل گندم متاسفم برای هر دوی شما و طرز صحبت کردن شما اونم در رابطه با یک فرد سالخورده.شرم آوره

 • كرمعلي گفت:

  برقعلی جون معلومه قدیما یاخودت یاپدر………………………کردنه یاهم کیلومترها…………. بنا نهاده خیلی عقده به دل داری . ناشکری نکن سی خوت موفتی ایروی باغ

 • شهرک سیتی گفت:

  آقا یا خانم برقعلی حونه چول واقعا هم حونه چولی با این حرفات!@اتفاقا طایفه محترم خان آدامای مهربان وبا شخصیتی هستند بخصوص

 • برقعلی حونه چول گفت:

  ؟واقعا گفته های جناب خان جای سوال داره

  • شهناز گفت:

   از مسئول سایت خواهشمندم برای ارتقائ سطح کیفی وبالابردن اطلاع رسانی به عموم که به واقع از وظایف رسانه ها میباشد از بیان دیدگاههای سخیف افرادی چون برقعلی و گل میخک که به راستی از نوع نوشتار آنها سر درونی و افکار ایشان نمایان است پرهیز نمایید…
   برای همگان روشن و مبرهن است که نام چرام به اسم اسکندر خان و جانمحمد خان زنده است….

 • برقعلی حونه چول گفت:

  چرا دیدگاه ها رو ثبت نمیکنید

 • آريوبرزن گفت:

  کارخوب وماندگار مایه سعادت هردودنیاست !

 • مشايخ چرام گفت:

  شهرستان چرام به اسم چشمه بلقیس شناخته شده وگرنه دراین بن بست غیراز خودمون واطرافیانمون کجای این کشور شناخته شده هستیم : به نازم به پشتکارتون . درجواب آقارضا : امروزه هرکس وحقش : مطمئن باش اگر اون زمان جرمی داشت دادگاهی صالح تراز اون زمان برای اجرای احکام نبود :

 • رضا گفت:

  خان شنیدم پیگیرش هستید که باغ رو پس بگیرید؟یاد دادستان و اون فحش نامی به خیر که جونت رو نجات داد .

  • بهنام گفت:

   رضا جون نمی دونم منظورت چی بود اما به دلم نشست اگه میشه توضیح بده روشن بشیم

 • میرزایی گفت:

  سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز مرده آنست که نامش به نکویی نبرند

 • مرزبان گفت:

  با تشکر از لطف شما و جناب جان محمد خان چرامی

 • حسن غفارى گفت:

  سپاس وستایش

پربازديد