تاریخ درج خبر : 1392/08/13
کد خبر : ۱۲۴۸۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -

چگونه می‌توان روحانی را از عقبه اش جدا کرد؟

سایت استان: فضل الله یاری

سید محمد خاتمی گفته است « می‌خواهند رئیس جمهور را از عقبه اش جدا کنند.» سخنی که ناظر به جنجال سازی‌ها و تلاش‌های خستگی ناپذیر مخالفان دولت است. بخشی ازجناحی که در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری به همه نامزدها نظر داشت الا دکتر حسن روحانی. اما وقتی مغلوب اراده مردم شدند ابتدا تلاش کردند تا عقبه سیاسی رئیس جمهور برگزیده را انکار کنند. این گروه با نادیده گرفتن مواضع، شعارهای انتخاباتی و نگرش سیاسی دکتر حسن روحانی در – حداقل – چهار سال بعد از انتخابات خرداد 88 تلاش کرده بودند، با اتکا به یک عضویت مسکوت مانده او در یک تشکل سیاسی اصولگرا، عقبه سیاسی کنونی او را منکر شوند. اما واقعیت آن قدر قدرتمند بود که اندکی بعد، از این ادعای خود عقب نشینی کردند و ترجیح دادند که به موضع مخالف بر گردند و تلاشهای خود را معطوف به اقدامات دیگری کنند.

عقبه سیاسی کنونی دکتر حسن روحانی که اندکی بیش از انتخابات خرداد 92 شکل گرفت، شامل افراد و گروه‌هایی است که در زیر مجموعه ای تحت عنوان « اصلاح طلبی » تعریف می‌شود. در این گروه هم هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری حضور دارند و هم سید محمد خاتمی ( که زمانی نه چندان دور هواداران شان در مقابل همدیگر ایستاده بودند)، هم سعید حجاریان هست و هم علی مطهری( که تا چندی پیش کسی فکر نمی‌کرد در یک جبهه قرار بگیرند) و هم گروه‌های موسوم به خط امام ( ره ) حضور دارند و هم افراد منسوب به نهضت آزادی ( که همین دو دهه پیش اولی، گروه دوم را به لیبرالیسم و تضعیف ارزشهای انقلاب متهم می‌کرد ). در این عقبه شکل گرفته هم کسانی حضور دارند که در انتخابات سال 84 به میر حسین موسوی ومهدی کروبی رای دادند وهم هواداران سرخورده از هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد. و شاید با اندکی تسامح بتوان اضافه کرد که در این عقبه تازه شکل گرفته، هم برخی مخالفان نظام حضور دارند و هم معتقدان به همه ارزشهای انقلاب و نظام.
همه این افراد و گروه‌ها بر سر موضوعی به نام « ایران » توافق کرده اند و از این رهگذر همه اختلافات سیاسی و عقیدتی خود را کنار گذاشتند. کاری که مخالفان کنونی دولت با همه اشتراکاتی که داشتند موفق به انجام آن نشدند. این مخالفان اما به نظر می‌رسد که این روزها در حال توافق بر سر یک موضوع باشند و آن «جدایی دکتر حسن روحانی و عقبه سیاسی اش » می‌باشد و در این مسیر از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهند کرد. اقدامات چند هفته اخیر این افراد در همین راستا ارزیابی می‌شود:
1- تلاش برای جلوگیری از ورود چهره‌های مطرح اصلاح طلبی به کابینه روحانی – حملات شدید برخی از چهره‌های سیاسی این گروه به وزرایی که کارنامه روشنی در اردوگاه اصلاح طلبی داشتند، در جریان رأی اعتماد به کابینه، درخواست و رایزنی و حتی تهدید رئیس جمهور برای اجتناب از معرفی آنها به مجلس و سرانجام تلاش گسترده برای جلوگیری از حضور آنان در دولت روحانی.
2- تخریب رابطه حامیان سرشناس رئیس جمهور با وی – حملات شدید به آیت اله هاشمی رفسنجانی به جهت اظهار نظر ملایمی درباره تأخیر در معرفی استانداران و القای این موضوع که وی در کار دولت مداخله می‌کند، تهاجم بی سابقه به سید محمد خاتمی به خاطر یک اظهار نظر هشدار آمیز درباره رشد گروه‌های خود سر در فضای جامعه و تبلیغات مضحک درباره این که خاتمی قصد ایجاد خشونت و ترور در جامعه را دارد. دلجویی معنی دار از علی اکبر ناطق نوری (که در چهار سال گذشته به دلیل مخالفت با احمدی نژاد شدیدترین حملات را به وی ساماندهی کرده بودند) برای دور کردن وی از اردوگاه هواداران رئیس جمهور…
3- اقدامات تخریبی پس از سفر تاریخی رئیس جمهوربه نیویورک- تحرکات عجیب این افراد پس از مذاکره تلفنی روحانی با رئیس جمهور آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که خواست بسیاری از هواداران رئیس جمهور تغییر در وضعیت این رابطه بوده است. نصب بیلبوردها در سطح شهرهای بزرگ برای مخالفت با ادامه مذاکرات ایران و آمریکا و حملات شدید از تریبون‌های رسمی نظام به دستگاه دیپلماسی دولت از آن جمله است.
4- القای ناکارآمدی دولت یازدهم- این افراد و گروه‌ها همزمان که در حال کارشکنی بر سر راه تحقق شعارهای انتخاباتی روحانی می‌باشند، القای ناکارآمدی دولت به هواداران را هم در دستور کار خود قرار داده اند. این مخالفان تلاش فراوانی به کار می‌برند تا به بدنه اجتماعی هوادار رئیس جمهور القا کنند که تغییر خاصی رخ نداده است و در بر پاشنه 8 سال گذشته می‌چرخد. وضعیت اقتصادی همان است وگشایش مورد نظر رأی دهندگان در فضای سیاسی و امنیتی رخ نخواهد داد. مثلاً اصرار عجیبی به خرج می‌دهند که نشان دهند آزادی برخی از زندانیان سیاسی سال 88 هیچ ارتباطی به تغییرات سال 92 ندارد و یا این که برخی از شعارهای انتخاباتی رئیس جمهور که به شدت مورد توجه رای دهندگان قرار گرفت، اصولاً در حیطه اختیارات وی نبوده است.
***
در این میان آنچه که به نظر می‌رسد باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد لزوم هوشیاری رئیس جمهور و هواداران اوست. هواداران رئیس جمهور آن چنان که چند روز پیش خاتمی گفته بود باید توقعات عمومی را در حد و اندازه‌های دولت و مشکلات عدیده آن تعریف کنند. صبر و حوصله خود را متناسب با امکانات و محدودیت‌های دولت در ساختار سیاسی نظام، گسترش دهند. درگیر هیجانات سیاسی تدارک دیده شده از سوی مخالفان نشده و بهانه‌های احتمالی برای شدت عمل آنان را فراهم نکنند.
از سوی دیگر رئیس جمهور نیز به همان اندازه باید هوشیاری به خرج دهد. ناامید کردن بدنه اجتماعی وسیعی که با همه تفاوت‌ها و تضادها حول محوری به نام« امید» جمع شده اند، همراهی با خواسته‌های مخالفان است. ادامه وضعیت اقتصادی چند سال گذشته، اتخاذ مواضع دو پهلو و مبهم و گاه نیز سکوت درباره برخی از خواسته‌های اجتماعی رأی دهندگان، فرصت را برای جولان مخالفان جهت تخریب رابطه دولت و بدنه اجتماعی هوادار آن، فراهم می‌کند. دکتر حسن روحانی باید به رأی دهندگان و ملت ایران و البته مخالفان خود نشان دهد که پس از انتخاباتی که جهانیان را نیز متوجه خود کرده و برخی از کشورها را وادار به تغییر شیوه گذشته خود در رابطه با ملت ایران کرده است، لزوم تغییر برخی مناسبات داخلی نیز احساس شده و باید عملی گردد. او باید به رأی دهندگان به شعارها و برنامه هایش، نشان دهد که دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران شده است؛ نه جلیلی، قالیباف،رضایی و یا ولایتی!

*سرمقاله ابتکار – یکشنبه 12 آبان ماه 92

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سعید گفت:

  راستی!موسویم

 • سعید گفت:

  سلام همشهری
  تا الان که که هر چی تعریف فرمودند که ما نمیتوانیم بود!!
  یه سوال دارم اگه این ما نمیتوتنیم ها قبل انتخابات زده میشد ایشون رای می اوردند؟!
  یه سوال دیگه و این که تغییر برخی مناسبات در داخل منظورتون شخم زدن پست های دولتی هستش که الان امارش از 16 اتوبوس هم گذشته و همچنان هم ادامه داره؟!
  یادمون نره که اولین اقداماتمون فعالیت در زمینه بهبود معیشت مردم بود نه حرکت از افراط به سوی تفریط بود!
  به قول علی دایی من که میدونم داور به کدوم سمت غش کرده!ولی اعتدال چی شد پس!مردم دمبال این کلمه هم بودند

 • سعيدبخشوده گفت:

  متشکرم جناب یارى.عالى بود

پربازديد