تاریخ درج خبر : 1392/08/13
کد خبر : ۱۲۴۸۸۵
+ تغییر اندازه نوشته -

” موبایل یکدیگر را ندزدیم “

سایت استان: محمد زرین

سرقت یکی از قدیم ترین بزهکاری هاست. شاید عمری به درازای بشر دارد. در دین ما هم آنقدر بر آن سخت گرفته اند که در زمره جرایم حدی است. یعنی حد قطع دست. برایش در نظر گرفته شده که جای بحث بر آن نیست.
اما به نظر میرسد در میان تمام اموال و وسایلی که از انسان امروزی دزدیده میشود زخم سرقت گوشی و لب تاپ کاری تر است.
اکثر اشیا که مال حساب می شوند و مالکیت دارند اهمیتشان فقط به خاطر همان مالکیت است. مثلا با سرقت خودرو یک شخص رقم خاصی مثلا ده یا بیست میلیون، مال از دست میدهد. اما وسایل الکترونیک چطور؟
سالها پیش بر دیوار کوی دانشگاه تهران آگهی تایپ شده ای از یک دانشجوی چینی که در رشته زبان و ادبیات فارسی مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کرد، دیده شد با این مضمون:
” لب تاپ اینجانب از اتاقم در ساختمان 4 گم شده یا به سرقت رفته است هر کس آن را تحویل دهد هزینه خرید یک لب تاپ نو مدل بالا تر به ایشان تقدیم می شود. با تشکر آقای سو ”
این تعهد آقای سو دقیقأ گویای مطب ماست. ” ارزش معنوی” قطعأ در آن لب تاپ صدها بلکه هزاران یاداشت و مطالبی بوده که ایشان در طول دوره تحصیل برداشته بوده تا هنگام نوشتن پایان نامه از آنها استفاده کند. با از دست رفتن مخزن بزرگ اطلاعاتش دقیقأ تمام راههایی را که رفته باید باز از نو برود تا به دست بیاورد.که هیچ تضمینی هم وجود ندارد که به آنها دست یابد.
گوشی هم تقریبأ همین حال را دارد. تصور کنید بعضی افراد – مخصوصأ بازاریان حرفه ای- یک گوشی را چند سال داشته اند صدها بلکه گاهی هزار شماره را برای امور مختلف خود مثلأ خرید، فروش، حمل و نقل، اداره، مشاور و… در گوشی دارند. حالا بحث اطلاعات شخصی به کنار، از بد روزگار جای دیگری هم این شماره ها نوشته نشده است. چه خواهد شد؟ آن همه را از کجا گردآوری خواهد کرد. آنچه او جمع کرده بود حاصل “خوشه چینی” بوده.
برو خوشه چین باش سعدی صفت که گرد آوری خرمن معرفت
حالا دزد نا اهل آمده و با سرقت گوشی فی الواقع آتش در خرمن زده است.
شوربختانه سارقی که دست به این عمل شنیع میزند هم فرهیخته نیست که چنین معادله ای را با خود بکند. از خموشی بعضی گوشی گم کردگان می توان شنید که: «« آقا شماره ها را کپی کن بده به من، گوشی باشه برا خودت»»
اما یک راه دیگر هم شاید بشود گشود:
” سارق محترمی که در تاریخ….. در فلان محل گوشی مدل…… مرا به سرقت بردید بیا با هم معامله ای بکنیم. یک شماره کارت بده خودم میشوم خریدار گوشی ام. پول گوشی را برای شما میفرستم اما مرد و مردانه گوشی را سالم تحویل بده. شما را به خیر و ما را به سلامت. بی منت پلیس ودادگاه…”

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • naz bzi گفت:

  بله ، شما از سرقت گوشی موبایل نوشتید و بالاخره گوشی گران قیمت و نوی خودتون رو هم دزدیدند آن دزدها !

 • جعفر گفت:

  ممد‏!‏‏!‏‏!‏‏!بسیار جالب و خواندنی و آموزندندنی

 • نعمت پیرای گفت:

  سلام اقا محمد تشکر میکنم از این مطالبتون.

 • علی گفت:

  احسنت ملا ممد. همه موبایل دزدها خواندن وبا جان دل پذیرفتند.

 • ف م گفت:

  خدا کنه خودمونو ندزدند محمد آقا. توی این شهر شلوغ هر اتفاقی ممکنه.

 • . گفت:

  دزد مگر درجامعه ما دزد هم پیدا میشود. در کشور عدالت محور؟!

 • علی گفت:

  آقا امیر شما نفس قضیه را نگاه کن چرا صورت مسئله را پاک میکنی.این تذکر شما را میگویند ملا نقطه ای

 • امیر گفت:

  “برو خوشه چین باش سعدی صفت که گرد آوری خرمن معرفت”

  به نظرم جمله بالا توی متنت خیلی نا به جا و غیر حرفه ای بود. درسته میخواهید بگید با خوشه چینی آدم به خرمن میرسه اما این بیت مفهوم والاتر از اینی داره که شما میخواهید بیان کنید و سبکش به سبک نوشته شما نمیخوره.

 • احسان گنجی گفت:

  مطلب مفیدی بود ، سپاس.
  به نظرم از نظر قانونی باید برای چنین سرقتهایی که جنبه محتوایی هم دارند یک جریمه اضافه در نظر بگیرن.

پربازديد