تاریخ درج خبر : 1392/01/20
کد خبر : ۱۲۵۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -

عکاسی به همراه مأمورین دولتی وارد استان ما شد

سایت استان: سایت حوزه هنری استان گفتگویی با حسن غفاری عکاس و پژوهشگر عشایر، هم استانی انجام داده است که متن این گفتگو در ادامه می آید.

لطفا خودتان را معرفی کنید و بگوئید در چه زمینه ای فعالیت دارید؟

حسن غفاری هستم. متولد 1348- کارشناس ارشد عکاسی- در زمینه عکاسی مستند اجتماعی با گرایش مردم نگاری

20

چه مدت در این زمینه فعالیت دارید؟

بیش از 20 سال

تعریف شما از عکاسی مستند چیست؟

یک گرایش از عکاسی است که براساس عینیت گرایی و یک بازتاب و نمایه ای از واقعیت موجود است بدون دخل و تصرف و بدون دست کاری و بدون نگاه جانبدارانه. ثبت واقعیت با دوربین عکاسی.نمایش مجدد و بازتابی از هر آنچه که می بینیم.

جایگاه عکاسی ایران در سطح بین المللی و همچنین عکاسی استان کهگیلویه و بویراحمد چگونه بوده است؟

عکاسی یکی از گرایش های هنرهای تجسمی است که شکل گیری بر اساس علم،صنعت و ابزار عکاسی صورت می پذیرد.خوشبختانه عکاسی در ایران با یک تأخیر زمانی کوتاهی نسبت به پیدایش آن آغاز شد.

عکاسی اولین بار در زمان حکمرانی ایل قاجار وارد ایران شد و مورد تأیید حکام و شاهان قرار گرفت در واقع عکاسی در اوج اقتدار شاهان شروع شد. ناصرالدین شاه یکی از عکاسان بنام و تأثیرگذار در پیدایش این رشته در کشور ایران بود که یا عکاسی می کرد یا دستور به عکاسی می دادند و حتی اولین کسی بود که برای عکسها زیرنویس نوشت و پیرامون عکسها مطلب می نوشت.

آلبوم خانه سلطنتی را راه اندازی تا جائی که موجب تحصیل این رشته در دارالفنون شد.ولی به صورت آکادمیک و به صورت امروزی توسط هادی شفائیه در دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران تدریس شد.

در کشور ما تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته عکاسی پذیرفته می شود و در رشته پژوهش هنر با گرایش عکاسی نیز در مقطع دکتری دانشجو می پذیرد.

در استان کهگیلویه و بویراحمد در ابتدا به واسطه ناملایمات اجتماعی و درگیری های بومی های ساکن استان با حکومت مرکزی و لشکرکشی حکومت مرکزی به استان همانند نبرد تنگ تامرادی و جنگ گجستان موجب شد که اولین بار به این صورت عکاسی به همراه قشون نظامی به استان وارد شود. بعد از اینکه یاسوج فرمانداری کل شد و بعد از آن استانداری و استان کهگیلویه و بویراحمد شکل گرفت و عکاسی به همراه مأمورین دولتی وارد استان شد و عکاسی کردند ،کم کم عکاس خانه ها شهر یاسوج برای رفع نیاز روزانه و اداری مردم در سطح یاسوج،گچساران و دهدشت پدیدار شد. در میانه دهه 60 با تأسیس انجمن سینمای جوان یاسوج فضای آموزشی عکاسی به وجود آمد که تا به امروز این آموزش عکاسی در حوزه هنری و مراکز علمی و سایر مؤسسات نیز کارآموز دارد ،در ضمن با رشد تکنولوزی و دیجیتال در کشور به صورت عمومی در اختیار همه قرار گرفت که استان ما نیز از این امر مستثنی نبوده و علاقمندان بسیاری در استان کهگیلویه و بویراحمد خودساخته و براساس ذوق و قریحه به دنبال این رشته رفته و موفقیتهای فراوانی نیز کسب نموده اند.

منبع:سایت حوزه هنری استان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد