تاریخ درج خبر : 1392/08/13
کد خبر : ۱۲۵۲۷۸
+ تغییر اندازه نوشته -

“کی عطا طاهری؛ گوهری قیمتی و نادره ای دنیادیده ”

سایت استان: دکتر علی مندنی پور

(یادداشت ،دکتر على مندنى پور براى نمایشگاه عکس هاى سیاه وسفید ، حسن غفارى با عنوان “کهگیلویه وبویراحمد ،دهه هفتاد” که تقدیم شده است به جناب کى عطا طاهرى بویراحمدى)

نکوداشت و تجلیل از زنان و مردان نامدار و اثرگذار در زمینه های گوناگون به ویژه در عرصه ی علم و ادب و فرهنگ دو پیام زیبا و سازنده برای زندگان و نیز آیندگان دربردارد:

نخست قدرشناسی از خدمات و زحمات بزرگان. دوم ، نهادینه کردن این سنت پسندیده ، نشان دادن نقشه ی راه وشناخت هرچه بیشتر از روند تلاش و کوشش خستگی ناپذیر و اراده ی قوی نخبگان جامعه ، در طی مسیر پر پیچ و خم تا رسیدن به قله ی افتخار با هدف الگوسازی برای پویندگان راه این چهره های ماندگار و در نتیجه بهره گیری از تجربه های ارزشمند آنها به عنوان چراغ راهنمای راه حال و آینده.

556655

سخن از چهره ى درخشان و دوست داشتنی شهر و دیارمان عطا طاهری بویراحمدی است. معلم اخلاق، عرفان و بزرگ آموزگار تعلیم و تربیت ،هم او که چونان نام و نام فامیلش عطیه ای است پاک و بی غش. پر نشاط و قبراق، ساده زیست، ساده پوش ، خوش بیان و بامرام ، آگاه و کلان نگر. سیاست مردی به تمام و کمال اخلاق مدار و متعهد به اصول و ارزش ها و مبادی آداب، ( صفات ارزشمند و انسان سازی که کم کم دارد در دنیای وانفسای امروزی حکم کیمیا را پیدا می کند). وارسته ای آراسته، بی آلایش و پای بند به قول و قرار و گفته های خویش. کم نیستند دوستان و یارانی که از او با پیشوند با مسمای درویش یاد می کنند. هم او که کتاب و قلم سنگ زیرین بنای زندگی اش را معنا بخشیده , و کتابخوان ها در زمره ی بهترین دوستانش قرار داشته، بینش، منش و روش نیکویش با هر سن و سالی سازگاری داشته و خانه ی محقرش بسان «کنار بنگشتون» مأمن تمامی علاقمندان ، بویژه جوانان تشنه ی آگاهی و کسب معرفت است و سنگ صبور و محرم اسرار همگان. آزاد مردی که عمر پر برکتش را در خدمت به مردم و با مردم سپری نموده ، و همواره در مناسبت های خوش و ناخوش پای ثابت محافل و مجالس همولایتی هاست. پیر دیری که دروازه ی خانه کوچک اما پر نور و سرورش در همه ی احوال بر روی دوستداران باز است. شخصیتی متین، متواضع و بی تکلف که هرکس با هر مشرب فکری و فرهنگی قادر است به راحتی با وی انس و الفت برقرار و از مصاحبت اش بهره ها برگرفته و احساس آرامش پیدا کند. کسی که جز به نیکی و نیکوئی زبان نگشوده ،و سخت شیفته ی کتاب و تشنه ی مطالعه و تحقیق است. تا آنجا که نا مهربانی های مسیر پر دست انداز زندگی و برخوردهای غیر منصفانه و ناروا در گذر ایام در حق وی نیز نتوانسته از میزان عشق و علاقه و ارادت قلبی اش به کتاب و کتاب خوانی و کتاب خوان ها بکاهد و کتابخانه بزرگ و پر بارش هماره مرجع و مأخذی بوده است برای اهل تحقیق و وعده گاهی برای جویندگان دانش. «کى عطاطاهری» با وجودی که خود از پایگاه قدرت برخاسته ، هرگز با قدرت دمساز نبوده و در دفاع از حقوق صاحبان حق سنگ تمام گذاشته و کم نبوده اند مدعیان قدرت که از دست و زبان و قلمش لب به شکوه گشوده اند. مردی مردم دار نه در شعار که در عمل و نه فقط برای یک فصل که برای تمامی فصول. گوهری قیمتی و نایاب و نادره ای دنیادیده که بنا به عادت معهود آنگونه که رسم زمانه ماست جوهره ی وجودی ابعاد شخصیت و منش والای حضرت ایشان را درک نکرده و دریغ و درد که هنوز هم قدر و قیمت واقعی اش را ندانسته و نمی دانیم تا … !!؟

698

 

در مجموعه آثار ماندگارش دغدغه ی انسان بودن و انسان زیستن موج می زند. “ممیرو” بیانگر نگاه ژرف و انسانی نویسنده به فقر و نداری وتمنیات و خواسته ها و آرزوهای دیرینه، مناعت طبع و همت بلند مردم این دیار است.

در «درخت را نکشید» اوج دلدادگی و وابستگی اش را از گذشته های بسیار دور به طبیعت و پاس داشت محیط زیست نشان می دهد.

در «کی بانو» از نقش باورهای خرافی و خرافه گرایی، فال بینی، رمّالی، دعانویسی و جن گیری و در رویاروئی” فرشته نجات آگاهی ” با “دیو جهل و نادانی “سخن می گوید.

در «شاهنامه کی سالار» عشق وعلاقه وافر خود و قوم و قبیله و ایل و تبار را به تمدن و فرهنگ و گذشته افتخار آمیز ایران و ایرانی بروز داده ، و به گونه ای حماسی این پیام را بر زبان می راند.

در «مشارکت و تعاون و یا مردی از شوتاور » از جایگاه تعاونی های سنتی و (عشایری و روستایی )و نقش سازنده حرکت جمعی در پیشبرد کارها سخن به میان می آورد.

در «بخوان» دانش و به تبع آن دانائی را ، راه برون رفت از همه ی دردها و مصایب بشری دانسته ،چرا که از دریچه نگاه وی آگاهی بن مایه خوشبختی و آسایش وآرامش جامعه است و در همین راستا در قالب روایتی مستدلّ و آموزنده و با زبانی ساده و همه فهم بدین مهم می پردازد.

در” کوچ ،کوچ” فراز و فرودهای زمان ، و نیز زوایای زشت و زیبا و بعضاً ناپیدای زندگی مردم این دیار را درچارچوب رویدادهای اجتماعی ،اقتصادی ،فرهنگی و سیاسی با نگاه کنجکاو و تیزبین خویش و با هدف آشنایی نسل امروز و بویژه جوانان با گذشته نه چندان دور ایل و تبار به گونه ای ساده و بی پیرایه چونان تابلویی زیبا نقاشی ، ودر معرض دید فرهنگ دوستان قرار میدهد. اثری ماندگار ، نوستالژیک و خاطره برانگیز و کاری سترگ که اوج شناخت، امانت داری و صداقت معلم بزرگ ایل را در آفرینش روایت های تلخ و شیرین زندگی روزمره مردم این سامان به تصویر می کشاند.

از یاد نبریم : بزرگ داشت «عطا طاهری» و بزرگانی از این سنخ قبل از هر چیز پاسداشت علم و ادب و فرهنگ و دانش و دانائی است. این رسم نیکو را ارج گذاشته و پاس بداریم.

در گذر از 86 سالگی عمری به شکوه و پایداری بلوط های خطه ی زاگرس برای “خالق ممیرو” آرزو دارم .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • م.ج گفت:

  ته چهره زیبایی دارند….سلامت باشن استاد

 • هم وطن گفت:

  دوستان دوران خان و کی وکدخدایی دیگر گذشته است،خان ها و کی ها ونمی دونم این پسوندا،اینا اگه خوب بودند که تو قلب مردم زنده میموندن،دست بردارید از این تفکرات سنتی واین بت پرستی ها،برید تو این روستاها از مردم و پیرمرد های سن بالا بپرسید خان ها و کی ها کی بودند تا بیشتر بهتون بشناسنشون که این جور از ادما بت نسازید

  • M گفت:

   من ندیم کسی این روزها ادعای کی یاخان بکنه و اگر کسی هم این ادعا را داشته باشه باید فرد احمقی باشه . اما وجود احترام و منزلت چیزی است که نه از روی خود بینی بوجود می آید و نه اینکه به سبب گذراندن چند واحدی در دانشگاه آزاد بوجود می آید اما اگر خوب دقت کنید تعدادت تعداد تحصیلگردگان همین کی ها کمتر از دیگران نیست که این نشان از خلاقیت هوش و …. این افراد دارد به هر حال حالا تو خان یا کدخدا این گوی و این هم میدان . بسم الله

 • خ پریسا کبکیان گفت:

  اقای مندنی پور خیلی زوده رد صلاحیت همیشی عزیزم ولی عرض ادب خدمت کی عطا طاهری واقعا انسان شریفی س وبه خود می بالم همچین شخصی تو ی استان داریم

 • محمد گفت:

  ادر جواب فروغ مسلمی .درسته فرمایش شما دیگه دوره ی خان و کدخدایی گذشته.ولی خدا شاهد الان طایفه طاس احمدی توسط اسامی کی عطا و کی سالار.کی فرج اله .و کی عزیزاله برای مردم شناخته شده است.واقعا شما قدر نشناس هستین که این حرفو میزنیت‌

  • M گفت:

   سلام خانم فروغ مسلمی از اینکه فرمودید در طاس احمدی افرادی زیادی دارای تحصیلات دانشگاهی هستند بسی مایه مباهات است اما من در لیست شما اسامی تحصیلکردگان از خانواده کی ها را ندیدم یا شما خواسته اید پشت پایی به آنها زده باشید – خیلی بی انصافی کرده اید طاس احمدی و کی ها مکمل هم هستند و من ندیدم آنها بگویند ما – ولی شما از راه نرسیده ما شده اید آنها ریشه در تمام ایلات و عشایر کهگیلویه – بویراحمد – گچساران و… دارند با همین چند کلمه آنها را بر باد دادی . تعداد تحصیلکردهگان این خانواده از کل طایفه بیشتر است ولی ندیدم ادعای شما را داشه باشند در سایت های دیگه هم گرد و خاک راه انداخته ای علت ؟؟

   • دهدشتی گفت:

    اقای محمد وM خانم مسلمی کاملا درست میگن …اقا دوران خان وکدخدایی گذشت …الان هرکه پول وشغل بادرامد وابرو داشته باشه خان و کهد خداست ختم کلام

    • صحرا گفت:

     اصالت و نسب همیشه پابرجاست.هرکو دورماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش!

 • فروغ مسلمی گفت:

  درخاندان طاس احمدی دیگر واژه ی کی دیگر معنی ندارد معنی امروز معنی دکتر،مهندس و…..میباشد پس کسی دلش را خوش نکند زمانه رضا خان سواد کوهی پسر بابا بیگ افسر سواد کوهی نیست دنیا دنیای علم و فناوری هسته ای است کی دیگر چیست؟ تیره بامحمدی و میر احمدی در طایفه طاس احمدی دارای بیشترین تحصیل کرده ها از بهترین دانشگاه های ایران همچون عموی عزیزم دکتر عزیز الله جاودان،دکتر رجب آرام،دکتر آرمان کهزادی،دکتر مسعود افراشته،دکتر امیر رضا سالمیان،مهندس وحید جاودان و افتخار آفرین بزرگ دکتر شمس الله سالمیان و دیگر تحصیل کرده هایی که بیشمارند خدا شاهد است در این صفحه کوچک نمیگنجد

 • سامان کرم نیا گفت:

  درود و احسنت بر کی عطا طاهری و دکتر مندنی پور چرا که من معتقدم انچه از عمر یک انسان می ماند اندیشه و تفکر اوست و با غنیمت شمردن زمان است که میتوان اندیشه ها را به کرسی نشاند و ماندگاری زیبا بر ورقی از تاریخ.

 • ماهتاب بهتری زاده چشمه بلقیس گفت:

  درودبردکترمندنی پور وکی عطا طاهری

 • طاس احمدی گفت:

  با درود
  جوابی دارم برای کالمنتی که گفت کی را حذف کنید:همانطور که سردبیر به درستی گفت کی برای احترام به بزرگان بکار میرود،قابل توجه همه،ما در طایفه طاس احمدی یه کدخدا بیشتر نداریم اونم جناب کی عطا هستند،حالا اگه چند تا بود میشد مال بعضی هارو حذف کرد ولی تنها و تنها کی عطا طاهری کدخداست که امیدوارم سالهای سال زنده باشند همراه با عمر با عزت 

 • حسن بهرامی گفت:

  آقایان عطا طاهری، یعقوب غفاری و دکتر افضل مقیمی از پیش کسوتان فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد هستند و جایشان در قلب انسان های فرهنگ شناس است. در این روزگار آشفته که دوستان یا به فکر بیرون کشیدن گلیم خود از آبند یا مستِ تخریب دیگرانند، “به یاد هم بودن” کاری بزرگ و ستودنی است. البته یادمان باشد که با خودمان روراست باشیم زیرا محبتی که آبشخورش سود و سیاست باشد پایدار نیست و اگر باشد، مردابین است. “با احترام حسن بهرامی”

 • مطهری_تهران گفت:

  درود بر استاد میر فتاح شفیعی سوق و استاد کی عطا طاهری دو گوهره ی گران بها.

 • قاسمی گفت:

  درود بر دکتر علی مند نی پور

 • مار زیر استین گفت:

  لطفا گر چه زمان “کی ها”گذشته آن را از پسوند این دوست که همه از او به خوبی یاد می کنند بردارید!

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   لقب “کی” که به عنوان پیشوند آمده است نه به معنای طبقاتی آن بلکه به خاطر احترام و تکریم به کار رفته است.
   موفق باشید.

 • hossien cheramy گفت:

  ………………………….

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   لطفاً با زبان و فونت فارسی کامنت بگذارید.
   موفق باشید

 • سید شهرام مرتضوی گفت:

  جانا حدیث از دل ما می گویی.مانا باد دوست عزیز،خردورز و اخلاق مدارم دکتر مندنی پور فرزانه ،که شاید خیل دوستانش را فراموش می کند اما از یاد نمی برد در هیاهوی سیاست و مبارزه برای هیچ، گاه گاهی تلنگری اخلاقی برپیکر دردمند جامعه بنوازد.او سعی دارد با پاسداشت بزرگان قوم از درد فقر فرهنگی فزاینده این مردم عزیز بکاهد؛آری فقری که ریشه های هرزش از فقر اقتصادی سیراب می شود. و اما عطا طاهری آنکه نهج البلاغه بالشش است و نور هم بسترش؛ بر خلاف خیلی از هم سلک هایش از “هول حلیم در دیگ نیفتاد ” نه آنزمان که ایام عشرت اش بود و حکمرانی دوست و عزیزانش را در تقدیر داشت و نه در روزگاری که انصاف و تدبیر در چاه بود و شلاق زندانبانان و تسبیح تزویر خرقه پوشان کارگشا.هماره سعی کرد در خودش گم نشود،نه صورتک زد ،نه در کوچه های سیاست رخت انسانیت حراج کرد.آری “انصاف” این در نادره ی زمان بزرگ ترین گوهری است که عطا طاهری را “کی عطا” کرد.
  از نام یعقوب غفاری رفیق شفیق و دوست گرمابه و گلستان عطا طاهری در بین “کامنت ها” بسیار مسرور گشتم،آری ایشان نیز بی شک مردی صبور و تنها که تنهایی هایش را با خودش تقسیم کرد تا محققانه از سر درد تقریر کند سرگذشت آنچه سالها بر این قوم از سر گذشت.آری بی شک او نویسنده ای دردمند است که راز خلوت اش را با حیای نبشتن آغشته کرد تا ما حرمت خلوتش را نشکنیم.

 • شمسایی گفت:

  درود بر مرد خدا دکتر علی مند نی پور

 • ریحانه شادباش یاسوج گفت:

  کی عطا طاهری شخصیتی بزرگ ودوست داشتنی است ومن به چنین فردی افتخار می کنم

 • بختياررضوانى گفت:

  بادرودبر بزرگمرداستانمان کى عطا طاهرى و ارزوى سلامتى و طول عمر براىشان.استاد طاهرى از گنجینه هاى تاریخ,ادب وهنردیار کهن ماست.فکر ایشان محصوربه طایفه و قوم خاصى نبوده بلکه متعلق به تمام ازاد اندیشان است.من به نوبه خود به وجودشان افتخار مىکنم.

 • deleted گفت:

  درود بردکترمندنی پور امیدوارم شخصیت مثل جنابعالی وارد مجلس می شد تاعلم رادرکنار اصالت مشاهده می کردیم .موسی اکبریان بناری شهرک چرام

 • محرمی گفت:

  درود بر کی عطا طاهری طاس احمدی بویراحمدی

 • حمید رضا صفایی گفت:

  عطا طاهری برخلاف بسیاری ازجریانات و شخصیتهای تاریخ
  روشنفکری ایران همواره دیگری را به رسمیت شناخته وگاه با رفتار و منش بی نظیرش حتی دشمانش را خجل ساخته اما حیف که تاریخ روشنفکری ایران را عده ی از همین گنده لاتها نوشتهاندو در ان نامی از طاهری انسان دوست و مرکز گریز نیست اما بی شک او موهبتیست یگانه برای روزهای ناامیدی سرخوشی دلتنگی وتنهاییمان . اورا س÷اس میگوییم و طول عمر برایش ارزو میکنیم

 • نیک اقبال گفت:

  درود بر کی عطا طاهری و دکتر مند نی پور

 • ش. علیزاده گفت:

  درود بر آقای دکتر مندنی پور . کی عطا طاهری انسانی فرهیخته ، روشنفکر ، پاکدامن ، دلسوز جامعه ، متدین ، مردمدار ، دوستدار فرهنگ ایران زمین و از نوادر روزگار در استان کهگیلویه و بویراحمد است. خداوند همواره او را در پناه خود حفظ نماید . او انسانی است بی نظیر و برای استان ما افتخاری است که باید قدر او را بدانیم .

 • سعيدبخشوده گفت:

  با عرض ادب و احترام خدمت اقایان دکتر مندنى پور وحسن غفارى عزیز.سلام و ارزوى سلامتى دارم براى اقاى طاهرى بزرگ.کسى که در طول دوران زندگى پر بارش فقط خدمت به مردم سر لوحه کارش بود.چه قبل وچه بعد از انقلاب علىرغم داشتن قدرت و نفوذ بجز درراه اصلاح امور مردم از ان استفاده نکرد.تمام املاکش را قبل از انقلاب به مردم واگذار کرد بجز خانه محقرش که ماواى عاشقان و اهل علم وادب هست.چراقبل از انقلاب؟چون اگر بعد از انقلاب بود بد خواهان میگفتند کدخدا بود و ترسیده.گذشت در اوج قدرت بامعناست.زندگى این بزرگمرد سراسرمردانگى و انسان دوستى ومبارزه است.با وجود بیمارى تکیه گاه وروحیه ماست.خدایش نگهدار

 • سید گفت:

  کی عطا مایه افتخار ایل بویراحمد و خصوصاً بویراحمد گرمسیر هست.

 • سپهر طاهری گفت:

  جناب اقای دکتر مندنی پور خود از مفاخر استان هست که در راه پیشرفت و پویایی استان و برقراری فرهنگ مبارزه با بی عدالتی و پشتیبانی از حق از هیچگونه تلاش و جهدی فروگذار نیست.
  متن اثر گذاری بود با آرزوی سلامتی برای هر دوی شما.

 • مر تضوی گفت:

  درود بر دکتر مند نی پور و کی عطا طاهری

 • ریحان نژاد از دهدشت گفت:

  سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز…مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

  پاسداشت مقام بزرگان در حقیقت توجه به اعتبار و تعالی آنان است.
  زنده باد بزرگی وزنده باد بزرگمنشی.
  کی عطا طاهری بزرگ مردی که با تواضع و خضوع خاصی که دارد نام بلندش آویزه گوش استان می باشد .
  همه باید قدردان زحمات بی شائبه ایشان باشیم چرا که به نام استان درایران زمین اعتباری فراوان بخشیده اند و خوشحالیم که هنوز افرادی هستند که این هسته های بزرگ فرهنگی را آبیاری می کنند.
  باید مفاخرمان را بزرگ بداریم و به این کار خود ببالیم . زنده باد …

 • حسن غفارى گفت:

  با درود وسلام ، تمام تلاشم دراین بود که نام کهگیلویه وبویراحمد را در تهران به تکرار دراورم ونام کى عطا طاهرى را در استان کهگیلویه وبویراحمد ، عطا طاهرى تنها کى زمانه ماست ، پایدار وبرقرادر باد سرزمین کهگیلویه وبویراحمد وکى زمانه اش ،کى عطا طاهرى بویراحمدى .

  • بئاتریس گفت:

   جناب غفاری دوران کی ها گذشته است.

   • منوچهر گفت:

    گذشته چراغ راه آینده است – اگر گذشته ای نداشته باشیم مطمئنا آینده ای هم نخواهیم داشت
    کی عطا نه کی بلکه معلم اخلاق – مظهر انسانیت است
    او هیچ طمعی به دنیای فانی نداشته و ندارد
    اگر می خواهی شمه ای از اخلاق مریدان امام علی (ع) را ببینی چند روزی با ایشان باش

 • مسعود گفت:

  سلام ودرود بر جناب آقای دکتر مندنی پور از مفاخر کشور از خطه قهرمان پرور استان کهگیلویه وبویر احمد که دین قلم را ادا نمودی واینچنین از بزرگان علم وادب بخصوص استاد فرهیخته جناب آقای کی عطا طاهری هنر آموز زندگی مامن وماوای ادب وادیبان الگوی صداقت ومهربانی معلم اخلاق ودرستکاری یاد نمودی . باشد تا اینچنین یادواره هایی چراغ راه تمام هموطنان بخصوص هم استانی های عزیزمان گردد.

 • فرشید عزیزی گفت:

  جناب آقای دکتر مندنی پور!
  احترام و عرض ادب به بزرگان, نشانه بزرگ زاده ای و منش بالای شماست.

 • آشنا گفت:

  درود فراوان و بی حد و اندازه بر استاد عطا طاهری و دکتر علی مندنی پور.
  امیدوارم که سالهای سال پیروز و سربلند و سلامت باشید و عمر طولانی و با عزت برای شما بزرگواران آرزومندم.

 • اگر چه انسانهای بزرگ از همه نسلها در همه عصرها متعلق به گروه ودسته خاصی نیستند . ولی بنده بعنوان یکی از شاگردان کی عطا طاهری برخود میبالم که انسانی بزرگ از مردمی بزرگ با روحی بلند به بلندای کوه دنابعنوان معلمم بوده ودرود برجناب آقای دکتر مندنی پور که خود از نخبگان جامه ماست وقبلا” بنده در رسای ایشان مطلب نوشته بودم وبه حق مطلبی که در رسای آقای طاهری نوشته بدون غل غش ودر بزرگواری وعدم سازش بانهادهای زر.وزور وتذویر وتنفر از دروغ وساده زیست که باکلبه محقرش جای تعریف ریا نیست .بنده چون از نزدیک آقای طاهری را میشناسم گاها” از خودم میپرسم اگر آقای طاهری دنبال ثروت ومادیات میرفت چه میشد.در حالیکه خود میتوانست از پایه های قدرت باشد. با حقوق باز نشستگی با کمال افتخار زندگی دارد که بدرستی بعضی حسرتش را میخورند.و آدم را بفکر فرو میبرد. که این دنیا تنهاجای جمع آوری مال وثروت نیست بلکه نا گفته هایی در نهان دارد . که باید در باره آن تعمق کرد. بااین روح بلند ایشان ملجاء وپناگاه شیفتگان اهل علم وادب است. که وقتی خودم دلم میگیرد . به این استاد بزرگ پناه میبرم تا باسخنان زیبایش آرام گیرم و گفتارش و نصیحتهایش راهمواره فرا راه زندگیم قرار دهم وهمیشه الگویی باشد برای زندگیم. درود برانسانهای بزرگ چون کی عطا طاهری ودکتر ماندنی پور. وهمه نخبگان هم استانی.با عرض معذرت – موسی آرام

پربازديد