تاریخ درج خبر : 1392/08/14
کد خبر : ۱۲۵۸۵۰
+ تغییر اندازه نوشته -

تابویی که قرار نیست شکسته شود

سایت استان:  بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج چنان در چنبره مشکلات و سوءمدیریت گرفتار شده است که حتی نبود پزشک در بخش اتفاقات آن چندان به چشم نمی آید.براساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی ، بخش اتفاقات هر بیمارستان مهمترین بخش درمانی آن محسوب می شود بطوری که در صورت وجود پزشک ، کادر درمانی و تجهیزات این بخش می تواند روزانه از وقوع دهها مورد مرگ جلوگیری کند.

15

اما اگر در دنیای امروز که پیشرفت علم پزشکی و حتی امکانات آن پا به پای سایر بخشها و بصورت خیره کننده و لحظه ای صورت می گیرد بخش اتفاقات بیمارستانی در منطقه خوش آب و هوای غرب یاسوج با کمبود پزشک آن هم پزشک عمومی رو به رو شود چه باید گفت جز اینکه باید به حال مسوولان بهداشتی استان زار زار گریه کرد.

بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج از جمله مراکز بهداشتی و درمانی استان کهگیلویه و بویراحمد و بویژه شهر یاسوج است که مشکلات آن به عنوان ضرب المثل در میان مردم تبدیل شده است .

بارهاست که این مرکز درمانی با مشکلات متعددی از جمله کمبود پزشک ، کادر درمانی و خدماتی و امکانات رو به رو شده که حتی این مشکلات منجر به مرگ هموطنان شده اما کسی برای رضای خدا هم قدمی برای حل این مشکلات بر نمی دارد.

مشکلات و معضلات بیمارستان امام سجاد (ع ) یاسوج به گونه ای ریشه دوانده و انباشته شده است که به عقیده یکی از کادر درمانی این مرکز به صورت یک تابو درآمده است.

تاسف بارتر اینکه نارضایتی های عمومی از ارایه خدمات درمانی در این بیمارستان درمانی و آموزشی همچون یک رویه معمولی شده همچنان که مشکلات این مرکز به یک معمای حل ناشدنی برای مسوولان و متولیان امر تبدیل شده است.

مشکلات پی درپی در این مرکز درمانی به گونه ای جلوه می نماید که نیروهای کادری، خدماتی تا پزشک و پرستار و نگهبان ، بیمار و همراهان و خلاصه هر مراجعه کننده ای نیز از نارسایی ها و کمبودهای فاحش آن می نالد.

معضلات موجود در این مرکز درمانی امروزه به گونه ای است که در هر روز حتی در هرساعت باید منتظر اتقاقی ناخواسته در آن بود.

زمانی معضل فاضلاب بیمارستان به عنوان سوژه داغ رسانه ها حتی مسوولان سیاسی و امنیتی استان تبدیل می شود که هنوز سرانجام آن مشخص نشده و معضل همچنان باقی است.

بیمارستان درمانی و آموزشی امام سجاد (ع) یاسوج که کمتر از دو دهه عمر دارد انتظار می رفت یکی از مراکز مجهز درمانی برای مردم رنج کشیده استان باشد امروز با مشکلات و معضلات در حوزه های مختلف مواجه شده است که نیازمند یک چاره اندیشی اساسی و زیربنایی است.

برخی مردم که به این مرکز درمانی مراجعه می کنند معتقدند سوء مدیریت در بیمارستان امام سجاد موجب بروز مشکلات در آن شده است.

گروهی دیگر از مردم از روند طولانی و سخت گیرانه پذیرش بیماران در این مرکز درمانی دولتی گلایه دارند و اظهار می دارند که این روند موجب بروز برخی رفتارهای هنجار شکنانه توسط همراهان بیماران می شود.

باید اعتراف کرد که بیشتر نارضایتی های بیماران و همراهان آنان از تاخیر در رسیدگی به وضعیت بیماران در بیمارستان امام سجاد (ع)است.

عده ای از شهروندان و مراجعه کنندگان به این مرکز درمانی اظهار داشتند: با ارایه اینگونه خدمات درمانی بی کیفیت و برخوردهای نادرست از سوی برخی کادر درمانی تعطیلی این مرکز منطقی و به صرفه تر است .

یک شهروند یاسوجی نبود سرویس ایاب و ذهاب را یکی از ممشکلات همیشگی بیمارستان امام سجاد عنوان کرد و افزود: مسیر مادوان تا این بیمارستان را با کرایه 50 هزار ریالی طی کردم و وقتی به بخش اتفاقات رسیدم اعلام کردند که پزشک ندارند.

یک شهروند دیگر کمبود نیروی خدماتی در بخش های این بیمارستان را از دیگر معضلات موجود در این مرکز درمانی و آموزشی ذکر کرد.

همراه یکی از بیماران در بخش اورژانس بیمارستان گفت: کمبود فضا و تخت در بخش اتفاقات که حتی گاهی هم با خوابیدن بیماران بر روی صندلی ها و حتی کف زمین همراه می شود از مهمترین مشکلات این بیمارستان است.

یکی از نیروهای کادری این بیمارستان گفت: با وجود بسیاری از کمبود ها، مسوولان دانشگاه و بیمارستان کمترین بررسی و اقدامی را برای حل معضلات و مشکلات بخش های مختلف بیمارستان ندارند.

وی که خواست نامش فاش نشود در این زمینه می افزاید: وقتی خودمان مشکلات را به مسوولان گوشزد می کنیم با امروز و فردا کردن ، کمبود اعتبار و یا نبود مجوز پاسخ می دهند.

یکی از پزشکان عمومی این بیمارستان نیز که خبرنگار علت دیرآمدن و معطلی وی را در اتاقش جویا شد با ابراز نگرانی از وضعیت موجود بیمارستان گفت: متاسفانه بخش اتفاقات این بیمارستان حدود سه ماه است که پزشک ندارد و مجبور هستیم که برای معاینه و درمان اولیه بیماران اورژانسی و یا تصادفی به طبقه پایین برویم.

قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز با تایید مشکلات موجود در این بیمارستان گفت: نبود تناسب بین تخت های موجود و نیاز بیماران یکی از دلایل اصلی بروز مشکلات و نارسایی ها در بیمارستان امام سجاد است.

دکتر کیان دهراب پور تصریح کرد: ظرفیت این بیمارستان 96 تختخوابی است ولی بیش از ظرفیت خود با حدود 200 تخت در شبانه روز پذیرای بیماران است.

وی ابراز داشت: کمبود نیروی انسانی و خدماتی و نبود مجوز های لازم برای جذب نیرو از مشکلات همیشگی در این بیمارستان درمانی و آموزشی از سالیان گذشته تاکنون بوده است.

دهراب پور افزود: این بیمارستان در سال 79 در ابتدا با سه بخش زنان، کودکان ، داخلی از سوی سازمان تامین اجتماعی ساخته شد و بعد از مدتی دانشگاه علوم پزشکی این مرکز درمانی را از تامین اجتماعی خریداری کرد.

دهراب پورتاکید کرد: این مرکز درمانی با وجود نیازها و گسترش جمعیت و تخت های بیمارستانی بسیاری از امکانات و تجهیزات در آن مربوط به سال های اولیه احداث بیمارستان است.

وی عنوان کرد: محدویت های اعتباری به ویژه در سال 91 و 92 برای خرید برخی تجهیزات و امکانات پزشکی و درمانی بر مشکلات این بیمارستان افزوده است.

وی با بیان اینکه بدون در نظرگرفتن نظرات ، نیازها و انتظارات مردم و بیماران نیز رفع مشکلات موجود و ارتقای کیفیت این بیمارستان امکان پذیر پذیر نیست، اظهار کرد: رضایتمندی بیماران از شاخص های مهم اثر بخشی نظام سلامت است.

رییس بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج نیز با تایید مشکلات موجود در این مرکز درمانی و آموزشی گفت: برخی معضلات در این بیمارستان سال هاست ادامه دارد ولی تاکنون اقدام عملی خاصی برای رفع آنها صورت نگرفته است.

دکتر امیر رشیدی افزود: معضل فاضلاب این بیمارستان یکی از دغدغه های اصلی است که با وجود مکاتبات و رایزنی های متعدد همچنان اقدام و تلاشی از سوی متولیان امر در این زمینه انجام نشده است.

وی بیان کرد: اگرچه این معضل به طور موقت و مقطعی با ایجاد چند چاه دفع فاضلاب در پایین دست بیمارستان مرتفع شده ولی هیچ گونه تضمینی مبنی برسرریز دوباره فاضلاب و احتمال خطر آلودگی در پایین دست بیمارستان و حتی رودخانه بشار وجود ندارد.

وی افزود: برای رفع این معضل اساسی شرکت آب و فاضلاب شهری باید در خصوص ایجاد و اتصال فاضلاب این بیمارستان اقدام کند.

رشیدی اظهار کرد: بیمارستان امام سجاد و دانشگاه علوم پزشکی نیز در این راستا همکاری لازم خود را انجام خواهد داد.

رشیدی با اشاره به مشکل کمبود پزشک در بخش اتفاقات این بیمارستان نیز گفت: این بخش شش پزشک عمومی داشت که سه نفر از آنها امسال برای تحصیل در مقاطع بالاتر پزشکی از استان خارج شدند.

وی افزود: سه پزشک عمومی دیگر در این بخش وجود دارد که به هیچ وجه جوابگوی خیل عظیم مراجعه مردم و بیماران اوژانسی به این مرکز نیست که باید مسوولان دانشگاه برای رفع این مشکل چاره اندیشی کنند.

وی با بیان اینکه این بیمارستان هم اکنون با کمبود نیروهای پرستاری و خدماتی مواجه نیست، افزود: در صورت نیاز نیز توان جذب نیروی جدید به لحاظ تراز منفی مالی در این مرکز آموزشی و درمانی وجود ندارد.

کارشناسان امور بهداشتی معتقدند ساماندهی و حل مشکلات بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج با توجه به کمبود بیمارستان در این شهر نیازمند چاره اندیشی و همکاری جدی مسوولان استان با دست اندرکاران حوزه بهداشت و درمان منطقه است .

منبع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • حفیظ گفت:

    خدایی با کمی دقت،بیمارستانهای شهرمان را که نامهای بزرگان را هم با خود یدک میکشند،با سایر بیمارستانهای مشابه در بقیه نقاط کشور مقایسه کنید،آنوقت قضاوت کنید،و ببینید آیا مردم این سرزمین تا کی باید تاوان ندانم کاری و بی مدیرتی عده ای اندک را بکشند و تحمل کنند.این همه زمین در مناطق سروک صحرانشین،و نجف آباد،موردراز،شرف آباد،مزک،مادوان و …… چرا باد برویم توی کوهستان بیمارستان بسازیم …..؟ صحبت کردن در باره مسایلی از این دست مثنوی مثنوی هفتادمن کاغذ میخواهد.
    باور کنید یکی از ویژه گیهای خوب هر بیمارستان اینه که وقتی وارد فضای محوطه آن بشوی حالت از بیحالی به حال بیاد،و علی رغم داشتن بیماری و یا بیمارداری،وارد آن فضا که بشوی احساس خوبی بهت دست بده،در حالی که اصلآ اینطور نیست،خدا به داد داخل بیمارستانها برسه…..باور کنید کار از کارگر گذشته،در د اگر درد تو و ناله اگر ناله من آنچه هرگز به جایی نرسد فریاد است.

پربازديد