تاریخ درج خبر : 1392/08/15
کد خبر : ۱۲۶۸۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -

اخلاق حرفه ای مهره گمشده نشریات زرد

سایت استان: سید امین صداقتی نیا
استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن حدود 100 رسانه فعال در حوزه مکتوب و دیجیتال نشان داده که دارای توانمندی ها و استعدادهای بسیار خوبی در حوزه رسانه و خبر می باشد که علاقه وافر مردم این استان به اخبار موجب کارایی و تاثیرگذاری بالای این رسانه های بر افکار عمومی شده است.
در طول سال های اخیر و به لطف حمایت مسئولان فرهنگی وتشکیل خانه مطبوعات و سرای روزنامه نگاران استان شاهد رونق بیش از پیش حرفه خبرنگاری و رونامه نگاری در این استان هستیم.
ساماندهی خبرنگاران و اهمیت ویژه به موضوع آموزش خبرنگاری در سال های اخیر از جمله فعالیت های صورت گرفته در این زمینه بوده که علاوه بر اخلاق حرفه ای رسانه ای، آموزش و دوره های آکادمیک و حرفه ای نیز برای خبرنگاران این استان لحاظ و اجرایی شد.
وجود خبرنگاران فعال و خلاق در استان کهگیلویه و بویراحمد که سال ها در این استان با همه سختی ها و موانع توانستند رسالت کاری خود را به بهترین شکل ممکن ادا کنند بر کسی پوشیده نیست و وجود خبرنگاران بزرگ و تاثیرگذاری در سطح ملی همچون دکتر وکیلی، حیدری، برادران محقق و دیگر عزیزان نشان از بالا بودن سطح انگیزه، دانش و همت جوانان این استان در عرصه کار خبری و روزنامه نگاری است.
خبرنگاران استان کهگیلویه و بویراحمد که با تمام مشقت ها و گاه تنگدستی با عشق و علاقه مشغول فعالیت هستند هرگز خود را بازیچه ی دیگران نکرده و آن خبرنگاری هم که معنای واقعی رسالتش را دانست خود را به دیناری نفروخت.
اما افسوس و صد افسوس که برخی تازه از ره دوران رسیده ها با اهداف سو و مخملی، خبرنگار و خبرنگاری را مضحکه خود و بازیچه دست سیاسون کرده اند که گاه و بی گاه دیگر دوستان رسانه ای اشارتی به آن ها داشته اند.
ورود برخی سیاسون و فعالان انتخاباتی به عرصه کار رسانه ای و به نوعی پل ساختن از نام خبرنگار برای نیل به اهداف شخصی و سیاسی باعث ایجاد برخی بی اعتمادی ها به رسانه شده که متاسفانه برخی از این افراد بدون داشتن حتی دوره های آموشی مقدماتی خبرنگاری خود را در حد سردبیر می دانند.
احترام به قلم و ستایش آن بر هیچ کس پوشیده نیست و البته قرار هم نیست هرکس که دستی بر نوشته دارد روزنامه نگار شود و چه بهتر که هرکس در فضای کاری خود و برای پیشرفت جامعه و نه شخص قلم بزند.
استفاده ابزاری از فضای رسانه علاوه بر ایجاد بی اعتمادی مخاطبان نسبت به رسانه و دور شدن فضای رقابت حرفه ای رسانه ای و نیل آن به سمت بهره گیری و سهم خواهی از سیاسون باعث مخدوش شدن شرف و جایگاه قلم می شود.
اخلاق رسانه ای که ریشه در اخلاق حرفه ای و شخصیتی هر فرد و اصول حرفه ای خبرنگاری دارد باید در کنار کار خبری نیز لحاظ گردد که با اشاره به اظهار نظرها و عملکرد برخی به ظاهر خبرنگاران زنگ خطر رسانه های زرد در استان کهگیلویه و بویراحمد به صدا در آمده است.
استفاده از نام خواصیون و طیف خاصی از جریان های سیاسی برای پیشبرد اهداف سیاسی و در مقابل زیرپا گذاشتن اصول حرفه ای خبری و اخلاقی در کنار مخدوش کردن چهره خبرنگار، از جمله اتفاقات رسانه ای بوده که همواره شاهد ظهور و البته سقوط این رسانه های زرد بوده ایم که در شرایط کنونی و لزوم اهمیت به امر اطلاع رسانی دقیق، صریح و صحیح توجه بیش از پیش مسئولان استانی را در زمینه رسانه های نوظهور می طلبد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سید امین صداقتی نیا گفت:

  جناب ناشناس عزیز
  جربزه و صراحت بنده در قلمم هویداست و غلط های املایی شما توجیحی مناسب است با عدم دید شما نسبت به این موضوع.
  اگر توجه کرده باشید نوشته ما درباره رسانه مکتوب می باشد و نه رسانه ملی ولیک پوزش می طلبم از دوستانی که سهوا اسمی از ایشان یادی نکرده ام.

 • ازچرام گفت:

  دراستان خبرنگاران خوبی داریم که گزارش های آنها همواره درسایتهای ملی ازمیان مطالب خواندنی ترین است.جای افتاخر دارد

 • ناشناس گفت:

  شما؟؟؟ خبرنگاری؟؟؟ چطور از بقیه خبرنگاران معروف استان که در ترهان هستند نام نبردی؟؟ اتفاقی تلویزیون هم رفته اند. ولی کاش یکم جربزه و صراحت داشتی تا یکی پیدا میشد جوابتو می داد

 • aladv گفت:

  …… وادبیاتش در حد نشریات زرد محلی هم نیست حالا چطوری شده بزرگ وتاثیر گذار ……………..حتما ……………..

 • اشنای گفت:

  سیدجان تویاسوج هرکسی که بتواند ازفامیلهیش یه مدتی به عنوان بازاریاب استفاده می کنند بع تو روز خبرنگار یه دفعه ایشون بازاریاب میشه سردبیر تواستان دردهدشت 2ساله که دفتر خبرنگاران راه اندازی شده وخبرنگاران خوب هم دارد وتاجای که خبرهای مربوط به دهدشت جز خبرهای برگزیده استان وکشور است پس مسولین استان مقصراین برنامه هایهستند

 • عالی بود …
  دست گذاشتی روی جای که میسوزه …

  خدا قوت سید امین عزیز

پربازديد