تاریخ درج خبر : 1392/08/18
کد خبر : ۱۳۰۳۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -

آسیب شناسی و اهداف عزاداری برای اباعبدالله الحسین(ع)

سایت استان: ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام حزن و اندوه سرور و سالار شهیدان و ارباب دل های ما یعنی آقا اباعبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش، چند نکته را به عنوان آسیب های این ایام به عرض هم استانی های عزیزم می رسانم که امیدوارم مورد عنایت واقع گردد.

سؤال: امام حسین(ع) با چه کیفیتی این قیام و قربانی دسته جمعی را انجام داده اند؟ و خداوند، چگونه و به چه مقدار به ایشان پاداش دادند؟

جواب: خداوند به راحتی از قربانی کردن های مخلصانه و پا روی نفس گذاشتن ها نمی گذرد و به راه هایی سعی در جبران نمودن کارهای نیک بنده های مخلصش می نماید که از آن جمله، برای حضرت ابراهیم(ع) مقرر کرد که هر ساله حاجیان در یک روز خاص به نام عید قربان یاد و خاطره ی از خود گذشتگی پدر و فرزند را زنده نگهدارند و این پاداش ایشان بود؛ ولی برای امام حسینی که خود و تمام ایل و تبارش را خالصانه به قربانگاه برده و نه فقط نمایش قربانی ناتمامی چون ابراهیم و اسماعیل بلکه نمایشی سراسر زیبایی به تعبیر عمه سادات به صحنه برد و قربانی هایی هر یک گرانقدر از دیگری، تقدیم خدا کرد که لاجرم پاداشی والاتر و زیباتر باید برای ایشان و یاران باوفایش در نظر گرفت و همانا خدا نیز دو ماه محرم و صفر را به احترام و در جواب این خوبی تقدیم ایشان و اصحابش نمود که عده ای تا روز قیامت دور هم گرد آیند و برایشان مجلس یادبود بگیریند.

ارباب بی کفن چرا قیام کرد؟

اینکه چرا امام حسین قیام کرد؟ چرا بر خلاف برادرش امام حسن(ع) دست به شمشیر برد؟ چرا همه ی خانواده اش را به صحنه ی نبردی نابرابر که نتیجه اش از قبل معلوم بوده می برد؟ و … را زیاد شنید ه ایم. سؤال و جواب کلیشه ای منظورم نبوده و به سرعت میروم روی اصل مطلب!

جواب : حتما شنیده اید که خود مولی و سرورمان امام حسین(ع) در خطبه ای غرا، علت قیامش رو امر به معروف و نهی از منکر و زنده نگهداشتن دین اسلام بیان می فرمایند!
امام حسین در ایام عاشورا درس هایی را به صورت امر به معروف و نهی از منکر عملی برای حفظ دین من و شما انجام دادند که به صورت تیتروار به آنها اشاره می کنم.

1- توصیه به نماز اول وقت: در روز عاشورا نیز دست از نماز اول وقت نکشید.
2- مشورت با دیگران: امام با اینکه به همه ی امور عالم، علم کافی داشتند ولی با این وجود از دیگران مشورت می گرفتند.
3- توصیه به حلال خوری و پرهیز از حرام خوری: در خطبه ای به دشمنانش فرمودند: “با اینکه می دانید حق با من است ولی به این دلیل که شکمهایتان را از حرام پر کرده اید توان عمل به حق را ندارید.”
4- رعایت حق الناس: به اصحابش فرمود: “که هر کس حقی به گردنش هست و کار ناتمانی در این دنیا دارد، برگردد و حقش را ادا کند.”
5- غیرت داشتن نسبت به نوامیس خود: عمدا خیمه ها را در پستی بنا کردند که چشم نامحرمان به نوامیس الهی نیفتد.
6- رعایت حیا حتی برای مردان: عمدا لباس پاره پوره بر تن کردند که بعد از به تاراج بردن غنایم جنگی، تن بی کفنش عریان نشود.
7- بخشش و عفو: حر، آب را بر مولی و یارانش بسته بود ولی ارباب، ایشان را بخشید تا از خریت به حریت تبدیل شود.
8- پرهیز از خودپسندی و خود برتر بینی: داستان دلدادگی با غلام سیاه در صحنه ی شهادت
9- ترحم به زیر دستان: تقریبا بالای سر همه ی شهدا و سربازانش رفتند و دم آخر اونارو تنها نگذاشت.

امر به معروف و نهی از منکر:

در ذیل چند مورد از منکرات صورت گرفته در عزاداری های هم استانی ها را متذکر شده و در ادامه امر به معروف های مناسب را پیشنهاد میدهیم و از خواهران و برادران دینی و ایمانی خود(مسئول و غیر مسئول) میخواهیم که با دقت این نقدها و پیشنهادات مطرح شده رو بخوانند و به خانواده های خود منتقل کنند.

نهی از منکر 1 : عده ای مجلس ارباب رو با مجالس پارتی و … اشتباه می گیریند و به بدترین شکل ممکن به سر و وضع خود میرسند و به هئیت های خیابانی سر میزنند. همه این جور نیستند ولی عده ای از جوانان (پسر و دختر) با آرایش ها و تیپ های زننده(کرم زده، یقه باز، آستین بالا زده و …) با مراجعه به هیئت هایی که دایره وار و مختلط (به گونه ای که بانوان اطراف حلقه نشسته اند) مراجعه می کنند و خدای نکرده به چش چرانی می پردازند و به شخصه دیده ام کسانی که به بهانه های محرم تا پاسی از شب بیرون از خانه می مانند و با نامحرم در کوچه های تاریک و خلوت پرسه می زنند.

امر به معروف 1 : پیشنهاداتی برای حل این معضل ها به خانواده ها و مسئولان عزیز دارم که آن ها را در سه بند می آوردم و از خانواده ها و مسئولین متعهد و ارزشی مجدانه خواهانم بر مورد سوم نظارت بیشتری داشته باشند.
الف) خانواده های عزیز سعی کنند که همراه فرزندانشان(بخصوص دختران) به هیئت های مساجد و خیابانی مراجعه کنند که هم بتوانند آنها را با مفهوم اصلی عزاداری آشنا کنند و هم اینکه از سوءاستفاده های احتمالی فرزندانشان جلوگیری کنند.
ب) برادر و خواهر عزیزی که به حرمت محرم و ایام عزاداری، یک ماه از گذاشتن و گوش کردن موسیقی های حرام در ماشین و خانه خودداری می فرمائی و حتی فلش خود را فرمت کرده و اونو با مداحی پر می کنی بدان که گوش دادن موسیقی لهو و لعب و آواز غنا (ترانه خوانی زن و …) نه فقط در ماه محرم و صفر بلکه در ماه های دیگر نیز حرام است و ازت عاجزانه خواهش می کنم که همیشه و در همه حال باید به ارباب و دین ارباب احترام گذاشت و هرچیزی را که حرام اعلام کرده اند، کنار بگذاریم.
ج) منکر برگزاری مراسمات خیابانی (سینه زنی و زنجیر زنی) نیستم ولی اولاً توصیه می کنم که بیشتر به مساجد و هیئت هایی مراجعه کنیم که بخش آقایان و خانم ها از هم تفکیک شده باشند که بدون دل مشغولی و وساوس نفس و شیطان به خودسازی و عزاداری بپردازیم. ثانیاً به گردانندگان مراسمات و دستجات خیابانی توصیه می کنیم که برای رضای خدا هم که شده سعی کنند محل استقرار بانوان را جوری تعبیه کنند که از چشم نامحرمان بوالهوس بدور باشند و به تبع اون از حضور جوانانی که تنها بدین منظور به هیئت ها مراجعه می کنند جلوگیری به عمل آید.

نهی از منکر 2 : عزاداری خوبه ولی کدام عزاداری برای شخص یا جامعه مفیده؟ شخص عزاداری که نماز نمیخونه و روی عادت یا ریا یا سرگرمی یا هر دلیل دیگه ای به هیئت ها سر میزنه هیچ بهره ای از عزاداری های خود نخواهد برد. زیاد مشاهده می شود که جوانانی که سر به مهر خداوندی نمی گذارند و در قید این بندها نیز نیستند از رکن های اصلی برخی هیئت ها (اکثرا خیابانی) محسوب می شوند.

عزاداری با معرفت برای امام حسین(ع)، به تغییر اخلاقی در عزادار منجر خواهد شد؛ ولی کسی که مدام به عزاداری ها می رود ولی از یک رکعت نماز دریغ می ورزد نباید انتظار پاداشی از درگاه ایزد منان داشته باشد که همانا بهشت را به بها می دهند نه بهانه. که متأسفانه این افراد کمتر به هیئت های مساجد و جاهایی که زن و مرد از هم جدا هستند مراجعه می کنند.

همانگونه که نماز بی ولای او، مورد قبول نخواهد افتاد؛ عزاداری بی نماز نیز دردی رو دوا نخواهد کرد؛ زیرا که ابوبصیر روایت می‌کند که: پس از شهادت امام صادق علیه السلام برای عرض تسلیت نزد همسرش، ام حمیده، رفتم. ام حمیده گریست و من نیز از گریه‌ی او گریستم.
سپس فرمود:« اگر هنگام احتضار امام صادق علیه السلام اینجا بودی، صحنه عجیبی می‌دیدی: او در آخرین لحظات چشم‌هایش را گشود و فرمود «تمام خویشان مرا جمع کنید.» وقتی همه خویشان و بستگان بر بالینش جمع شدند، امام نگاهی به آنان کرد و فرمود:

«ان شفاعتنا لا تنال مستخفاً بالصلوه.»
«شفاعت ما به هر کس که نماز را سبک بشمارد نخواهد رسید!»

به جمله ی امام عزیز و رئیس مکتب شیعه توجه کنید که در آخرین لحضات عمر مبارکشان به چه نکته ای اشاره فرمودند. ایشان نگفتند که شفاعت ما به کسی که نماز نخواند نخواهد رسید، بلکه گفتند: کسانی هم که بخوانند ولی نماز را سبک بشمارند یعنی به بهانه های الکی(مثل بازی فوتبال، کسب و کار، مجل عروسی، غذا خوردن و …) نماز اول وقت رو به تأخیر بندازند، نخواهد رسید.

امام حسین(ع) در اوج صحنه ی کاروزار وقتی توسط یکی از یارانش فهمید که وقت ادای فریضه ظهر رسیده ایشان را دعا نمودند و بساط نماز جماعت رو پهن کردند و به من و شمای عزاداری که عزاداری را بهانه می کنیم و حتی روز عاشورا به جای اینکه به نماز اول بپردازیم نهیب میزند که اول نماز بعد عزاداری.

امام صادق (ع) می فرماید:
أَوَّلُ مَا یُحَاسَبُ بِهِ الْعَبْدُ عَلَى الصَّلَاهِ فَإِذَا قُبِلَتْ قُبِلَ مِنْهُ سَائِرُ عَمَلِهِ وَ إِذَا رُدَّتْ عَلَیْهِ رُدَّ عَلَیْهِ سَائِرُ عَمَلِه
«نخستین چیزى که بنده را در رابطه با آن مورد محاسبه قرار میدهند نماز است، اگر پذیرفته شود اعمال دیگر نیز پذیرفته میگردد و اگر رد شود سایر اعمال نیز رد می شود.»
امام حسین (ع) در عصر تاسوعا هنگامی لشکر عمر سعد تصمیم به حمله می گیرد به حضرت ابوالفضل دستور می دهد که برو از دشمن یک شب وقت بگیر تا ما به نماز و عبادت بپردازیم به راستی که من نماز را دوست می دارم .
و در روز عاشورا هنگامی که یکی از یاران امام فرارسیدن وقت نماز را به امام یادآوری می کند امام در حق او دعا میفرماید: “خداوند تو را از نمازگزارانی که به یاد خدا هستند قرار دهد.”

امر به معروف 2 : اولاً بدانیم که فلسفه عزاداری برای امام حسین(ع) کسب معرفت و محبت نسبت به امام معصوم است و در این راه بهتر است که تمامی هیئت ها (حتی هیئت های خیابانی) یک روحانی فقیه را برای سخنرانی های کوتاه و مفید در نظر بگیرند.
تانیا دست اندرکاران هیئت های عزاداری به گونه ای برنامه ریزی کنند که وقت نماز ظهر بالاخص ظهر تاسوعا و عاشورا در محل مناسبی که دسترسی به آب و سرویس های بهداشتی فراهم باشه توقف کنند و کوچیک و بزرگ، زن و مرد به مولای بی سر خود اقتدا کنند و نماز اول وقت به پا دارند.
ثالثاً من و شمایی که دم از ولایت و محبت امام حسین(ع)، ابالفضل(ع) و عمه سادات میزنیم، سعی کنیم از همین محرمی با آقا عهد ببندیم که نه فقط توی محرم و صفر بلکه در دیگر ایام سال نیز دست به دامان اون عزیزان باشیم و حتی اگه شده یک کار را که همانا ادای نماز اول وقت باشه را به نحو احسن ادا کنیم که بدون شک یکی از بالاترین معروف ها ادام نماز اول وقت است که خود ناهی از منکرات است و به مرور اکثر منکرات را از ما و جامعه دور خواهد کرد. ان شاءالله

نهی از منکر 3 : خیلی از عزاداران عزیز برای نشان دادن عرض ارادت خود به سرور و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین (ع) به رسم خوب نذری دادن مبادرت می ورزند ولی در این بین گاهاً چند عمل ناشایسته رو مرتکب میشوند که به اختصار در ذیل آورده می شود.
الف) توزیع نذری بین آشنایان و نور چشمی های خود و عدم توزیع بین افراد مستحق
ب) اسراف در تهیه و توزیع انواع نذری
ج) تهیه نذری از مالی که خمسش را نداده اند!

امر به معروف 3 : عزیزان همشهری و عزاداران سعی کنند که اولاً با مال حلال و خمس داده شده نذری بدهند ولو به اندازه ی یک لیوان شیر باشد و در ثانی نذورات نقدی و غیر نقدی خود را به افراد مستحق و نیازمند تحویل دهند که برخی از همین همشهریان یا افراد بی بضاعت روستاهای اطراف با دیدن یک وعده ناهار پلو گوشت به چنان شور شعفی میرسند که ما با دیدن یک ماشین یا خانه ی نو.
یه پیشنهاد دیگر به کسانی که خود توانایی یافتن افراد بی بضاعت را ندارند اینه که نذورات خود را (سعی کنند معادل آن را نقدی بدهند) به خیریه های آبشار عاطفه ها، امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) دهدشت تقدیم کنند تا این خیرین عزیز نذورات را به دست افراد مستحق برسانند.

آدرس خیریه امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) دهدشت:
دهدشت – تقاطع خ شهید بازگیر و خ سپاه – نرسیده به چهار راه قلعه رئیسی قدیم – بعد از مطب دکتر خلف – روبروی سونوگرافی دانشمند
تلفن: 2409 322 0744 – 3284 145 0917 – 3284 145 0933 – 3523 342 0917

آدرس خیریه مردم نهاد آبشار عاطفه های دهدشت:
دهدشت – چهار راه سرفاریاب – خ شهید همایون فر جنوبی – جنب نانوائی سنگکی
تلفن: 0473 322 0744 – 0398 323 0744

منبع:پایگاه خبری فرهنگی دهدشت

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد