تاریخ درج خبر : 1392/08/20
کد خبر : ۱۳۱۴۵۹
+ تغییر اندازه نوشته -

بدهی 9 میلیارد تومانی دانشگاه یاسوج/ از سوله به جای کتابخانه استفاده می شد

سایت استان: رئیس دانشگاه یاسوج گفت: اگر امسال 100 درصد بودجه اختصاص یافته محقق شود باز هم دانشگاه 4 میلیارد تومان کسری بودجه دارد که با 5 میلیارد کسری بودجه سال گذشته می توان گفت که دانشگاه 9 میلیارد تومان به بازار، حق التدریس، آب و برق، اضافه کاری کارکنان بدهی دارد.

rmazni

دکتر شاپور رمضانی  با اشاره به وضعیت بودجه دانشگاه یاسوج و چالش‌هایی که کسری بودجه برای این دانشگاه به وجود آورده است گفت: متاسفانه پایه بودجه‌ای که به دانشگاه یاسوج اختصاص داده شده بسیار ضعیف است.

وی با بیان اینکه درحال حاضر هفت هزار دانشجو در دانشگاه یاسوج مشغول به تحصیل هستند، ادامه داد: اگر بخواهیم از نظر سرانه دانشگاه یاسوج را با برخی دانشگاه‌های بزرگ مقایسه کنیم شاید تعداد دانشجویان این دانشگاه حتی بیشتر از برخی دانشجویان دانشگاه‌های تهران باشد.

رئیس دانشگاه یاسوج افزود: دانشگاه‌هایی هستند که دانشجوی آنها نسبت به دانشگاه بسیار کمتر است ولی سه برابر دانشگاه یاسوج بودجه پایه دارند بنابراین اگر از این بودجه مقداری را هم اختصاص ندهند دانشگاه با مشکل مواجه نمی شود. اما اگر تنها بخش کوچکی از بودجه دانشگاه یاسوج تخصیص نیابد دانشگاه با مشکل مواجه می شود درحال حاضر اگر 100 درصد بودجه را هم دریافت کند باز با مشکل مواجه است.

اختصاص13 میلیارد بودجه فقط صرف حقوق اساتید

سرپرست دانشگاه یاسوج افزود: سال گذشته 17.5 میلیارد تومان اعتبارت هزینه ای به دانشگاه یاسوج اختصاص یافت که از این مقدار حدود 12 الی 13 میلیارد تومان فقط صرف حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه شد.

وی ادامه داد: حال درنظر بگیرید که هزینه غذای دانشجو، اضافه کار کارکنان، حق التدریس‌ها و آب و برق را چگونه باید از این بودجه پرداخت کرد.

عدم تحقق 35 درصد بودجه در سال 91

رمضانی افزود: سال گذشته از این 17.5 میلیارد تومان اعتبارت هزینه ای نزدیک 35 درصد اختصاص داده نشد که این عدم تخصیص برای دانشگاه فاجعه مالی به بار آورد. البته اگر تمام بودجه هم تخصیص می‌یافت باز دانشگاه با کسری بودجه مواجه می شد.

کسری بودجه 5 میلیاردی در سال 91

سرپرست دانشگاه یاسوج با اشاره به کسری بودجه پنج میلیاردی دانشگاه در سال گذشته افزود: در بخش اعتبارت هزینه ای دانشگاه درسال گذشته 5 میلیارد کمبود بودجه داشته و به اکثر ارگان‌های مختلف بدهی دارد. دانشگاه بابت پول سرویس دانشجویان به شهرداری بدهکار است و اگر وساطت استاندرای نبود امسال با دانشگاه به دلیل بدهی که دارد قرارداد بسته نمی شد.

بدهی دانشگاه از بازار تا شهرداری

وی ادامه داد: درحال حاضر حدود سه ماه است که پول شرکت‌های خدماتی پرداخت نشده تا پول کارگرهای خود را پرداخت کنند، دانشگاه به سازمان آب و فاضلاب، برق و شهرداری بدهی دارد.

پروژه های نیمه تمام دانشگاه یاسوج

رمضانی به اعتبارت عمرانی و سرمایه ای اشاره کرد و گفت: شاید تصور شود که اعتبارات عمرانی به اندازه اعتبارت هزینه ای مهم نیست و اگر تخصیص داده نشود و یا کم شود مشکلی به وجود نمی آید اما برخی پروژه‌ها هستند که برای دانشگاه حیاتی است.

وی افزود: به عنوان مثال دانشگاه یک پروژه خوابگاهی دارد که به علت اینکه بودجه برای احداث نداریم دانشگاه مجبور است به جای اینکه دانشجویان را در اتاق های دو نفره اسکان دهد در اتاق های 6 نفره اسکان می دهد.

اگر بودجه تعلق می گرفت می توانستیم دانشجو را دراتاق هایی با ظرفیت های استاندارد اسکان دهیم.

استفاده از سوله به جای سالن مطالعه

سرپرست دانشگاه یاسوج افزود: دانشگاه یاسوج کتابخانه ندارد طرح کتابخانه دانشگاه نیمه تمام است، اکنون از ساختمان‌های غیر تخصصی برای کتابخانه استفاده می شود و از سوله برای سالن مطالعه استفاده می شود همچنین دانشگاه به شدت مشکل دارد تعداد کلاس‌ها بسیارکم و ساعت آن فشرده است از روز شنبه تا پنج شبه کلاس ها برقرار است برای همین پروژه تاسیس ساختمان کلاسی برای دانشگاه یاسوج پروژه عمرانی محسوب نمی شود بلکه یک پروژه حیاتی برای دانشگاه محسوب می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پروژه ها در سال گذشته در مجموع هفت و چهاردهم بودجه عمرانی مصوب شد از این شش دهم یعنی 600 میلیون تومان تخصیص داده شد.

38میلیارد تومان بودجه برای اتمام پروژه های نیمه تمام

رئیس دانشگاه یاسوج تصریح کرد: دانشگاه یاسوج درحال حاضر برای اتمام تمام پروژه‌های نیمه تمام خود به 38 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

وی ادامه داد: در سال جاری 21.7 میلیارد تومان بودجه به دانشگاه یاسوج اختصاص یافته است که اگر 5 میلیارد تومان کسری سال گذشته را نیز به آن اختصاص می دادند باید حداقل 22 میلیارد تومان اختصاص می یافت که این گونه نشد.

بدهی 9 میلیاردی دانشگاه

رمضانی افزود: اگر امسال 100 درصد بودجه اختصاص یافته محقق شود باز دانشگاه 4 میلیارد تومان کسری بودجه دارد که با آن پنج میلیارد کسری بودجه سال گذشته می توان گفت که دانشگاه 9 میلیارد تومان به بازار، حق التدریس، آب و برق، اضافه کاری کارکنان بدهی دارد.

وی افزود: بودجه عمرانی دانشگاه هفت و شش دهم مصوب شد که تا کنون 2 و دو دهم اختصاص یافته که اگر کل بودجه را هم اختصاص دهند نمی توان هیچ پروژه‌ای را عملیاتی کرد.

پروژه های عمرانی که مستهلک می شوند

رمضانی تاکید کرد: در خصوص بیشتر پروژه‌های نیمه تمام اگر سریع تصمیم گیری نشود ، مستهلک می شوند و خسارتی که ایجاد می کنند باعث می شود که این پروژه‌ها تعطیل شوند.

وی ادامه داد: تا کنون از بودجه مصوب دانشگاه طی 6 ماه گذشته 46 درصد اختصاص یافته که باید 58 درصد بودجه اختصاص می یافت.

اختصاص بودجه پایه ای بسیار کم به برخی دانشگاهها

سرپرست دانشگاه یاسوج افزود: بودجه‌ای که برای دانشگاه‌ها درنظر می گیرند با یک نگاه ویژه باید باشد همچنین پایه ای که برای بودجه برخی از دانشگاه‌ها درنظر می گیرند بسیار کم است که باید درآن تجدید نظر شود.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • علیرضا موسوی گفت:

  8سال نابودی کشور که میگن این هم قطره ای بوده از دریای بیکران بیکفایتی و بی نظارتی آقایانی که با یک انگشتر و یک تسبیح ویک شال دروغین به گردن تظاهر کردند و خود را با آدمای مخلص نظام قاطی کردند تا دوست و دشمن مشخص نشه این افراد نالایق مصداق همان یاران مامون عباسی اند که سبز پوشیدند تا از میان یاران امام تشخیص داده نشند گر چه برای مردم شناخته شده بودند اما افسوس که در عزل و نصب های جناح مقابل مردم هیچکاره بودند والله امثال ا….. ها کجا و مسئولیت کلیدی کجا .

 • حسن گفت:

  دکتر رمضانی می خواد بگه دکتر ارژنگ تا الان علاوه بر حق خوری که در مورد بورسیه ها کرده بود چه کاهلی هم در مورد دانشگاه کرده است

 • دانشجوی عمران گفت:

  اگه بدهکاری دارید چرا به محض دریافت حکم سرپرستی تان به هر کارمند 200 تا 350 هزار تومان پاداش دادید؟
  دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس؟؟؟؟؟؟

  • مجید گفت:

   به به بویر نیوز رو ول کردی اومدی اینجا بازم داری طرفداری میکنی.
   فهماند چیزی به کسی که برای نفهمیدنش پول میگیره سخته. دانشجوی عمران عزیز امام علی (ع) می فرمایید بدبخت ترین مردم کسیه که آخرت خود را برای دنیای دیگران بفروشه

   • سید گفت:

    بابا مگه دکتر رمضانی نمیدونه که کل کشور الان چهار ساله که با کسری بودجه مواجه است!!
    اگه نمیتونه مدیریت کنه بزنه کنار!! تا الان که…..
    وای از مدیریت ضعیف وای وای وای

   • دانشجوی عمران گفت:

    حالا یعنی شما حواست به آخرتته؟!
    سوال من کاملا منطقیه. جواب نداری خودتو ضایع نکن!

پربازديد