تاریخ درج خبر : 1391/06/04
کد خبر : ۱۳۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -

رشته‌های ممنوع برای دختران در دانشگاه یاسوج

در این روزهای پر تب و تاب انتخاب رشته، برخی رشته‌ها صرفاً مردانه است که دانشگاه یاسوج نیز تعدادی از رشته‌های خود را مردانه کرده و یا به قولی برای دختران ممنوع است.

به گزارش خبرنگار سایت استان، امسال 36 دانشگاه کشور ظرفیت پذیرش دختران را در برخی از رشته‌های دانشگاهی در دفترچه انتخاب رشته سال 91 حذف کرده‌اند. این 36 دانشگاه در کنکور سال گذشته در رشته های مذکور اقدام به پذیرش زنان کرده بودند اما در کنکور امسال پذیرش دختران را حذف کرده و نسبت به پذیرش صرفاً مردان اقدام کرده‌اند.

دانشگاه یاسوج نیز یکی از این مراکز دانشگاهی است که رشته‌های شیمی کاربردی، مهندسی پلیمر، کاردان فنی عمران و کاردان فنی مکانیک را برای دانشجویان دختر ممنوع کرده است.

دانشگاه یاسوج که همیشه برای اجرای سیاستهای وزارت علوم پیشقدم بوده تاکنون در این زمینه اطلاع‌رسانی مناسبی انجام نداده است و حتی در تارنما و پایگاه اطلاع‌رسانی این دانشگاه خبری در این مورد نیست.

این در حالیست که یک سال پیش محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در پی اظهار نظرها و اقدامات برخی دانشگاهها در تفکیک جنسیتی کلاس ها و رشته های دانشگاهی، به طور کتبی از دو وزیر خود خواسته بود که از اقدامات “سطحی” و “غیر عالمانه” در بعضی از دانشگاه ها مبنی بر اعمال رشته ها و کلاس های تک جنسیتی جلوگیری کنند.

تفکیک جنسیتی تنها به جدا کردن رشته های پذیرای دختران و پسران اطلاق نمی شود. اخیرا در موضوع جدا کردن کلاس های دخترها و پسر ها هم از این واژه استفاده شده است.

این نوع تفکیک ها مدت ها است که به تناوب و از سوی مقامات مختلف مطرح می شود و موافقان و مخالفان سرسختی دارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ندا گفت:

  شیمی کاربردی ???!!!
  در اکثر دانشگاهها بیشتر از 70 درصد دانشجوهای این رشته دختر هستند.

 • رضا گفت:

  زمینه سازی برای …………. دخترها….
  هدفتون همینه یا………………….
  دخترهاباید در تمام زمینه های علمی حضوردداشته باشن.
  همین برخوردهای سلیقه ایه که باعث پسرفت شده نه پیشرفت.

 • ناشناس گفت:

  بگو برای کدام دانشکده ها؟

 • فریدون هاشمی گفت:

  چرا دختران ما نمی توانند در رشته هایی مانند مهندسی پلیمر کارشناس باشند ؟ نگاه بدون فلسفه و بی اصالت جنسیتی به جامعه خواه ناخواه باعث بروز نابسامانی های اجتماعی خواهد شد که پیامدهای فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و … را نیز به دنبال خواهد داشت. با حضور فعال و موثر و کارامد زنان در جامعه و ایفای نقش در مشاغل مختلف طبیعتا باید زمینه برای گسترش رشته های تحصیلی برای آنها فراهم اید اما متاسفانه با سیاست های شتاب زده و بدون کارشناسی و تنها بر مبنای نظر شخصی و ایده خام و بی فلسفه جدا ساختن مرد و زن در رشته های تحصیلی زنان این مملکت را از ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه شان محروم می کنیم. با افزایش سرسام اور تعداد دانشگاه ها و ورود آزاد به مقاطع بالای تحصیلی اگر واقعا رشته ای وجود دارد که با طبیعت زنان همخوان نیست حتما این طبیعت آنها را به سمت دیگری می کشاند و لازم نیست با قانونی بی منطق دیوارهای کاذب بکشیم و راه ورود برخی مشتاقان آن رشته ها را سلب نماییم. چه کسی جوابگوست؟ جواب مشخص است: هیچکس!

 • مخاطب گفت:

  آفرین . به این میگن یک خبر خوب و بی طرفانه و البته تاثیرگذار

پربازديد