تاریخ درج خبر : 1392/08/24
کد خبر : ۱۳۶۴۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -

چرا عده ای نمیخواهند نسیم اعتدال در دانشگاه علوم پزشکی وزیدن بگیرد؟

سایت استان: احسان داورپناه
پیش از هربحث و قضاوتی درمورد مسائل جاری دانشگاه علوم پزشکی باید بدانیم که مسائل مربوط به این دانشگاه و زیرمجموعه های آن مسائلی بس تخصصی هستند وکلا محیط های بهداشتی درمانی در مقایسه با سایر ادارات و نهاد ها کمتر درگیر مسائل سیاسی هستند .این دو نکته هرگونه اظهار نظری در مورد این دانشگاه را نیازمند تحقیق و بررسی حداکثری می کند.

اخیرا مطلبی در سایت استان منتشر شد تحت عنوان نامه ای به سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی یاسوج . در نامه مذکور مطالب متناقض کم نبودند و اکثر مطالب این نامه به گواه نویسنده اش فقط و فقط برپایه شنیده ها بوده و جالب تر که بر اساس همین شنیده توانمندی های برخی افراد زیر سوال رفته اند وحتی تهمت هایی هم زده شده است.به عنوان یک دانشجو که از نزدیک دردسرهای کارکردن با مجموعه سابق علوم پزشکی را لمس کرده ام و در جهت تلاش برای بقای نسیم اعتدالی که بعد از مدت ها شور و نشاط را به فضای دانشگاه علوم پزشکی برگردانده است برخود لازم دیدم در این باره توضیحاتی را عرض کنم.
دکتر چمن سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در مراسم تکریم و معارفه معاونان شانبه صراحت گفتند:((بنده ازسوی وزارت بهداشت ودرمان برای مدیریت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج انتخاب شدم ونمایندگان استان هیچ نقشی ودخالتی در آمدن من به کهگیلویه وبویراحمد نداشته اند به هیچ عنوان از فرد یا گروهی توصیه نمی پذیرم)) وی با بیان اینکه به کسی باج نمیدهم گفت: برای تصدی مدیریت دانشگاه به کسی مدیون نیستم و اینکه نمایندگان زنگ بزنند و بگویند فلانی را برای فلان پست منصوب کن را نمی پسندم و قبول ندارم . فکر میکنم این صحبت ها به خوبی استقلال ایشان را چه در مورد نحوه انتخاب خودشان به عنوان رییس و چه در مورد نحوه انتخاب معاونانشان را نشان میدهدولی متاسفانه در متن مذکور انتخاب دکتر چمن و معاونت ها را مدیون دخالت نمایندگان مجلس دانسته اند.اعضای مجموعه علوم پزشکی و کسانی که از دور و نزدیک با این مجموعه آشنایی دارند میدانند به خاطر قداستی که درحیطه های علوم پزشکی وجود دارد کارکنان اساتید و دانشجویان این دانشگاه بیش از انکه دغدغه مسائلسیاسی را داشته باشند درگیر مشکلات بهداشتی درمانی مردم هستند .البته این رویه در کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشورحاکم می باشد.
اصولا در علوم پزشکی آنچه باید معیار شایستگی باشد توانمندی افراد در ارتقا سلامت جامعه است نه خط و فکر سیاسی و اینکه به کدام نماینده رای داده اند. البته اینکه الان این برداشت غلط به ذهن خیلی ها رسوخ کرده است که علوم پزشکی هم باید جایگاه سیاسی پیدا کند شاید بخاطر رویه ی غلط مدیریت قبلی این دانشگاه می باشد که گاه مسائل سیاسی را وارد مسائل کاری میکرد. البته ما حتی در زمان همین مدیریت سابق هم شاهد بودیم که گاه از نیروهای اصلاح طلب هم در برخی مناصب استفاده میشد که شاید این مسئله برای افراد خارج از سیستم علوم پزشکی عجیب باشد ولی برای اعضای علوم پزشکی مطلبی هضم شده است و اصولا معنای شایسته سالاری هم چیزی جز این نمیباشد. پس اینکه امثال دکتر چمن و خیلی های دیگر از افراد اصلاح طلب حوزه سلامت در زمان اصولگرایان پست داشتند اول به خاطر جو نسبتا غیر سیاسی این حوزه و دوم ناشی از شایستگی و لیاقت علمی اینان است که حتی مدیران اصولگرا را هم به استفاده ازشان مجاب کرده بود.
نویسنده محترم متن مذکور درجایی گفته اند که چرا دکتر چمن برخی مدیران و معاونان سابق را ارتقا یا ابقا کرده و در جایی دیگر به صورت متناقض گلایه میکند که چرادکتر چمن به دنبال تعویض دو معاونت دانشجویی فرهنگی و آموزشی میباشد و انها را ابقا نمیکند.بلی دو معاونت مرتبط با دانشجویان!
چیزی که بیشتر از هر چیزی مرا تحریک کرد این مطالب را بنویسم حمایت نویسنده از دو معاونتی است که این چند سال همیشه مورد گلایه دانشجویان بوده اند. آیا نویسنده محترم نامه مذکور نمی داند که طومارهای متعددی بر علیه این دو معاونت و مدیرانشان از طرف دانشجویان در این چند سال به وزارت بهداشت فرستاده شده است؟ آیا واقعا نمیدانند که مهمترین درخواست دانشجویان از دکتر چمن برکناری این دو معاون و مدیران مرتبط با آنها مثل روسای دانشکده های پزشکی و پرستاری می باشد؟
گفتنی است که گذشته از افت واضح مسائل صنفی و دانشجویی در این چند سالمعاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه متاسفانه مبتلا به سیاست بازی شده بود رد صلاحیت های گسترده در انتخابات های دانشجویی مثل شورای صنفی وشورای مرکزی تشکل های دانشجویی…که عملا انتخابات ها را تبدیل به انتصابات میکرد. احکام انظباطی متعدد به خاطر جزئی ترین مسائل و اعمال فشار و تعطیلی نشریات منتقد. آری همه اینها و خیلی تنگ نظری های دیگر باعث شد تا دو تشکل دانشجویی این دانشگاه که رنگ و بوی اصلاح طلبی داشتند در اعتراض به این رویه ها تشکل های دانشجویی خود را منحل کنند.
در خصوص عملکرد معاونت اموزشی همین بس که هنوز دانشجویان این دانشگاه از کمبود فضای فیزیکی برای برگزاری کلاس درس عذاب می بینند.
اما اینکه پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی و دوره های دستیاری تخصصی یا دندان پزشکی را برای معاونت آموزشی امتیاز بدانیم اشتباه محض است. این مسئله بیش از هر چیزی بخاطر سیاست فله ای دولت احمدی نژاد در جذب دانشجو آنهم به صورت کاملا بی رویه و غیر منطقی می باشد. جای بسی تعجب دارد که دانشگاه ما که در مقدماتی ترین مراحل آموزش دانشجوی پزشکی یعنی علوم پایه مشکلات متعدد از جمله کمبود استاد را دارد چرا باید در مراحل بس بالاتر یعنی دوره های تخصص دانشجو بپذیرد؟ چرا از دانشجویان این دوره ها نمیپرسند که معاونت آموزشی دانشگاه چه کاری برای انها کرده است؟ ایا امکاناتی هم در اختیار آنها گذاشته است؟ از این دانشجویان بپرسید که چرا مدام در تلاش هستند تا با توسل به هر روشی انتقالی بگیرند ؟
در پایان برای دکتر چمن و تیم کاریشان آرزوی توفیق دارم و معتقد ایشان و تیم کاری شان که همگی از پزشکان و اساتید خوشنام این استان می باشند با عملکرد مناسبشان به بهترین وجه می توانند مدافع خودشان باشند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • n.n گفت:

  سلام
  دکتر چمن فکر و گوشی سالم دارن،که نتیجه اش سابقه موفقه،از ایشون در امانم فعلا، بقیه رو نمیشناسم.
  فعالیت دانشجوهای اعتدال در حال بروزه، خوشبینم و گاهی خستم از حس ستاد انتخابی دکتر روحانی.
  موفق باشین

 • علی گفت:

  باعرض سلام خدمت دکترچمن باامدنت خوشحال شدیم می دانیم هم طبقه محروم رادرک می کنی هم یک کارگررا چرایک کارگر زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی باحقوق ماهی 600هزارتومان موردتهدید ریاست مرکزبهداشت ها قرار بگیرد .وکارانه واضافه کاری ایشان داده نشه ؟به خاطر انکه به فلانی رای نداده ازجنابعالی خواهشمندم برای رضای خدا جلوی حرکات این دوستان را بگیرید مخصوصا درشبکه بهداشت شهرستان کهگیلویه

 • ماهتاب ............ گفت:

  باسلام خدمت دکترچمن مدیران کهگیلویه خیلی ……. بودن منتظراقدام جنابعالی هستیم که مدیران خوب جایگزین کنید

 • افشین ....... گفت:

  سلام اقای دکتر چمن اگرقراراست مدیران شبکه ومرکزبهداشتها بمانند امدن جنابعالی چه فایده ای دارد مخصوصا مدیران کهگیکویه که ماخیلی خیلی ازدستشان ناراضی هستیم

 • دانشجوی پزشکی سابق گفت:

  دکتر چمنی که من از قدیم و ندیم می شناسم همیشه در رفتار مدیریتی و سیاسی عالی بوده. دانشجویان عزیز قدر افکار او را بدانید او برای ما یادآور دکتر شریعتی بود..

  • ناشناس گفت:

   برای ماهم یادآور مرحوم کریستف کلمب

   که پا به این دانشگاه بی سر و پیکر گذاشته
   تا با معاوناشون سر و سامون بدن

 • یه قدیمی گفت:

  با سلام خدمت آقای داورپناه . اول اینکه انضباط بااین ض نوشته میشه . نتیجه همون سیاست فله ای پذیرش دانشجو و دادن سهمیه به اقایون میشه همین!!!!. در جواب آقایا خانم دانشجو کشمش هم دم داره . لطفا قبل از اسم افراد به رسم ادب یه پیشوند اقا یا خانوم براشون بذارین . امیدوار بودم طی این مدتی که من از دانشگاه رفتم حداقل یه خورده سطح فرهنگ دانشجوهاش بالا رفته باشه. دعا کنیم نسیم اعتدال دکتر چمن به گردباد تبدیل نشه.

 • دانشجوی علوم پزشکی گفت:

  اقای دکتر داورپناه امیدوارم دکتر چمن به وعده هاش در مورد دانشجو ها عمل کنه تا شما و سایر دانشجوهایی که از ایشون حمایت می کنید از فعالیت سیاسی فرهنگی سرخورده نشین به هر صورت اینده علوم پزشکی مال دانشجوهای الانش هست

 • اعتدال گفت:

  ایشالا دکتر چمن محکم پشت دانشجو ها وایسه

 • عضو هیات علمی دانشگاه گفت:

  مدیر جدید علوم پزشکی استان از نخبگان وزارت بهداشت است بگذاریم کار خودش را با تدبیر انجام بدهد و سعی نکنیم برایش تعیین تکلیف کنیم.

 • استادیار دانشگاه علوم پزشکی گفت:

  امید است که دانشجویان ما قدر شرایط کنونی و قدر توانمندی و اندیشمندی آقای دکتر چمن را بخوبی بدانند و از این فرصت به اعتدال استفاده ببرند.

 • دانشجوی بهداشت عمومی گفت:

  آفرین بر شجاعت و درایت دکتر چمن مطمئن باشید آنانکه باید بروند جایی در مدیریت ایشان ندارند از آگاه سازی سایت استان و آقای داورپناه هم ممنونیم.

 • دانشجو گفت:

  چمن باید مرادیان و صادقی رو برکنار کنه

 • باقی گفت:

  با ارزوی توفیق برای دکتر چمن و همکارانشان
  می خواستم بگم اقای ……….. یک افراطی به تمام معناست که ما دانشجویان در دوره گذشته دیدیم که اجازه انتشار نشریه داشتند ولی جز سیاه نمایی از فضای نظام جمهوری اسلامی چیزی عاید خواننده نمی شد. ( از کوزه همان برون تراود که در اوست) این گروه چیزی جز نق زدن نداشتند تا جایی که توهین به مقدسات هم در نشریه شان اوردند. چرا کسانی که دم از قانون می زنند اگراعمال قانون به ضررشان باشدرا برنمی تابند.
  نکته دیگه اینکه خودشان اعتراف دارند که مدیریت قبلی از اصلاحاتیون استفاده کردند این نقطه قوت ایشان بود در کنار سایر نقاط قوت ایشان.
  اقای دکتر چمن هم هنوز املای خود را ننوشته اند که بدانیم چند غلط دارند امیدواریم کمترین اشتباه در مدیریت ایشان باشد.

پربازديد