تاریخ درج خبر : 1392/01/27
کد خبر : ۱۳۸۱۲
+ تغییر اندازه نوشته -

برداشت بی‌رویه و غیراصولی بیلهر و لیزک عامل انقراض اینگونه‌های گیاهی است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه گفت: بیشترین برداشت بی‌رویه و غیر اصولی گونه‌های گیاهی در حوزه یاسوج و سرفاریاب صورت می‌گیرد و منجر به انقراض این گونه‌های ارزشمند گیاهی می‌شود.
خبرگزاری فارس: برداشت بی‌رویه و غیراصولی بیلهر و لیزک عامل انقراض اینگونه‌های گیاهی است

زمان کوچ عشایر به پهنه‌های کوهستانی سردسیر حساب شده است تا بدین طریق از تخریب منابع طبیعی و مرتعی توسط دام‌ها ممانعت شود.

مظفر شیردل مأموریت 22 نفر در قالب تیم حفاظتی در این راستا را از اقدامات اداره منابع طبیعی خواند و اظهار داشت: این گرو‌ه‌ها با شش دستگاه خودرو  و 10 موتورسیکلت به همراه نیروهای حفاظتی در گلوگاه‌های ثابت و سیار در حال مأموریت هستند تا کوچ زودرس عشایر را کنترل کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه افزود: از نیروهای حفاظتی مردمی نیز جهت گشت‌زنی در مناطق سردسیری استفاده شده است.

شیردل تعداد نیروهای فصلی را بیش از 10 نفر برشمرد و گفت: این نیروهای مردمی به صورت افتخاری در این زمینه همکاری دارند.

وی برگزاری نشست‌های حفاظتی در بخش‌های حوزه کاری خود به منظور برنامه‌ریزی جهت کنترل به موقع و مناسب کوچ زودرس را متذکر شد و ابراز داشت: سرکشی و نظارت بر کار گلوگاه‌های استقراری به صورت منظم دنبال می‌شود.

این مسئول حوزه مراتع چرای دام در موقع رویش گیاهان مرتعی را منجر به تخریب گیاهان و ریشه‌کنی علفزار دانست و افزود: توجه هوشمندانه عشایر دامدار به زمان کوچ برای صیانت از مراتع بسیار با اهمیت جلوه می کند.

شیردل از عشایر کوچنده خواست نسبت به رشد و نموی مراتع توجه جدی داشته باشند و با کوچ به هنگام از تخریب طبیعت دل‌انگیز خودداری کنند.

وی برخورد قانونی با افراد متخلف را در راستای صیانت از منابع طبیعی دانست و گفت: پنج مورد تخلف پروانه چرای دام طی این مدت شناسایی شده است.

رئیس منابع طبیعی کهگیلویه بیشتر تخلفات صورت گرفته در زمینه تخریب گیاهان مرتعی را از حوزه یاسوج و سرفاریاب عنوان داشت و خاطر نشان کرد: گیاهانی مانند بیلهر و لیزک به علت برداشت غیر اصولی رو به انقراض است.

شیردل در ادامه افزود: با هماهنگی‌های انجام شده با شهرداری و با حکم دادستانی به صورت مشترک نسبت به گشت‌زنی و کنترل کوچ عشایر اقدامات لازم  صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه  25 اردیبهشت زمان قانونی اعلام شده برای کوچ است ابراز داشت: این زمان بر اساس درخواست ستاد کوچ استان  تعیین شده است و در این تاریخ کوچ عشایر آزاد می‌شود.

منبع : فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد