تاریخ درج خبر : 1392/08/27
کد خبر : ۱۳۸۱۳۹
+ تغییر اندازه نوشته -

بزرگواری در پایان خط؟

سایت استان: سید محمود ریاضی

از سه نماینده اصولگرای مجلس هشتم از کهگیلویه و بویراحمد (هدایتخواه، حسینی و بزرگواری) که از نظر خط مشی های فکری، سیاسی کپی هم به نظر می رسیدند تنها بزرگواری توانست از همه موانع بگذرد و دوباره به جمع قانونگذاران مجلس نهم بپیوندد اما با پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری گمان هایی درباره پایان عمر سیاسی بزرگواری بوجود آمد. آیا بزرگواری به پایان خط نزدیک شده است؟

604
شاید مناسب باشد برای پاسخ به این سوال، ابتدا سوال دیگری را پرسید: بزرگواری که از ابتدای انقلاب همواره پای ثابت کاندیداتوری مجلس بود چگونه پس از شکست های بسیار توانست به مجلس راه یابد؟
زمانی که در سال 1386 بزرگواری به مجلس راه یافت، گروه های مخالف در نهایت ضعف قرار داشتند. موحد، میدان را برای این رقیب دیرینه اش (بزرگوای) خالی گذاشت و با رد صلاحیت دو نامزد اصلاحطلبان و حمایت های بی دریغ مسعود حسینی؛ استاندار وقت اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرد.
آقای بزرگواری با حفظ روند مثبت ناشی از این پیروزی‌، تلاش زیادی را در جهت تقویت جایگاه خود در قوه مجریه آغاز کرد و توانست با رایزنی با مسوولان وقت، نهادهای اداری شهرستان های کهگیلویه و بهمئی را تاحدی با خود همراه کند. او با وجود دراختیارگرفتن قدرت اداری در این دو شهرستان، هنوز نیاز داشت که با به کار گرفتن روش هایی دیگر تعادل سیاسی موجود در این دو شهرستان را به نفع خود کند. یکی از مهمترین این روش ها به کارگماشتن بسیاری از نزدیکان خود در پست های گوناگون بود اما تقریبا از همان آغاز، او بطور همزمان بسیاری از دوستانش را از خود راند. در اسفند 90 اصولگرایان رقیبش (گروه موحد) تلاش دیگری کردند که وارد مجلس شوند که با رد صلاحیت موحد ناکام ماندند. اصلاحطلبان این حوزه نیز که پس از 1388 امیدی به جمع کردن طرفداران خود نداشتند به راحتی کرسی سبز مردم این شهرستان ها را دوباره دو دستی به بزرگواری واگذار کردند. اما نامزد اصولگرای رقیب هدایتخواه (زارعی) در حوزه بویراحمد و نامزد اصلاحطلب گچساران (تاجگردون) هیچ یک با این مشکل روبرو نبودند.
اما اینک به نظر می رسد بزرگواری دو شانس بزرگ خود را از دست داده باشد.
شانس اول: حمایت های بی دریغ استاندار از وی
هرچند از نظر سیاسیون، مسعود حسینی استاندار منصوب احمدی نژاد کمک بسیاری به آقای بزرگواری کرد تا بتواند به آرزوی دیرینه خود دست یابد اما با روی کار آمدن دولت اعتدالگرای روحانی چنین شانسی کاهش یافته است. آقایان خادمی و بزرگواری هر دو از نظر منشا طایفه ای از سادات امام زاده علی هستند. همه می دانند که رای اصلی بزرگواری از این طایفه برمی خیزد اما این دو فرد از نظر خط مشی سیاسی با همدیگر فاصله دارند و خادمی نمی تواند به صورت آشکاری از هم طایفه ای خود حمایت کند چرا که با انتقاد هم جناحی های خود در راس دولت روبرو خواهد شد بویژه آنکه بزرگواری در ابتدای کار و در زمان رای گیری کابینه با نهایت بی سیاستی و سخنرانی زننده اش موقعیت خود را در دولت آینده خراب کرد. بی تردید اگر چنین گمانی برای تصمیم گیرندگان دولت یازدهم پیش آید که خادمی سعی در حمایت از بزرگواری دارد با چالشهایی مواجه خواهد شد.
شانس دوم: رد صلاحیت نامزدهای رقیب از سوی شورای نگهبان
باتوجه به شرایط سیاسی ایران، اصلاحطلبان این حوزه انتخابیه بیشترین احتمال ممکن برای ردصلاحیت شدن را خواهند داشت و اگر چنانچه با همان کارت سوخته قدیمی لاهوتی – منطقیان بخواهند وارد کارساز سیاسی شوند بی تردید شانس بزرگواری را برای پیروزی زیاد کرده اند اما اگر چنانچه در مدت باقیمانده فردی میانه رو که به اصلاحطلبی تمایل داشته باشد را بتوانند به کارزار انتخابات بفرستند آقای بزرگواری به دوستان قدیمی خویش(هدایخواه و حسینی) خواهد پیوست، بویژه آنکه جناح میانه رو و اصلاحطلب رای مناسبی در این حوزه دارد و بزرگواری نیز با موضعگیری های ناشایستی همچون نشان دادن چماق لری در مجلس و … در نهایت ضعف قرار دارد و به نظر نمی رسد چیزی بتواند این ضعف را جبران کند حتا اگر خادمی، دشمنی تصمیم سازان دولت را برای خود بخرد.

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم می باشد و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • امیرماهشهر گفت:

  دوستم مهندس جشنی درماهشهر داره فعالیت میکنه

 • معین فر گفت:

  جناب آقای بزرگواری جز دارو دسته خودش چه کار مثبتی انجام داده اند،،،،دوره ی اول به خاطر نبود اگاهی و اوازه اسم بزرگواری وذهنیت مردم ازاین نام که از قبل بر دیوارها مانده بود برنده شد ودوره بعد هم لیدرها ودست نشانده ها به ناروا برنده اش کردند،،،، سفسطاییان مردم بیدارند دیگر بس است،،،

 • معین فر گفت:

  بنظر من این دوره بهترین گزینه برای کهگیلویه جناب مهندس حاج شمس الله جشنی هستند که باتوجه به شناختی که دارم ایشان گرایشی انچنانی با جناح وحزبی ندارند ورویه اعتدال را در پیش گرفتند هرچند خود ایشان روی خوشی به وارد عرصه انتخابات شدن در کهگیلویه نشان. نداده اند،

 • بیطرف گفت:

  اتفاقا بزرگواری اول خط خودش هست . ایشان کسی است که بر اعتقادات خویش پافشاری میکند .دولت جناح مخالفش حاکم میشه تغییرموضع نمیدهد ویا سکوت نمیکند شما جناح به اصطلاح چپ دهدشت را درنظربگیرید .گل سرسبد چپ بویراحم گرمسیر جناب استادم محمود است که از زمانی که به مهره سوخته ای تبدیل شده از چپ رادیکال به راست رادیکال (حمایت از بزرگواری) تبدیل شده است . بنظر شما چه دلیلی دارد موسی از سینه چکان رادیکال درحمایت از سید علی محمد بزرگواری سخن بسراید.وبیشتر مردان شماره دار جناح چپ رادیکال منسوب به چپ منطقیان فقط به زعم بویراحمدی بودن آقای بزرگواری در جناح راست رادیکال قرار بگیرند واز آقای بزرگواری سهم خواهی کنند مثل علیشیر- سمیع پور-تقوی و…… این تذهبون یا اهل یمین ویا اهل یسار

 • کاظم گفت:

  همین شماها که تفراطیون افراطیون گفتنتون گوش فلکو کر میکنه از همه افراطی تر هستین… دلیل نمیشه که تنها کسانی که خطی فکریشون با شما نیست افراطی بخونید.

 • علي-دهدشت گفت:

  بیچاره قلم که به هر دستی بر کاغ رو سیاه میچرخد

 • محسن: گفت:

  با توجه به شرایط موجود وایجاد شده بنظر میرسد شانس حضور چهره ای معتدل که هم در بین اصلاح طلبان شهرستان ورده های بالا دارای مقبولیت باشد وبتواند ارا سنتی موحد رانیز جلب کند .بهترین گزینه سید توکل کریمیان است که در طول سالهای گذشته رویه اعتدال را حفظ ومحبویت مردمی را نیز همراه دارد

 • محفوظ گفت:

  کشتی نجات کهگیلویه مهندس رستاد است وبس

 • هادی گفت:

  به جان خم دهدشتیل اصلاح طلب رنگ مجلس نیبینن چون اکثرأ بد ذاتأ

 • آیندگان گفت:

  به نظر من از هر لحاظ برد کهگیلویه در اینه که بعد از این همه سال یک چهره علمی و وزین و نه سیاسی یا عمرانی به مجلس بفرسته. مثلا هدایتخواه در یاسوج و تاجگردون در گچساران در زمان خودشون گزینه های خوبی هستند. مثلا تلاش تاجگردون در جهت کمک به دولت احمدی نژاد برای منطقه آزاد کردن گچساران میدونید چه تأثیری برای آینده این منطقه داره؟ البته از کمترین خواص حضور این آدمها در مجلس افزایش اعتماد به نفس مردم منطقه شون هست.
  منطقه کهگیلویه چهره های بسیار وزینی از این نظر در سطح کشور داره که شاید بشه گفت حتی با دو فرد نامبرده قابل مقایسه نیستن.
  کلا مناطق محروم خصوصا کهگیلویه هر چه در به کار گرفتن چهره های علمی دیر اقدام کنند به همون میزان فرصتها و کارهای ریشه ای که به درد آینده و فرزندانشون بخوره رو هم رو از دست میدن…

 • فرشیدعزیزی گفت:

  پیامبر(ص) در زمان فتح مکه فرمودند: سه دسته در امانند : کسانی که تسلیم شوند کسانی که به خانه خدا پناه برند کسانی که به خانه ابوسفیان پناه برند، پس:
  دوستان اصلاح طلب! یاد داشته باشیم احترام انسان ها را هرچند که دشمن ما باشند باید حفظ کنیم. بدانیم که در چه مکانی و در چه زمانی و با چه فرهنگی زندگی میکنیم! نمایندگان ادوار گذشته و کنونی حتما به شوق خدمت وارد صحنه شدند حال موفق یا ناموفق این چیزی است که باید عملکردشان را با نیتشان سنجید اما هیچ گاه از مسخره کردن دیگران نباید لذت برد چون شاید روزی رسد که خود ضعف در عملکرد داشته باشیم ممکن است مسخره شویم. به جای تحقیر کردن رقیب باید سعی در تقویت خودمان داشته باشیم. با نگاهی کوچک و پندآموز به گذشته در امروز برای فردا برنامه ریزی باید کرد. اگر ما اصلاح طلبان در چند دوره گذشته علیرغم حمایت مسئولین در دولت خاتمی موفق نشدند در انتخابات مجلس پیروز شوند عیب از عملکرد و عدم اتحاد و دو دستگی و نفاقی بود که در خود داشتند نه قدرت و نفوذ رقیب. در انتخابات86 علیرغم مراتبی که دوستمان عرض کردند (ردصلاحیت عزیزان و حمایت مسئولین از آقای بزرگواری) با کاندیداتوری مهندس رستاد هم میشد برنده باشیم اما خودکامگی ها و توهم برگشت و تایید صلاحیت تا دقیقه نود و چانه زنی های سنگین فرصت ها را از دست داد.
  در پایان ضمن تشکر از زحمات نمایندگان ادوار گذشته آقایان موحد و بزرگواری و تلاش عزیزان اساتید محترم آقایان منطقیان و لاهوتی، امیدوارم میدان را برای افراد جدید باز بگذارند تا روحی جدید در کالبد سیاسی شهرستان دمیده شود و خود بعنوان پیشکسوتان سیاسی در دل مردم جای باز کنند همانگونه که محترم هستند.

 • کشاورز گفت:

  خداراشکر دوران فلاکت وابروریزی تموم میشه

 • دانشجو گفت:

  فقط عملکرد ضعیف موحد بود که بزرگواری رای آورد.
  تازه مگر نمایندگان قبلی استان چه گلی بر سر استان زدند که بزرگواری نزده و این تحلیل آبکی رقم خورده . برای آسیب شناسی آنچه بر سر این شهرستان و استان آمده بایستی فرهنگ انتخاب بین مردم ایجاد شود .

 • فرهاد گفت:

  فقط مهندس لطیف رستاد

 • seyed گفت:

  سلام.ضمن عرض احترام خواهشمندیم بفرمایید مگر آقایان دکتر هدایت خواه وسید مسعود حسینی جز خدمت بی ریا وصادقانه وشبانه روزی به مردم چه کرده اند؟مگر در بوق وکرنا کردن فعالیتها وبه همراه بردن دوربین وهمراه وصداوسیما و…تنها نشانه خدمت رسانیست؟انصاف داشته باشید وبررسی کنید چه اندازه پروژه های راهسازی وگازرسانی وآبرسانی و فعالیتای اجتماعی وفرهنگی و…درزمان مدیریت این دو بزرگوار به اجرا رسیده اند ولی گرایشات سیاسی ومغرضانه برخی افراد پست طلب وسودجو فضای رسانه ای وعمومی استان را با در اختیار داشتن رسانه وروابط و…به گونه ای مسموم وغیر واقعی و غیر منصفانه جلوه میدهند وبه شعور سایر مردم توهین میکنند و…کارنامه وعملکرد افراد مشخص است ودرپیشگاه خداوند متعال سنجیده میشوندو…پس شما رسانه ها را توصیه میکنیم مخلصانه وبیطرف ومنصفانه به نقد عملکرد افراد بپردازید و گرایشات سیاسی وغیر خدایی را کنار بگذارید وبه فکر معاد وقیامت نیز باشید که قیامت روزیست که همه نهانها آشکار میگردند و….آرزوی توفیق وسلامتی وسربلندی همه خدمتگذاران مخلص ومتعهد ومتخصص به جمهوری اسلامی ایران ومخصوصا مردم استان را از درگاه خداوند متعال خواستاریم.

  • احمد گفت:

   یکی هم بشنوید از ننه عروس ؟؟!؟! سید جان جز بدبختی وفلاکت چه چیزی برای این مردم به ارمغان آوردند ؟با آن درآمدهای سرسام آور در دولت احمدی نژاد چه گلی بر سر مردم محروم این استان زدند؟آیا می دانید فقط به فکر باند گروه خود بودند؟لطفا کلی گویی ومغالطه نفرمایید.

 • محمد گفت:

  بزرگواری دیگه رای نداره

 • بی غرض گفت:

  به ادارات شهرستان حوزه انتخابات ایشان اگر توجه شود و به استخدامیهای این شهرستانها روشن خواهد شد که اکثرا از افراد فامیل نسبی یا سببی اقای بزرگواری است ؟؟؟؟/

 • ناشناس گفت:

  مردم کهگیلویه باید به خود بیایند و بفهمند که نمایندگی مجلس شغل پرشانی است که نباید آن را در اختیار هرکسی بگذارند…

 • تحلیل گفت:

  تحلیل آبکی بود …. من قبل از اینکه حاج آقا بزرگواری کاندید بشه بیشتر از شما ایشون رو می شناختم … بهرحال ایشون دشمن سرسخت هدایتخواه و حاج حسینی بودند و حتی دشمن ارژنگ … حالا که رفتند مجلس خدا می دونه چه معامله ای با اونها کردند دیگه بر علیه ارژنگ کاری نکرد … البته می گفتند کارهایی کرد ولی زورش نرسید ….
  دلیل رای اوردن بزرگواری این بود که جناب موحد کاری برای مردم دهدشت نکرد فقط اونها روم فقیرتر و در ضمن وابسته تر به خودش کرد با توجه به رشد فکری مردم دهدشت و نداشتن رقیب جناب بزرگواری رای اورد واگر نه اگه رقیب محکمی بود ایون رای نمی اورد …..

  • ستاره گفت:

   بابا با فکر- یعنی الان مردم فقیر نیستن؟ کارهایی که جناب آقای موحد برای شهرستان های کهگیلویه و بهمئی انجام داند هنوز هم هستند فقط نیاز به کمی فکر و چشم بازداشتن برای دیدن اون حقایق است. وتعصب کورکورانه را بهتر است کنار بذاریم.

 • امیر گفت:

  با کامپیوتر بلدنیست کارکنه اومده توسیاست.

 • بهاء الدین گفت:

  چند نکته:
  اول:باید اصلاح طلبان یا میانه رو ها یک فرد غیر بومی بفرستند در شهرستان تا چماق لری شکست بخورد،در غیر اینصورت شرایط خیلی سخت خواهد بود.
  دوم:تنها کسی که اگر به شهرستان کهگیلویه بیاید با اقتدار حدود ۸۰درصد آرا را بدست می آورد،جناب دکتر غلامرضا تاج گردون میباشد.
  سوم:دو نفر دیگه هستند که یکی از آنها چند ماهی هست چراغ خاموش داره میره جلو و او کسی نیست جز صردار حاج عدل هاشمی و دیگری جناب آقای دکتر مژدهی پور میباشد که هر دو از آرا خوبی در شهرستان کهگیلویه برخوردار هستند.
  به امید شکست افراطیون در شهرستان و کشور عزیرمان ایران بدرود… 

پربازديد