تاریخ درج خبر : 1392/08/27
کد خبر : ۱۳۸۱۶۹
+ تغییر اندازه نوشته -

یادآوری هدف نهضت امام حسین (ع)

سایت استان: سیدضیاالدین رضاتوفیقی

با تسلیت عاشورای حسینی . لازم است به خود و دیگران همواره یادآوری کنیم که هدف قیام امام حسین ( ع ) چه بود ؟ اگر اصلاح است ، چه کسانی می توانند مصلح باشند ؟ امام حسین (ع) در وصیت نامه ی خود به برادرش محمد حنفیه به پرسش اول چنین پاسخ می دهد : «إِنّی لَمْ أَخْرُجْ أَشِرًا وَ لا بَطَرًا وَ لا مُفْسِدًا وَ لا ظالِمًا وَ إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاْصْلاحِ فی أُمَّهِ جَدّی (صلی الله علیه وآله وسلم) أُریدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْروفِ وَ أَنْهی عَنِ المُنْکَرِ وَ أَسیرَ بِسیرَهِ جَدّی وَ أَبی عَلِی بْنِ أَبیطالب.»:” من از روی خودخواهی و خوشگذرانی و یا برای فساد و ستمگری قیام نکردم، بلکه قیام من برای اصلاح در امّت جدّم می باشد، می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و به سیره و روش جدّم و پدرم علی بن ابیطالب عمل کنم “.

پس اصلاح در مکتب تشیع ، وادار کردن قدرت حاکم به انجام اعمال نیک و دوری از کردار بد است . اینکه نیک و بد ، خیر و شر ، زشت و زیبا و معروف و منکر چیست ، خود بحثی مفصل است و در اندیشه و اخلاق و فقه اسلامی و شیعی تقریبا روشن است . اما چه کسانی می توانند مصلح باشند ؟ براستی ویژگی های بسیار سختی می خواهد . عرفان ، ایمان ، عشق ، شجاعت ،فداکاری و جانبازی … کسانی که در سپهر سیاسی و اجتماعی ، صرفا قدرت و حکومت می خواهند ، نمی توانند اهل اصلاح باشند . اگر کسانی موفق به اصلاح در جامعه ی خود شدند ، بی شک قدرت طلب نبودند ، و اگر در این مسیر قدرت هم به دست آوردند از قدرت فقط به عنوان وسیله ای برای اصلاح جامعه استفاده کردند.
منبع:وبلاگ نسیم صبحگاهی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • فرشیدعزیزی گفت:

  با سلام خدمت استاد عزیز!
  ضمن تایید فرمایشات شما به نظر بنده هرکسی که یک اقدام و حرکتی اصلاح کننده و تغییر دهنده ولو کوچک در امری یا کاری یا مقوله ای چه در بعد شخصی و چه در بعد اجتماعی در راستای بهبود وضعیت انجام دهد اصلاح گر و کسانی که خواهان این گفته باشند اصلاح طلب گویند بنابراین زمین تا آسمان تفاوت است بین اصلاح طلب و اصلاح گر: چه بسا کسانی هستند اصلاح طلب اما در عمل هیچ اصلاح گری نمیکنند:
  آنان که امام حسین(ع) را دعوت کردند بی شک اصلاح طلب بودند اما در مرجله عمل پشتش را خالی کردند و مشخص شد اصلاح گر نیستند به جز تعداد اندکی انسان شریف و وارسته که تا لحظه آخر در کنارش ایستادند تا به همه ماها این مفهوم را برسانند که اصلاح طلب باید یک اصلاح گر باشد حتی به قیمت خونش. حال آنان که فرزند بزرگوارش امام زمان(ع) را صدا میزنند و برای اصلاح امور فرا میخوانندش، شک دارم به روزی که او بیاید و اینان همچون واقعه کربلا اصلاج گر نباشند.
  حال امروزه خیلی ها برای کسب قدرت خود را اصلاح طلب میدانند و میخوانند اما آیا در عمل اصلاح گر هم هستند؟؟؟؟!!! بی گمان بعضی ها فکر میکنند تنها با در حد شعار بودن می توانند اصلاحات را یاری کنند، خیر! شاید گاهی مجبور باشی برای یک اصلاح کوچک شعار اصلاحطلبی ندهی اما در عمل برای اصلاح آن کارهای دشوار که شاید در دید کوتاه فکران خراب شوی انجام دهید.
  من شما را یک انسان اصلاح طلب و اصلاح گر میشناسم که بر ایده و عقیده و تفکری که برای اصلاح امور دارید هزینه ها میدهید. شما شایسته بهترین هستید و دیگر صندلی های مدیریتی در این استان برای شما کوچک شده است.

 • فریدون هاشمی گفت:

  سلام بر استاد عزیز.
  نکته در این است که اصلاح طلبی چه تعریف روشن و سند راه و منشور و ساختار روشنی دارد و این مفاهیم کجا و توسط چه کسانی بازتعریف و ارایه و اجرا می گردد. در حالت کلی اصلاح طلبی مفهومی مقبول است اما پای عمل و اجرا که در میان باشد هر مفهوم مخالفی می تواند با تغییر تعریف و یا همرنگی و تشابه با آن جایگزین اصلاح طلبی شود هرچدد حتی ممکن است ماهیتی ضد آن داشته باشد. خشونت می تواند به نام دفاع از صلح و اقتدار و استبداد به نام دموکراسی و حق طلبی داعیه دار شود.
  کاش جایی برای گفتمان آزاد در این حوزه وجود داشت.
  از دغدغه های هنوز شما خوشحال و امیدوار شدم.
  زنده باشید و شاد

 • بهاره حسینی گفت:

  تنمان می لرزد اگر تایید کنیم. سرمان می بازند اگر نهیب بزنیم. فتنه ایم اگر اصلاح نماییم.
  حسین پناهی هم به راستی گفته که:”انسان هیچگاه مامن خوبی برای خود نبوده است”.
  خدائیش چقدر خوبند حسین ها و حسین گم کرده ها.
  بگذریم؛ سر به باد دهیم به از تن به ذلت.

  • باراني گفت:

   خانم حسینی با این جملات زیباتون یه مقاله زیبایی قبلا تو همین سایت بود به نام تاکی کربلا تا کی عاشورا خواهشا از حیث ادبی تکمیلش کنید که جفتتون به دلم میچسبید

 • سعيدبخشوده گفت:

  باتشکر از اقاى رضاتوفیقى,امیدواریم همه پیرو واقعى امام حسین باشیم

پربازديد